Hvězdy zazářily v Los Angeles a nová Windows jsou na světě

Svět obíhají akce vymezené rudými složenými závorkami. Vše začalo v USA. Microsoft představil Windows Server 2008.
Hvězdy zazářily v Los Angeles a nová Windows jsou na světě

Minulý týden se zhruba čtyři tisícovky IT expertů a manažerů a také necelých sto třicet novinářů sjelo v kalifornském Los Angeles, kde Microsoft uspořádal největší uvedení profesionálních produktů ve své historii. Akce se uskutečnila ve čtvrtek 28. února od osmnácti hodin středoevropského času. A díky zvláštnímu konceptu zaměřenému na sdílení zkušeností časných uživatelů (early adopters) se propagovala heslem Heroes Happen Here (česky Hvězdy září zde).

Již ve čtvrtek večer jste mohli na stránkách Živě.cz číst přímou reportáž z úvodního slova ředitele Microsoftu Steva Ballmera. Náš pracovní den v Los Angeles tím však neskončil, naopak. Po této keynote jsme se rychlostí blesku přesouvali mezi novinářskými přednáškami k jednotlivým produktům.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer na samém úvodu svého vstupu. Později jsme již nesměli fotit.

Koncept {hvězd}

Marketingoví odborníci Microsoftu hledali nosné téma, myšlenku, všech jednotlivých akcí uvádějících Windows Server 2008 a oba další produkty na trhy po celém světě. Přišli s konceptem hvězd (v originále hrdinů). Nový software je budoucím zákazníkům (IT manažerům) a uživatelům (IT expertům) prezentován prostřednictvím zkušeností lidí, kteří s ním již přišli do styku. Proto byla úvodní keynote proložena čtveřicí videí představující právě některé z těchto osob. Desítky dalších z osmnácti zemí světa pak najdeme v objemné knize fotografií, kterou všichni účastníci losangeleského představení obdrželi.

Klepněte pro větší obrázek

Keynote Steva Ballmera

Připomeňme si alespoň ve zkratce nejzajímavější momenty úvodního slova ředitele Ballmera. Připomínám, že jsme v Nokia Theatre v centru Los Angeles, po deváté hodině ráno místního času ve čtvrtek 28. února tohoto roku.

Ještě před prvním mužem Microsoftu vystoupil populární americký žurnalista Tom Brokaw (spojený s Microsoftu blízkou televizí NBC), který představil svůj vlastní pohled na věc - svůj pohled uživatele informačních technologií. Růst tohoto oboru považuje za druhý velký třesk, obzvláště v situacích, kdy může pomáhat potřebným nebo při prosazování lidských práv po celém světě. V závěru svého vstupu připomněl, že technologie lidstvo často zavedla do problémů. Nyní však již máme technologii vypořádat se s těmi, které současné lidstvo trápí nejvíc. Stačí mít potřebnou vůli a snahu. Současná generace má možnost stát se další „nejlepší generací“ lidstva hned po generaci velkých vynálezců devatenáctého a dvacátého století, mentoroval téměř sedmdesátiletý Brokaw na konci své řeči, aby následně uvedl na pódium „velkého šéfa Microsoftu“ Steva Ballmera. „Uvítejme jej výkřikem Yahoo!“

Klepněte pro větší obrázek
Tom Brokaw

Steve Ballmer navázal bezprostředně na slova svého předřečníka. V duchu konceptu hvězd vysvětlil, že věří, že velké věci proti bolestem současného světa jsou v rukách lidí, jednotlivců. V oboru IT si přitom můžeme brát příklad z hrdinů, jež na tomto místě oslavujeme, a rovněž z vlivu, který tento obor má na současnou společnost.

Dynamické IT se vrací

Pojem Dynamického IT je zřejmě nějakou začarovanou marketingovou formulkou. V různých intervalech se v různých významech vrací, aby shrnoval strategie, postupy, inovace a možná i svým způsobem vnitřní život celého oboru. Operoval jím i Steve Ballmer. Přiznám se, že šlo o natolik marketingové fráze, že mám potíž smysluplně je přeložit do češtiny, tím hůře pak vysvětlit. V originále je najdete v záznamu keynote a rovněž na výše vložené fotografii, kde jsou promítnuty na pozadí za Stevem Ballmerem.

Během několika minut marketingové kanonády se však Ballmer dostal k důvodu celé akce. Uznal, že v minulosti byla podobná uvedení produktů prostorem pro seznámení s nimi. V současnosti (době internetu a širokého betatestování, pozn. redakce) jsou spíše prostorem, kde se o produktech, které třeba již dávno používáme, dozvíme více. Pak se již plátno za řečníkem zaplnilo logy nových produktů.

Windows Server 2008 je dosud nejvýznamější verzí Windows Serveru vůbec. V současné době je již na trhu stejně jako Visual Studio 2008. SQL Server 2008 se objeví později v tomto roce. Všechny tři produkty spojuje čtveřice základních principů, které shodou okolností vyplývají ze strategie dynamického IT: Jde o bezpečné a důvěryhodné platformy pro práci i správu, najdeme zde silný důraz na možnosti virtualizace, produktivitu na webu i při vývoji aplikací a konečně na business intelligence, tedy na způsob, jakým uživatelé IT získávají a zpracovávají data.

Klepněte pro větší obrázek

Speciálně u nového Windows Serveru se Microsoft zaměřil na vyšší bezpečnost, na zkomplikování kompromitace serverů zlými hochy. Vyšší bezpečnost by měla přinést technologie Server core či read-only řadiče domén. Vyšší stabilitu a spolehlivost vysoce dostupné možnosti clusteringu, zrcadlení dat či vylepšená správa zdrojů v SQL Serveru. Dále nelze přehlédnout technologii Network Access Protection, možnost federalizace práv (automatické propojení uživatelských oprávnění v různých sítích) či možnost transparentního šifrování v SQL Serveru.

Útržky z odpoledních bloků

Po keynote Steva Ballmera jsme absolvovali několik setkání se zajímavými lidmi z Microsoftu i mimo něj. Bohužel, přednášející nechtěli novináře příliš zatěžovat technickými detaily produktů, jimž se v Microsoftu věnují, a nakonec většina novinářů ani nevypadala, že by jakýkoli technický zájem měla. Jelikož většina informací, které jsme se zde dozvěděli, nejsou pro čtenáře Živě.cz a Computeru žádnými novinkami, projdu nyní útržkovitě jen ty největší zajímavosti.

Zatímco Windows Server 2008 a Visual Studio jsou produkty již uvolněné a tedy relativně dobře známé, SQL Server je v současnosti ve fázi betatestování, logicky jsme tedy na něj byli nejvíce zvědaví.

Ředitel Data and Storage Microsoftu Francois Ajenstat nás nejdříve seznámil s úspěchy předchozí verze. SQL Server 2005 je nejrychleji rostoucí databázová platforma. Bylo prodáno více licencí, než kolik zvládly IBM a Oracle se svými konkurenčními nástroji dohromady. Na celém světě je přitom 619 tisíc školených profesionálů. Ajenstat nás rovněž seznámil s nejnovějšími databázovými benchmarky (TCP/H a TCP/E), kde SQL Server překonává veškerou konkurenci.

Ačkoliv SQL Server 2008 přináší řadu změn, jedna věc se nemění: Licenční model. V nabídce budou stejné druhy licencí za stejné ceny, jako tomu bylo v případě verze 2005. Dostupná samozřejmě zůstává i bezplatná edice Express. Kandidát na vydání (RC) bude přitom dokončen ve druhém a finální verze ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Administrátory potěší podpora IntelliSense (inteligentního doplňování) při zadávání SQL příkazů v administrátorské konzoli SQL Manageru. Microsoft navíc stále uvažuje o možnostech webové administrace, kterou se ale prozatím nerozhodl integrovat přímo do produktu. Podporuje však projekt open source webového rozhraní SQL Web Data Administrator hostovaný na službě Codeplex.

Nevystačíte-li si s naším shrnutím, celá keynote Steva Ballmera je stále dostupná online. Naladit si můžete streamy ve kvalitách 100, 300 a 750 kb/s. Megabajty dalších informací najdete na zvláštním webu věnovaném světovému uvedení nových produktů Microsoftu. Ten rozhodně nepřehlédněte, jde o dobře zpracovanou interaktivní aplikaci využívající technologii Silverlight.

Hvězdy září {zde}

Představení Windows Serveru 2008, SQL Serveru 2008 a Visual Studia 2008 se dočkáme i v Česku. Rudé složené závorky ozdobí 2. dubna Clarion Congress Hotel a T-Mobile Arenu v Praze. Nepůjde přitom o žádné komorní setkání. V plánu jsou dva tisíce návštěvníků, mezi nimiž samozřejmě ani tentokrát nebudeme chybět.

Živě.cz je mediálním parnterem uvedení Windows Serveru, SQL Serveru a Visual Studia 2008.

Témata článku: Microsoft, Windows, Los Angeles, Clarion, Heroes, Necelá tisícovka

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rob2004 4. 3. 2008 16:03:50
    ...pan Waic je pre zive.cz asi to iste co pre DD Ruda Hvezda stach0 ... aj...
  • JK 4. 3. 2008 7:09:43
    Samozřejmě. Ale protože článek už zapadl a stejně to tu není na diskuzi,...
  • Mistake 3. 3. 2008 22:59:00
    uz jsem na to prisel...po precteni clanku, ktery splodi Waic jsem byl vzdy...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky