Hvězdy historie a magnetický záznam

Na řádcích aktuálního kalendária bude prostor věnován nizozemskému astronomovi a matematikovi Willemu de Sitterovi, jenž úzce spolupracoval i s Albertem Einsteinem. Historii magnetického záznamu pro změnu připomene dánský inženýr Valdemar Poulsen a zkrátka v tomto směru nepřijde ani Edisonův fonograf.

Astronomie Willema de Sittera

První osobností, která si tento týden říká o připomenutí, je Holanďan Willem de Sitter. Narodil se dne 6. května roku 1872 v nizozemském městečku Sneek, takže do aktuálního kalendária se dostává vzhledem k datu své smrti, která jej potkala 20. listopadu v roce 1934. Zasloužené místo na poli vědeckého uznání si získal především díky objevům v oblastech matematiky a fyziky.

Všechny důležité znalosti nabyl díky studiu matematiky na univerzitě v Groningenu, kde se také později stal členem astronomické laboratoře. Po krátkém pobytu v Africe se vrátil do Leidenu, kde předsedal tamější observatoři. Jak se můžete dočíst na níže odkazovaných stránkách, navrhl Willem de Sitter několik zajímavých teorií a inspiroval k práci také další vědce. Některé z jeho výsledků vznikly na základě předchozí korespondence s profesorem Ehrenferstem, na dalších se podílel ve spolupráci s Albertem Einsteinem – o jejich společném bádání se můžete dočíst na níže odkazovaných podrobných stránkách skotské univerzity v St. Andrews.

Klepněte pro větší obrázek

Willem de Sitter (zdroj: Univerzita v St. Andrews)
Na základě této vzájemné spolupráce nakonec vznikl takzvaný Einstein-de Sitterův kosmologický model, o jehož podrobnostech vás informují například tyto formální webové stránky. Podle společného výsledku tak vznikla teorie, že „vesmír je expandující podle Hubblova zákona (nikoli statický, jak předpokládaly Einsteinovy modely) a hustota hmoty byla v počátcích nulová“. Z de Sitterova osobního života stojí za zmínku jeho syn Aernout de Sitter, který se v otcových stopách vydal po cestě astronomie. Jak již bylo předznamenáno v úvodu, William de Sitter nakonec zemřel dvacátého listopadového dne v roce 1934.
 
Další informace:
De Sitterova biografie na stránkách anglické Wikipedie.
Taktéž
podrobný anglický životopis, tentokrát na serveru skotské univerzity v St. Andrews.

Telegrafon v podání Valdemara Poulsena

Z dalších předních osobností vědecké historie tento týden vyčnívá dánský inženýr Valdemar Poulsen. Do kalendária se dostává díky datu svého narození, tedy 23. listopadu v roce 1869, a svět vědy rozšířil o důležitý magnetický záznam – ač se v jeho případě jednalo zejména o záznam zvuku, technologie tohoto ukládání později výrazně ovlivnila celé počítačové dění.
 
Klepněte pro větší obrázek
Valdemar Poulsen (zdroj: Univerzita v St. Andrews)
Valdemar Poulsen si v roce 1898 oznámil nový způsob magnetického záznamu hlasu pomocí ocelového drátu a tento svůj vynález pojmenoval jako telegrafon. Podél zmiňovaného drátu svinutého do cívky se pohybovalo vlastní zařízení záznamu a (jak se můžete dočíst na níže odkazovaných stránkách) rychlost tohoto pohybu dosahovala více než 2 metrů za sekundu. Zachycené zvuky se tak uchovaly díky magnetickému poli a za použití odpovídajícího čtecího zařízení je bylo možné později rekonstruovat.
 
Po tomto svém úspěchu později s asistentem P. Pedersenem pokračoval ve zdokonalování magentického záznamu, od ocelového drátu přešli také k páskám a této oblasti se věnoval až do své smrti, která přišla dne 23. července v roce 1942. Bezbřehé internetové vody jsou plné rozličných materiálů na téma magnetického záznamu dat – obecnými články počínaje a například klasickými pevnými disky konče. Za všechny jmenujme například stránky The History of Magnetic Recording, kde naleznete i podrobnosti o zmíněném telegrafonu, nebo Pevný disk a diskety na serveru Esphere.cz.
 
Další informace:
Česky psaný historický výlet na stránkách FI MUNI.
Anglický přehled Poulsenových patentů na serveru Amps.net.

Fonograf i od Edisona

Také v rámci přpomenutí významných historických událostí je možné zůstat o vynálezu fonografu, jelikož dne 21. listopadu v roce 1877 Thomas Alva Edison oznámil svůj vynález tohoto stroje. O Edisonovi jako vynálezci jste se mohli dočíst již v dřívějším pokračování kalendária, jmenovitě se jednalo o díl Edisonova dřina a Babbageovy neúspěchy.
 
Jakmile sestrojil první funkční fonograf, postarala se o primát v podobě záznamu hlasu jeho manželka, když odříkala a „zvěčnila“ krátkou dětskou básničku. Edisonův fonograf používal jako médium pro ukládání hlasu malé válečky a obsahoval dvě jehly – jednu pro záznam a druhá sloužila k přehrání dříve uložené nahrávky. Díky svému světově proslulému vynálezu byl Edison pozván také do Bílého domu, aby zde předvedl fonograf tehdejšímu americkému prezidentovi Rutherfordovi Hayesovi. Počátkem roku 1878 pak založil společnost Edison Speaking Phonograph Company pro širokou nabídku a prodej fonografu. Navrhl také několik dalších způsobů využití fonografu, například propojení s telefonem pro záznam hovoru, automatické oznamování času, možnost diktování dopisu v záznamu apod.
 
Další informace:
Edisonův životopis na stránkách českého serveru Converter.cz.
Biografická stránka v podání české Wikipedie.

Diskuze (4) Další článek: Ke stažení: nové verze WinDVD a Windows Media Player

Témata článku: Byznys, Mág, ScienceWorld, Historické datum, Edison, Einstein, Leiden, Záznam, Rutherford, Historický telefon, Vynález, Univerzita, Hvězda, Peder, Teorie, Bílý dům, Svět vědy, Holanďan, History, Životopis, Albert Einstein, Magnetic, Will, Thomas Alva Edison, Historická data


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF