Hvězdy historie a magnetický záznam

Na řádcích aktuálního kalendária bude prostor věnován nizozemskému astronomovi a matematikovi Willemu de Sitterovi, jenž úzce spolupracoval i s Albertem Einsteinem. Historii magnetického záznamu pro změnu připomene dánský inženýr Valdemar Poulsen a zkrátka v tomto směru nepřijde ani Edisonův fonograf.

Astronomie Willema de Sittera

První osobností, která si tento týden říká o připomenutí, je Holanďan Willem de Sitter. Narodil se dne 6. května roku 1872 v nizozemském městečku Sneek, takže do aktuálního kalendária se dostává vzhledem k datu své smrti, která jej potkala 20. listopadu v roce 1934. Zasloužené místo na poli vědeckého uznání si získal především díky objevům v oblastech matematiky a fyziky.

Všechny důležité znalosti nabyl díky studiu matematiky na univerzitě v Groningenu, kde se také později stal členem astronomické laboratoře. Po krátkém pobytu v Africe se vrátil do Leidenu, kde předsedal tamější observatoři. Jak se můžete dočíst na níže odkazovaných stránkách, navrhl Willem de Sitter několik zajímavých teorií a inspiroval k práci také další vědce. Některé z jeho výsledků vznikly na základě předchozí korespondence s profesorem Ehrenferstem, na dalších se podílel ve spolupráci s Albertem Einsteinem – o jejich společném bádání se můžete dočíst na níže odkazovaných podrobných stránkách skotské univerzity v St. Andrews.

Klepněte pro větší obrázek

Willem de Sitter (zdroj: Univerzita v St. Andrews)
Na základě této vzájemné spolupráce nakonec vznikl takzvaný Einstein-de Sitterův kosmologický model, o jehož podrobnostech vás informují například tyto formální webové stránky. Podle společného výsledku tak vznikla teorie, že „vesmír je expandující podle Hubblova zákona (nikoli statický, jak předpokládaly Einsteinovy modely) a hustota hmoty byla v počátcích nulová“. Z de Sitterova osobního života stojí za zmínku jeho syn Aernout de Sitter, který se v otcových stopách vydal po cestě astronomie. Jak již bylo předznamenáno v úvodu, William de Sitter nakonec zemřel dvacátého listopadového dne v roce 1934.
 
Další informace:
De Sitterova biografie na stránkách anglické Wikipedie.
Taktéž
podrobný anglický životopis, tentokrát na serveru skotské univerzity v St. Andrews.

Telegrafon v podání Valdemara Poulsena

Z dalších předních osobností vědecké historie tento týden vyčnívá dánský inženýr Valdemar Poulsen. Do kalendária se dostává díky datu svého narození, tedy 23. listopadu v roce 1869, a svět vědy rozšířil o důležitý magnetický záznam – ač se v jeho případě jednalo zejména o záznam zvuku, technologie tohoto ukládání později výrazně ovlivnila celé počítačové dění.
 
Klepněte pro větší obrázek
Valdemar Poulsen (zdroj: Univerzita v St. Andrews)
Valdemar Poulsen si v roce 1898 oznámil nový způsob magnetického záznamu hlasu pomocí ocelového drátu a tento svůj vynález pojmenoval jako telegrafon. Podél zmiňovaného drátu svinutého do cívky se pohybovalo vlastní zařízení záznamu a (jak se můžete dočíst na níže odkazovaných stránkách) rychlost tohoto pohybu dosahovala více než 2 metrů za sekundu. Zachycené zvuky se tak uchovaly díky magnetickému poli a za použití odpovídajícího čtecího zařízení je bylo možné později rekonstruovat.
 
Po tomto svém úspěchu později s asistentem P. Pedersenem pokračoval ve zdokonalování magentického záznamu, od ocelového drátu přešli také k páskám a této oblasti se věnoval až do své smrti, která přišla dne 23. července v roce 1942. Bezbřehé internetové vody jsou plné rozličných materiálů na téma magnetického záznamu dat – obecnými články počínaje a například klasickými pevnými disky konče. Za všechny jmenujme například stránky The History of Magnetic Recording, kde naleznete i podrobnosti o zmíněném telegrafonu, nebo Pevný disk a diskety na serveru Esphere.cz.
 
Další informace:
Česky psaný historický výlet na stránkách FI MUNI.
Anglický přehled Poulsenových patentů na serveru Amps.net.

Fonograf i od Edisona

Také v rámci přpomenutí významných historických událostí je možné zůstat o vynálezu fonografu, jelikož dne 21. listopadu v roce 1877 Thomas Alva Edison oznámil svůj vynález tohoto stroje. O Edisonovi jako vynálezci jste se mohli dočíst již v dřívějším pokračování kalendária, jmenovitě se jednalo o díl Edisonova dřina a Babbageovy neúspěchy.
 
Jakmile sestrojil první funkční fonograf, postarala se o primát v podobě záznamu hlasu jeho manželka, když odříkala a „zvěčnila“ krátkou dětskou básničku. Edisonův fonograf používal jako médium pro ukládání hlasu malé válečky a obsahoval dvě jehly – jednu pro záznam a druhá sloužila k přehrání dříve uložené nahrávky. Díky svému světově proslulému vynálezu byl Edison pozván také do Bílého domu, aby zde předvedl fonograf tehdejšímu americkému prezidentovi Rutherfordovi Hayesovi. Počátkem roku 1878 pak založil společnost Edison Speaking Phonograph Company pro širokou nabídku a prodej fonografu. Navrhl také několik dalších způsobů využití fonografu, například propojení s telefonem pro záznam hovoru, automatické oznamování času, možnost diktování dopisu v záznamu apod.
 
Další informace:
Edisonův životopis na stránkách českého serveru Converter.cz.
Biografická stránka v podání české Wikipedie.

Diskuze (4) Další článek: Ke stažení: nové verze WinDVD a Windows Media Player

Témata článku: Byznys, Edison, Rutherford, Hvězda, Einstein, Životopis, Nizozemský vědec, ScienceWorld, Magnetický záznam, Holanďan, Teorie, Univerzita, Albert Einstein, Muni, Svět vědy, Záznam, Peder, Leiden, Historický telefon, Historická data, Bílý dům, Will, Thomas Alva Edison, Mág, Magnetic


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky