Hudební tvůrci a digitální budoucnost

Internet dává umělcům a především hudebním možnost propagovat se a prodávat svoji tvorbu. Je velmi zajímavé, jak se tento trend vyvíjí.
Internet dává umělcům a především hudebním možnost propagovat se a prodávat svoji tvorbu. Je velmi zajímavé, jak se tento trend vyvíjí.

Mezi prvními hudebními tvůrci, kteří na Internetu vystoupili s tím, že budou nabízet svoji tvorbu ve formátu MP3 jak volně ke stažení a k poslechu, tak jako on-line možnost nákupu právě této hudební tvorby. Postupně se k tomuto trendu přidala celá řada hudebních umělců jak nezávislých tak komerčních producentů.

Nedávno se konala konference Jupiter Communications' Plug.in, kde se tyto problémy řešily. Pod názvem „digitální hudba a její budoucnost“ se řešily všelijaké problémy okolo hudby na Internetu a to především on-line prodej přes Internet. Mezi další velmi žhavě diskutované problémy patřil problém bezpečné distribuce digitální hudby přes Internet což je v dnešní době opravdu velkým problémem.

Velmi známá osobnost Marc Geiger, zakladatel Lollapalooza a společnosti CEO poznamenal spousty velmi zajímavých informací a skutečností, které by se měli dále rozvíjet. Podle něho by hudební tvůrci v prvé řadě měli poukazovat na své vlastní oficiální webovské stránky, na kterých by měli své veškeré informace o tvorbě, hudebních ukázky či on-line prodej vlastní tvorby. V této podstatě začala fungovat na Internetu známá skupina Beastie Boy, kteří se především zaměřili na své fanoušky a tvůrce hudby. Dále zde zůstávají velké rozpory mezi hudebními vydavatelstvími a autory. Autorská práva a ochranné známky jsou největším problémem zejména na Internetu. Hudební vydavatelství se snaží velmi rychle pohltit digitální distribuci hudby přes Internet a tím pádem vytvořit jakýsi monopol, který by získal veškeré finanční zisky z těchto prodejů. Na druhé straně existuje prodej hudby pod záštitou společností ARTISTdirect a Electric Artists, které se veškerý získaný profit z prodané hudby snaží rozdělit mezi vlastní tvůrce a pokrýt náklady s tím spojené.

Hudební nahrávací společnosti, pokud zastupují menší hudební tvůrce, z velké části finanční podíl dostává právě nahrávací společnost a tudíž jen velmi malá část jde právě samotnému tvůrci díla. Právě pro to se menší hudební tvůrci snaží nabízet svoji tvorbu sami na svých webových stránkách. Hudební tvůrci jsou jinak odkázáni na zisk z prodeje vlastních reklamních předmětů, triček a lístků na koncerty.

Největší hrozbou právě pro hudební nahrávací společnosti je formát MP3 a jemu podobné, které právě tuto vazbu silně narušují a celkový prodej se hroutí. Obrovská masa lidí tak získá velmi levně nahrávky, které jsou nelegální. S rozvojem tohoto trendu přišly s možností šíření hudby právě pomocí tohoto formátu a obrovskou rychlostí začaly vznikat prodejny e-hudby. Je zřejmé, že v brzké době půjdou menší hudební tvůrci jiným směrem.

Diskutovaný problém je opravdu velmi žhavý a ukáže jen čas jak vše dopadne a co se v brzké době bude dít. Pokud se o tento problém zajímáte nějak více nebo máte nějaké zajímavé informace, tak mě zašlete mail. V brzké době se určitě k tomuto problému určitě vrátím.

Diskuze (6) Další článek: Parametry pro Explorer.exe

Témata článku: Budoucnost, Internet, Největší producent, Obrovská masa, Největší fanoušek, Hudební tvůrce, Velký zisk, Velká část, Hudební vydavatelství, Zajímavá informace, Brzká doba, Hudba, Velký problém, Známá osobnost, Hud, Známá společnost, Největší pád, Finanční problém, Tvůrce, Digit, TV +


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF