Předplatné

Hudební průmysl se chlubí vyššími tržbami, může za to streamování

Foto: Needpix.com
Hudební průmysl se chlubí vyššími tržbami, může za to streamování | Foto: Needpix.com

Zvyšující se počty uživatelů hudebních streamovacích služeb typu Spotify a Apple Music se pozitivně odráží na výdělcích nahrávacích společností. Asociace RIAA, která sdružuje americké vydavatele hudby, informovala, že za první polovinu letošního roku se jí zvedly tržby o 18 procent na 5,4 miliardy dolarů (126 miliard korun). Streamování z toho činilo 80 procent. 

Do sumy jsou zahrnuty jak příjmy plynoucí z předplatitelů streamovacích služeb, tak ze streamů, které obsahují reklamy. Předplatitelé jsou samozřejmě cennější, RIAA proto ocenila, že se jejich počet za sledované období zvedl o 31 procent.

Platící zákazníci streamovacích služeb jsou v dnešní době zodpovědní za 62 procent celkových příjmů nahrávacích společnosti. Spotify jich má zhruba 100 milionů a Apple Music 56 milionů.

Je to již třetí rok v kuse, kdy hudební průmysl oznamuje podobnou zprávu. Před tím panovalo období, kdy se hledal byznys model, jak v internetové době na hudbě vydělávat. Ke streamování se nejdříve přistupovalo opatrně, ale čím dál více se ukazuje, že je budoucností. 

Fakt, že za poslední půlrok se zvedly i prodeje fyzických nosičů, je spíše anomálií. Jak uvádí ve zprávě RIAA, šlo především o vinyly, které skutečně renesanci zažívají. Nicméně tyto prodeje tvoří jen zlomek z celkových tržeb. 

A pokud by někdo zajímalo, kdo jsou nejoblíbenější interpreti - asociace tvrdí, že drtivě vítězí Ariana Grande a Drake. Nejvyhledávanější jsou jak na streamovacích službách, tak se nejvíce prodávají jejich CD.

Diskuze (13) Další článek: Týden Živě: Berlínská IFA přinesla nálož nových notebooků, ale nejen to

Témata článku: Byznys, Spotify, Apple Music, Průmysl, Předplatné, Drake, Streamovací služba, Ariana Grand, Hudební průmysl, Tržby, Nahrávací společnost, Předplatitelé, Streamování


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů