Hudební přehrávače: Real Audio jasně vede, ale Microsoft dotahuje

Podle průzkumů PC Data nyní lidé obvykle používají více produktů současně.
Firma PC Data, známá svými přesnými průzkumy aktuálního trhu, oznámila výsledky zkoumání v oblasti přehrávačů digitální hudby. Přehrávač RealNetworks nadále vede s jasnou převahou, ale největší procentuální vzrůst má Windows Media Player od Microsoftu – ten vzrostl meziměsíčně o 34 % (!), Real Player získal 5,3 %, zatímco třetí v pořadí, QuickTIme od Apple, ztratil 7,7%. Microsoft to ohlašuje za svou výhru, firma RealNetworks se však brání a říká, že její převaha v reálném používání je stále drtivá a že 90 % dnešních hudebních souborů pro přenos hudby v datovém proudu (nikoli downloadem celého souboru, ale postupným přehráváním přímo z Internetu) je stále ve formátu firmy RealNetworks. Zdá se totiž, že největší procento celkového růstu pochází z toho, že uživatelé dnes mají nejméně dva přehrávače – Windows Media Player získají přímo s Windows, Real Player si pak stáhnou z Internetu.

V boji o hudební přehrávač se opakuje boj o browser. Real Networks zezačátku vedla s drtivou převahou, Microsoft postupně dotahuje, přičemž používá úplně stejné prostředky. Firma Real Networks rovněž dává k dispozici zdarma pouze zjednodušenou verzi přehrávače, profesionální verze zdarma není; navíc proces downloadu vyžaduje poměrně zdlouhavou a nepříjemnou registraci. Microsoft dává produkt úplně zdarma s Windows, automaticky asociuje některé hudební formáty s tímto přehrávačem. Navíc je Microsoft velmi aktivní v přemlouvání nejznámějších hudebních webů, aby podporovaly Windows Media Player a ne konkurenční Real Player (jde o to, jaký přehrávač se spustí při kliknutí na zvukový proud, to určuje nastavení na straně serveru).

Zatímco první verze Windows Media Playeru byly zjevně o několik tříd horší než konkurenční Real Player, nejnovější verze je už srovnatelná – ostatně i zde se naprosto opakuje situace jako v souboji Netscape Navigator vs. Internet Explorer. Asi tedy dnes není jediný důvod se domnívat, proč by neměl Microsoft vyhrát i v tomto případě (kromě případného soudního opatření). Firma Real Networks nemá významné spojence a navíc pokračuje v praxi, která je pro uživatele dost nepříjemná – vyžaduje komplikovanou registraci a neustále mu vnucuje své nabídky na koupi profesionální verze přehrávače. Přesně takto postupovala i firma Netscape; a dnes neexistuje.

Diskuze (2) Další článek: Computer 23/99

Témata článku: Windows, Microsoft, HUD, Audi, Přehrávač, Media Player, Hudební přehrávač, Player, Profesionální verze, Konkurenční Apple, Windows Media Player, Real, ProudNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf
Lukáš Václavík
ProhlížečeSoftwareFirefox
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování