Hudba, filmy, seriály | Aktualizace | Winamp

Hudební přehrávač WinAmp vstává z mrtvých. Po čtyřech letech konečně vyšla nová verze 5.9

Hudební přehrávač WinAmp přichází po dlouhých čtyřech letech s novou verzi. V tuto chvíli se sice jedná o sestavení označované jako „release candidate“ („kandidát na uvedení“), nicméně po dlouhé době je to první znamení, že se kolem tohoto kdysi legendárního programu začíná něco dít.

Informace o vydání WinAmpu ve verzi 5.9 RC1 Build 9999 se objevila na oficiálním fóru v úterý s tím, že jde o „vyvrcholení čtyřleté práce od vydání verze 5.8.“ Vývojáři avizují, že viditelných novinek není mnoho a nejzásadnější změnou je migrace celého projektu z Visual Studia 2008 do verze 2019.

WinAmp se vrací

Nová verze s číslem 5.9 má být jakýmsi základním kamenem, na kterém vývojáři hodlají dál stavět – zejména přidávat nové funkce a opravovat či vylepšovat ty stávající. V příštích verzích by měla například přibýt nativní podpora formátů opus, ogv/ogm, TS, H.265, HLS a VP9.

Patrně nejzásadnější novinkou aktuální verze je lepší kompatibilita s operačním systémem Windows 11. Dalších vylepšení se dočkalo přehrávání streamů přes zabezpečený protokol HTTPS či podpora otevřeného kodeku VP8.

Nový WinAmp podporuje nejen aktuální Windows 11, ale i starší verze Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 a Windows 7 SP1. Proti předchozí verzi 5.8 tak vypadla podpora z dnešního pohledu muzeálních Windows XP a Windows Vista. Instalační balíček si můžete stáhnout z tohoto odkazu.

25 let na scéně

WinAmp původně vyvinuli Justin Frankel a Dmitrij Boldyrev v rámci své firmy Nullsoft. V roce 1999 ji prodali za 80 milionů dolarů americkému poskytovateli internetových služeb AOL, který v listopadu 2013 oznámil plán ukončit celý projekt a vypnout jeho webové stránky. Nakonec ale značku Nullsoft, poněkud překvapivě, v roce 2014 odkoupil belgický agregátor online rádií Radionomy.

První verze WinAmpu vyšla v roce 1997 a rychle si získala popularitu – stáhly si ji více než tři miliony uživatelů. Přehrávač válcoval konkurenci mimo jiné podporou skinů a zásuvných modulů a dá se říci, že se svého času stal součástí základní softwarové výbavy téměř každého počítače.

Po odkoupení sice firma Radionomy obnovila provoz webových stránek a přehrávač tak bylo možné znovu stáhnout, jeho vývoji však nevěnovala příliš pozornosti. Posledním stabilním sestavením tak dlouho byla verze 5.666 z listopadu 2013. Až v říjnu 2018 byla oficiálně vydána nová verze WinAmpu s číslem 5.8 v sestavení 3660, po které následovala dlouhá čtyřletá pauza.

Diskuze (107) Další článek: Evropská vlna zdražování Amazon Prime. Ve Francii cena stoupne dokonce o 43 %

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Aktualizace, Windows XP, Windows Vista, MP3, Winamp, HTTPS, Webová stránka, Radionomy, Nová verze, Sestavení, Verze, Justin Frankel, Hudební přehrávač, Projekt, Nullsoft, America OnlineSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť