Software | Hudba, filmy, seriály | Winamp

Winamp vstává z mrtvých. Po čtyřech letech vychází hudební legenda v nové verzi

Oživeno 12. září 2022 | Po pár měsících veřejného testování je Winamp 5.9 připravený na oficiální premiéru, oznamuje vývojový tým. Konečné vydání sestavení 9999 oproti dříve uvolněné testovací verzi nepřináší funkční změny, pouze se ladil kód. Přehrávač by tak už neměl padat při přehrávání některých empétrojek apod.

Více informací hledejte na oficiálním fóru, případně využijte přímý odkaz ke stažení Winampu 5.9. Předchozí řada 5.8 vyšla před čtyřmi roky s tím, že vývojový tým plánoval vydat Winamp 6 v roce 2019. Projekt ale upravil kurz.

Klepněte pro větší obrázek

Původní článek z 29. 7. 2022 | autor: Karel Kilián

Hudební přehrávač Winamp přichází po dlouhých čtyřech letech s novou verzi. V tuto chvíli se sice jedná o sestavení označované jako „release candidate“ („kandidát na uvedení“), nicméně po dlouhé době je to první znamení, že se kolem tohoto kdysi legendárního programu začíná něco dít.

Informace o vydání Winampu ve verzi 5.9 RC1 Build 9999 se objevila na oficiálním fóru v úterý s tím, že jde o „vyvrcholení čtyřleté práce od vydání verze 5.8.“ Vývojáři avizují, že viditelných novinek není mnoho a nejzásadnější změnou je migrace celého projektu z Visual Studia 2008 do verze 2019.

Winamp se vrací

Nová verze s číslem 5.9 má být jakýmsi základním kamenem, na kterém vývojáři hodlají dál stavět – zejména přidávat nové funkce a opravovat či vylepšovat ty stávající. V příštích verzích by měla například přibýt nativní podpora formátů opus, ogv/ogm, TS, H.265, HLS a VP9.

Patrně nejzásadnější novinkou aktuální verze je lepší kompatibilita s operačním systémem Windows 11. Dalších vylepšení se dočkalo přehrávání streamů přes zabezpečený protokol HTTPS či podpora otevřeného kodeku VP8.

Nový Winamp podporuje nejen aktuální Windows 11, ale i starší verze Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 a Windows 7 SP1. Proti předchozí verzi 5.8 tak vypadla podpora z dnešního pohledu muzeálních Windows XP a Windows Vista. Instalační balíček si můžete stáhnout z tohoto odkazu.

25 let na scéně

Winamp původně vyvinuli Justin Frankel a Dmitrij Boldyrev v rámci své firmy Nullsoft. V roce 1999 ji prodali za 80 milionů dolarů americkému poskytovateli internetových služeb AOL, který v listopadu 2013 oznámil plán ukončit celý projekt a vypnout jeho webové stránky. Nakonec ale značku Nullsoft, poněkud překvapivě, v roce 2014 odkoupil belgický agregátor online rádií Radionomy.

První verze Winampu vyšla v roce 1997 a rychle si získala popularitu – stáhly si ji více než tři miliony uživatelů. Přehrávač válcoval konkurenci mimo jiné podporou skinů a zásuvných modulů a dá se říci, že se svého času stal součástí základní softwarové výbavy téměř každého počítače.

Po odkoupení sice firma Radionomy obnovila provoz webových stránek a přehrávač tak bylo možné znovu stáhnout, jeho vývoji však nevěnovala příliš pozornosti. Posledním stabilním sestavením tak dlouho byla verze 5.666 z listopadu 2013. Až v říjnu 2018 byla oficiálně vydána nová verze Winampu s číslem 5.8 v sestavení 3660, po které následovala dlouhá čtyřletá pauza.

Diskuze (189) Další článek: Vy a počítač: Kdy upgradujete na nejnovější verzi operačního systému?

Témata článku: Software, Windows, Hudba, filmy, seriály, Aktualizace, Multimédia, Windows XP, Windows Vista, MP3, Winamp, HTTPS, Radionomy, Nová verze, Hudební přehrávač, Nullsoft, Sestavení, Justin Frankel, Verze, Webová stránka, Vývojový tým, Přehrávač, Projekt, America Online, Software na Heureka.cz