Hudební pirátství loni – nárůst o 50 procent

Krátce po statistice pirátství od BSA tu je další analýza tentokráte ze strany hudebního průmyslu. Výroční zpráva IFPI poukazuje na raketový nárůst CD-R kopií a Internetu.
Hudební pirátství loni – nárůst o 50 procent
Stejně jako je u nás neoblíbená BSA, je i IFPI v nepopulární pozici. Nepodniká sice podobně agresivní kroky, ale boj proti pirátství prostě přátele nedělá. Zřejmě nejznámější akcí je kampaň Kopírování zabíjí hudbu. Podle IFPI vzrostlo v České republice hudební pirátství především díky rozvoji CD-R téměř na úroveň 50 procent. Celosvětově uvádí IFPI stejné procento jako BSA – 40 procent prodaných nahrávek je pirátských.

IFPI se ve své výroční zprávě zaměřuje na pirátskou výrobu a prodej kopií komerčních cédéček, nezabývá se v podstatě vůbec domáckým bezplatným kopírováním mezi kamarády. I tak jsou ale nárůsty dramatické. Prakticky za celý 50procentní nárůst v pirátských discích mohou jen CD-R. Zatímco u pirátsky lisovaných cédéček přece jen potřebujete nějakou továrničku, u kopírování CD-R vystačíte jen s prostorem o velikosti garáže, kam naperete věže s desítkami vypalovaček. Tato centra jsou dobře mobilní a navíc dokáží pružně reagovat na aktuální místní poptávku. IFPI má docela dobré výsledky ohledně boje proti tradičním lisovnám, na druhou stranu i přes desítky akcí proti CD-R kopírkám jsou CD-R na koni.

Prodeje pirátsky zkopírovaných CD-R vrostly jen loni třikrát na 450 miliónů kusů. Setrvale klesá prodej pirátských kazet, to se ale člověk až pomalu diví, že je ještě někdo kupuje. Podle IFPI je nejaktivnějším kazetovým trhem Střední východ, kde kazety vedou. Pouze v Izraeli vedou CD-R. Je to jistě do značné míry dáno technickou vyspělostí jednotlivých zemí. Celkové ztráty přitom tak výrazně nevzrostly, z 4,2 na 4,3 miliardy. Může za to především snížení cen CD-R médií a nahraných pirátských cédéček.

Nejvyšší míru pirátství má Paraquay, plných 99 procent, při nezapočítávání domácích kopií je to úctyhodné procento. Největším pirátským trhem je Čína s 400 milióny, následovaná Ruskem. Z našich sousedů figuruje Polsko na devátém místě celosvětového seznamu, ačkoli má nižší míru pirátství než my – je prostě větším trhem.

IFPI hlásí celkem masivní výsledky akcí proti pirátům: zabaveno bylo 9,6 miliónu pirátských CD-R, 3 milióny pirátských CD, 46 miliónů bookletů a 42 pirátských výrobních linek. Dalších 22 linek bylo zrušeno za první čtyři měsíce letošního roku.

V případě České republiky uvádí IFPI jako největší problém veřejné kopírky cédéček, kde vám vyrobí kopii z přineseného disku. Na základě soudních rozhodnutí, jimiž byly tyto kopírky postaveny mimo zákon, IFPI doufá, že postupně vymizí, nadále ale poukazuje na tržiště podél německých a rakouských hranic.

V oblasti internetového hudebního pirátství IFPI neudává záměrně vůbec žádnou výši předpokládaných ztrát ani počet pirátských skladeb v oběhu. Dobře ví, že se to dá jen velmi obtížně vyčíslit, a tak jen uvádí své rámcové odhady. V květnu 2002 byly podle IFPI na síti do výměny zapojeny 3 milióny uživatelů a 500 miliónů souborů. Přibližně 200 000 webových a FTP serverů přímo obsahovalo nebo linkovalo na 100 miliónů skladeb.

V roce 2001 přitom byli IFPI a její regionální partneři zodpovědní za zrušení zhruba 1060 peer-to-peer hudebních serverů (drtivou část zabírají OpenNap servery), 28 000 pirátských WWW a FTP serverů, 2,8 miliónu uživatelů peer-to-peer služeb a 700 miliónů skladeb z Internetu v 51 zemích. Je vidět, že i přes masivní objem rušených serverů internetová výměna souborů nadále slušně existuje, například uživatelé jen prostě změnili svou identitu.

IFPI se ve svých statistikách zaměřuje na prodej pirátských nahrávek, dovoluji si ale tvrdit, že v celkovém objemu neoriginálních cédéček to bude jen malá část. Kopírování mezi kamarády za cenu média je myslím rozšířenější než kupování pochybného CD-R na tržišti. Objem celosvětově prodaných legálních nahrávek již pár let stagnuje a spíše klesá, jak vidět, poptávka tu je a při nižší ceně dokáže vzrůst objem za rok i třikrát.

Kompletní zprávu ve formátu PDF najdete na webu IFPI.

Diskuze (33) Další článek: Adaptér a řadič pro Serial ATA

Témata článku: Peer, Zrušení výroby, Kopírky, Kamarád, Značné snížení, Stejné procento, CD-R, Hud, Nárůst, IFPI, Legální soubor, Hudební pirátství, Pirát


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment