Hudební cédéčka mají odkráčet do historie. Tak brzy to ale nebude.

Hudba se bude získávat především legálně z Internetu, ale hudební vydavatelé si budou muset najít další zdroje příjmů, aby úspěšně přežili, říká analýza.
Zajímavá studie firmy Forrester Research tvrdí, že rychlý pokles prodeje nahrané hudby bude pokračovat v následujících letech, zatímco získávání hudby přes internet (legální) bude rychle na vzestupu. Forrester kladl také otázky na které obě strany „průmyslu“ dávají opačné odpovědi. Podle studie dnes 20 % Američanů stahuje hudbu z internetu (bez rozlišení legálního a nelegálního stahování) a polovina z nich kupuje méně hudby než druhá právě vlivem stahování z internetu. (Znamená to, že druhá polovina kupuje hudby z tohoto důvodu více?). Forrester předpovídá, že v roce 2008 bude už třetina příjmů z prodeje hudby tvořena legálním stahováním, a prodej nahrané hudby (cédéček, kazet) poklesne o 30 % oproti vrcholu z roku 1999. Podobně, ale ne v takovém rozsahu, má vypadat i prodej videa – za dva roky se už má přes internet prodávat za 1.4 miliardy dolarů, zejména systémem video on-demand, zatímco prodej DVD a VHS dohromady poklesne o 9 % oproti vrcholu. Studie tedy nepředpovídá tak rychlý zánik prodeje nahrané hudby a stejně tak i legální prodej z internetu bude stoupat stabilně, ale poměrně pomalu. Je to věrohodný obrázek: internetoví „pionýři“ se dostanou rychle daleko před ostatní populaci, ta je ale následuje velmi zvolna. Dovedete si představit vaši babičku, jak si kupuje a stahuje písničky své oblíbené dechovky přes internet?

Forrester je optimistou, co se týká legálních nabídek prodeje online hudby. V příštích devíti měsících se má spustit nejméně deset obchodů s širokou nabídkou hudby ke stažení, podobných applovským iTunes. Apple ale má být v příštím roce zřejmě lídrem trhu, i když samotné počítače mají jen asi pěti-šestiprocentní podíl – firma začala jako první, její nabídka je kvalitní, technicky dobře udělaná a nechybí jí pověstná applovská elegance a dobrý marketing. Legální hudba z Internetu má zaznamenat tržby 270 mil. dolarů, přičemž míra nelegálního stahování (výměnné služby) má klesat. To je překvapivý názor: zatím tento způsob „distribuce“ hudby stále rostl a nejeví známky „nasycenosti“. Hlavní roli v poklesu nelegální výměny hudby přes internet totiž mají hrát soudní procesy proti jednotlivým uživatelům – jakkoli vzbuzují nenávist uživatelů proti hudebním vydavatelům, účinkem se nemíjejí. Podle průzkumu dvě třetiny „sdílečů“ hodlá přestat se svou činností, pokud by měli pocit, že skutečně riskují tresty finančních pokut nebo vězení. Forrester uvádí dále ještě jedno zajímavé číslo – „stahovači“ ujídají hudebnímu průmyslu asi 700 mil. dolarů ročně. To ale není nijak závratná částka: pirátská výroba CD a DVD působí daleko větší škody.

Analýza říká, že v důsledku těchto sice postupných, ale masivních tržních změn bude muset spousta firem působících v hudebním průmyslu změnit své podnikání. Nejvíce budou postiženi hudební distributoři i koncové prodejny – jejich režie jsou velké a v důsledku poklesu prodeje nahrané hudby nadále vzrostou (jako procento tržeb): něco se dá ušetřit, ale základní výdaje jsou fixní, nezávislé na prodeji. Jejich kombinovaná marže, která dosahuje cca 35-45% (v různých zemích různě) je příliš vysoká – není samozřejmě neobvyklá, většina produktů kromě potravin takovou má, ale pokud existuje internetový kanál, který ji podstatně sníží, stává se tento způsob prodeje nekonkurenční. Již nyní internet ujídá kamenným prodejcům stále větší procento tržeb i v prodeji nahrané hudby (prodej hudby přes internet stoupá, tržby kamenných prodejců klesají), a tento trend bude pokračovat.

Závěrem ještě poznámka, která se přímo technologie prodeje hudby netýká, ale s celkovým trhem souvisí. Už dlouho neměl masový hudební trh tak špatný rok, a týká se to trhu světového i domácího. Hvězdy a hvězdičky světového popu si buď vybírají oddechový rok nebo přicházejí s alby podprůměrné úrovně (tj. jejich desky jsou samozřejmě vždy mizerné, podprůměrností zde myslíme „špatné i na jejich měřítka“), a nové superstars, jakkoli s jepičím životem á la Spice Girls, se neobjevují. Hudební průmysl, který dříve tyto hvězdy, venku i u nás, dokázal spolehlivě vyrábět, je v krizi i v tomto ohledu, takže posluchačům dokáže předhazovat jen staré, znovu zabalené konzervy. Naproti tomu stále roste nabídka „menšinové“ hudby (world music, různé pomezní žánry atd.) a i citlivost posluchačů na ni – příkladem je spektakulární úspěch Radůzy, drsné zpěvačky s harmonikou, u nás. Před pěti lety by něco takového bylo nemyslitelné, její duchovní strýčci Vašek Koubek nebo Jim Čert byli známí jen několika tisícům zasvěcenců. Kam ale mířím: internet konečně umožní širokou nabídku menšinové hudby, na rozdíl od dnes bohužel hlavního prodejního kanálu cédéček, supermarketů a hypermarketů, kam se naopak vejde stále se úžící a stále hrůzněji vyhlížející špička hitparády, sestávající momentálně z věcí jako Hanka Zagorová, Best of Disco nebo Kabáti.

Diskuze (30) Další článek: Další kritická záplata pro Windows XP: zavřete dvoje vrata pro červy

Témata článku: Internet, Disco, Podobná hvězda, Hudba, Vysoká pokuta, Závratná částka, Elegance, Rychlý pokles, Prodej, Hvězda, Nový kabát, Legální hudba, Spice, Kabát, Girls, Tržní lídr


Určitě si přečtěte

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku