Hudba z internetu: další žaloby, prohry i vítězství

Stíhání uživatelů, kteří poskytují přes internet nelegálně soubory, obvykle hudbu v MP3, se blíží k našim hranicím. Do konce minulého roku bylo omezeno jen na USA, ovšem organizace RIAA rozšiřuje svůj záběr na Kanadu, Austrálii a Velkou Británii; kontinentální Evropa přijde záhy. Provoz v těchto sítích ale příliš neklesá.

Čeští zástupci světových vydavatelů jsou zatím nejednoznační ve svých vyjádřeních, spíše ale nechtějí prozrazovat další záměry – udávají ovšem, že rovněž „mají právo se bránit“.

Boj se vede se střídavými úspěchy na obou stranách. V polovině prosince zaznamenali velkou výhru „stahovači“, když americký federální soud vyhlásil významný, precedenční rozsudek, podle kterého nemají třetí organizace právo požadovat po providerech zveřejnění identity jejich uživatelů, kteří dle jejich názoru porušují zákon – toto právo je dáno pouze soudu. RIAA v uplynulých týdnech vypálila další salvu žalob – více než pět set, tentokrát ovšem „na neznámé pachatele“. Anonymní žaloby ale bolí méně než ty předchozí, neboť nyní bude muset soud několik týdnů až měsíců případy projednávat, a až rozhodne o vině nebo nevině, bude možné žádat zveřejnění identity. I když mohou být výsledně viníci opět potrestáni, psychologický dopad je menší – a právě to je pro žalující stranu důležité. Nejde jí o potrestání několika osob (je to i finančně nevýhodné: náklady na odhalování viníků a samotný proces jsou mnohonásobně vyšší než dosažitelné příjmy z pokut, i když průměrná vysouzená částka je okolo tří tisíc dolarů na člověka), ale o odstrašení milionů uživatelů.

To se ale nekoná: podle průzkumu NPD Intellect nelegální výměna souborů po internetu sice v polovině minulého roku poklesla, nyní ale opět stoupá. Uživatelé přecházejí od „infikovaného“ systému Kazaa na jiné, kde se zatím cítí bezpečněji – dnes například sítě eDonkey, iMesh nebo Overnet mají v každém okamžiku přes milion přihlášených uživatelů; dříve se přes tuto hranici dostávala jen Kazaa (=Fasttrack). Zvýšeným objektem zájmu pro RIAA se staly univerzity a univerzitní počítačové sítě – o tom, že v nich ve velkém „jedou“ výměny souborů, si už několik let cvrlikají vrabci na střeše. V několika případech (zatím jen v USA) už univerzity vydaly žalující straně identity uživatelů, u nichž (resp. u jejich IP adres) bylo zjištěno masivní sdílení souborů.

V přímé reakci na „žaloby proti IP adresám“ se začínají objevovat anonymizující programy určené přímo pro klienty výměnných sítí. Produkt jménem AnonX, který vytvořil programátor s půvabným jménem Wasicek, slibuje dokonalou ochranu – tím, že se sám postaví mezi vás a výměnnou síť, a to jen za šest dolarů za měsíc. Vaši identitu (IP) má pan Vašíček a slibuje, že ji nikomu nedá – proto taky zaregistroval svou firmu na oblíbeném Vanuatu, tichomořském legislativním ráji. Anonymizační metody nejsou ničím novým, a uživatel, který si umí se svým počítačem trošku „pohrát“, dovede těm, kdo by prahli po jeho identitě, přinejmenším hodně ztížit cestu. Komerční, snadno dostupný produkt pro každého ale je něčím novým – pokud bude mít AnonX úspěch, brzy bude mít následovníky. Kromě anonymizujících prográmků a služeb získávají popularitu i přímé výměnné systémy, kde autoři klientských programů rovněž „zaručují anomymitu“. Nejznámější z nich je dnes Blubster, podobný úspěch hlásí Mute, a během nedlouhé doby budou podobné anonymizující metody součástí i ostatních, častěji se vyskytujících výměnných systémů.

Výsledky snažení nahrávacích společností jsou tedy zatím sporné. Na jedné straně se nepodařilo výměnné systémy zlikvidovat, ba ani jim a jejich provozovatelům znepříjemnit život; na druhé straně ovšem je daleko větší povědomí uživatelů o tom, že jsou vystaveni nebezpečí soudního stíhání, a zdá se, že silně poklesl počet „sdílečů“ oproti „stahovačům“ (proto v současnosti nejvíce roste „demokratická“ síť BitTorrent, která funguje na principu „stáhneš jen tolik, kolik poskytneš“). RIAA se sice zatím nepodařilo zahnat výměnné sítě a jejich uživatele do podzemí, ale alespoň je vytlačila z hlavních ulic.

Diskuze (5) Další článek: Dvouvrstvé DVD+R vypalovačky v druhém čtvrtletí

Témata článku: Internet, Střídavý úspěch, Univerzitní počítač, Velký dopad, Anonymní síť, Klient Kazaa, Kazaa, Výměnná síť, Vanuatu, Systém výměny, Vítěz, Hud, Nelegální soubor, Žalující strana


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor