Hudba z internetu a výměnné systémy: co přineslo minulých čtrnáct dní

Nechceme na Živě vyrábět novou rubriku, ale posledních čtrnáct dní přineslo tolik zajímavých zpráv z bitevní fronty nových médií, že si zaslouží další shrnující článek.

Rusové nabízejí skladby za korunu i méně. Služba nazvaná AllOfMP3, běžící plně v angličtině na .com doméně, nabízí legální (?!) download hudby v ceně jednoho megabajtu za jeden až dva centy. Tento kuriózní ceník vede k výsledné ceně okolo koruny za běžnou tří-čtyřminutovou písničku, skladby jsou k dispozici v řadě formátů pomocí tzv. online kódování – v MP3 stejně jako OGG, WMA, AAC atd. K dispozici jsou jak běžné hity, tak některé vzácnější věci. Je to legální, nebo není? Firma sama říká, že podniká plně podle zákonů ruské federace – což nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit, protože ruské zákonodárství je nám vskutku cizí – nicméně upozorňuje zákazníky z jiných zemí, že pro ně je rozhodující legislativa v jejich zemích. Budeme tedy stahovat cédéčko za desetikorunu (platí se ze speciální internetové peněženky, účtu u provozovatele této služby, kam načerpáte peníze přes běžnou kreditku), nebo se Velké pětce podaří dříve tuto službu zavřít?

Archiv z MP3.com je zpět. Gigantický, a zejména z pohledu okrajových žánrů a world music nesmírně cenný archiv nedávno „zemřelé“ služby MP3.com není smazán a našel nový domov. Firmička s všeříkajícím názvem Garageband tuto službu, tj. download milionů skladeb v MP3 zdarma, které na (dříve) MP3.com umístili hudebníci a autoři, obnovuje. Ale přece jen, časy séé měéénííí: za to, aby hudebníci mohli šířit svoji hudbu zdarma, musí zaplatit. Že to nemá logiku? Ale naopak: MP3.com byl skutečně pro tisíce hudebníků výtahem ke slávě a následně i k penězům (díky kontraktu s komerčním vydavatelem). Garageband pojmenovává přesně rovnováhu sil: nejsou to posluchači, kteří touží po hudbě nezávislých (vydavatelem nezastupovaných) kapel tak, že jsou za ni ochotni platit, ale hudebníci, kteří se chtějí proslavit. Začínající a málo známé kapely rovněž do hudby investují (nástroje, zkušebna, demonahrávky, hraní v klubech za pár korun) a poplatek Garagebandu je jen další investicí v řadě. Podstatné je, že je to stojí pár korun: sedm dolarů za každou písničku nebo 99 dolarů za neomezený prostor na tomto webu, navěky. Respektive, dokud služba opět nezkrachuje.

Hudebníci volili (a nezvolili): pomáhají jim výměnné systémy nebo škodí? Jestli čekáte jednoznačnou odpověď, musím bohužel zklamat – je to zhruba fifty-fifty. Známý občanský institut Pew se na to doptával téměř tří tisíců hudebníků a autorů hudby (!); odpovědi jsou zajímavé, přesto však není úplně jasné, co z nich lze vyvodit. 41 % říká, že internet má velký vliv na „pirátování“ jejich hudby, a 5 % dokonce říká, že internet poškozuje zásadně jejich kariéru. Jenomže současně více než třetina jich tvrdí, že jim nevadí, když se na internetu objeví kopie jejich písniček bez povolení, 12 % na to nemá názor. A navíc: 82 % dotazovaných muzikantů stejně umísťuje své písně a ukázky na internet zdarma ke stažení. Zcela rozdělení jsou muzikanti a autoři ve vztahu přímo k výměnným systémům. 35 % dotazovaných souhlasí s názorem, že výměnné systémy nejsou špatné, protože pomáhají propagovat a šířit jejich hudbu; 23 % souhlasí s názorem, že výměnné systémy jsou špatné, protože umožňují kopírovat a šířit hudbu bez povolení. A dalších 35 %... souhlasí s oběma názory. Kupodivu to není nelogické. Více zde, studie je opravdu zajímavá.

Je Apple iTunes úspěšnou službou nebo ne? Na to se názory divoce různí. Koncem února služba slavila rok a současně 70 milionů legálních, placených downloadů. Wow (=žjóva!), říkají Američané. Jenomže Steve Jobs při startu služby prohlásil, že se za rok prodá 100 milionů skladeb, takže plní plán na 70 %. Phew (=fujtajbl), komentují Američané. Výsledek Steve Jobs komentuje, že iTunes „překonávají i ta nejdivočejší očekávání“. Na setrvalé přepisování vlastní historie ale jsou uživatelé Applů zvyklí, takže aktuální pravda je, že iTunes je službou zdivočele úspěšnou, a kdo by tvrdil něco jiného, je smrdutý kojot.

Na trh míří sebevražedná dévédéčka. Francouzský retailer spouští šestého května prodej filmů na DVD, která se po rozbalení sama zničí během deseti až dvaceti hodin. Je toho dosaženo zajímavým technologickým trikem: disk DVD obsahuje další vrstvu, která, jakmile je vystavena působení kyslíku ve vzduchu, zkoroduje během uvedené doby a disk znečitelní. DVD je zataveno vakuovým balením, takže proces začne až po rozbalení. DVD budou stát 2,49 euro, tj. cca osmdesát korun. Jak experiment dopadne, se neodvažujeme ani odhadovat.

Stoupá už zase počet uživatelů výměnných sítí? Jednou ze zásadních otázek nepochybně je, zda stovky, dnes už možná tisíce žalob na jednotlivé uživatele sdílející hudbu způsobí pokles používání výměnných sítí. Ani zde není odpověď jednoduchá, respektive existuje řada čísel z různých výzkumů, která si, alespoň na první pohled, protiřečí. Nový průzkum již zmíněné společnosti Pew tvrdí, že během posledního půlroku počet lidí užívajících tyto služby ve skutečnosti vzrostl, a to dosti citelně – z 18 na 23 milionů. Na druhé straně údajně 17 mil. Američanů, kteří někdy v životě tyto systémy používali, tvrdí, že „už s tím skončili“. Důvody ovšem mohou být různé – třeba je to jen přestalo bavit, nesplnilo to jejich očekávání nebo si už nastahovali tolik, že mají do konce života co poslouchat. Nicméně šest milionů Američanů výslovně uvedlo, že přestali používat tyto služby právě z obav z možného právního postihu. Stoupá rovněž počet uživatelů, kteří stahují z internetu video (filmy) – z 13 % na 15 % během posledního půlroku. Závěr nejbližší pravdě zřejmě je: žaloby nepochybně zpomalují růst tempa užívání výměnných systémů; svého cíle, tedy „zahnání těchto technologií zpět do podzemí“, nedosáhly ani v nejmenším.

Diskuze (11) Další článek: SCO prodělává, začíná propouštět

Témata článku: Internet, Nezávislý film, Hud, Kyslík, Nezávislý vydavatel, Cenná koruna, Nový domov, Zajímavý pár, Špatná logika, Písnička, Legální hudba, Jednoznačná odpověď, Zajímavá služba


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X