Hudba z i-legalne.cz jen zdánlivě neomezená

Za 249 Kč měsíčně můžete neomezeně stahovat hudbu z i-legalne.cz. Jenomže je v tom háček, a tak se nabízí otázka – zaplatit i-legalne.cz nebo Rapidshare?
Hudba z i-legalne.cz jen zdánlivě neomezená

Server i-legalne.cz rozjel program prodeje neomezeného stahování hudby za měsíční paušál. Ne, nebojte se, nestrháte za jeden měsíc své připojení v záchvatu nasosat vše, dokud předplatné nevydrží. Měsíční paušál totiž znamená měsíc stahování i přehrávání.

Tip: nepřehlédněte živou diskuzi se zástupcem i-legalne.cz

Server i-legalne.cz (dnes izymusic.cz) postavil svou existenci na marketingovém tahu, který má přesvědčit internetovou populaci, že stahovat hudbu z internetu lze i (ve smyslu také) legálně. Podle již před časem zveřejněných výsledků hospodaření se tento tah zjevně nezdařil a existenci serveru tak musela financovat na něm umístěná reklama. Provozovatel projektu se na konci května rozhodl nevalné výsledky vylepšit a upravil licenční model. No nezní lákadlo neomezeného stahování za měsíční paušál výborně? Nezní. Existuje hned trojice důvodů, proč tomu tak je.

1. Neomezené stahování není neomezené

Dvě stě padesát korun měsíčně zní jako rozumná cena za neomezené stahování hudby. Pro srovnání Microsoftem provozovaný americký obchod Zune Marketplace má přesně tutéž nabídku. Neomezené stahování za patnáct dolarů měsíčně. V čem je však rozdíl? Na i-legálně.cz můžete měsíc stahovat, ale přesně tento měsíc můžete také přehrávat. Pokud si nezaplatíte předplatné 250 Kč i na další měsíc, licence k souborům vyprší a hudba se tak změní ve zcela bezcenná data. Minimálně do doby, než zakoupíte další licenci. Zune Marketplace využití na něm zakoupených multimédií nijak časově neomezuje.

Vzhledem k reálné neexistenci české konkurence se pořád může nabídka i-legálně.cz jevit některým čtenářům jako seriózní. Snad dotyčné vyvedu z omylu, ukážu-li zde pohled i z druhé strany. Pokud ve starém (a stále použitelném) licenčním modelu, kdy se hudba dala pořídit pouze platbou od kusu, zákazník licenci zakoupí, je tato časově neomezená a přenositelná na předem definovaný počet počítačů či přenosných přehrávačů. Tento licenční model však nebyl ziskový. Novým licenčním modelem si naopak i-legálně pojišťuje pravidelné příjmy. Těm, kteří stahují málo, se tak využití předplatného vůbec nevyplatí. Za 250 korun si totiž kupují fakticky měsíční demoverzi celé kolekce i-legálně, přičemž provozovatel má zajištěno, že pokud budou chtít hudbu poslouchat i po vypršení licence, ochotně zaplatí znovu. A to vše nám i-legálně servíruje zabalené do líbivého marketingového pozlátka neomezeného stahování.

2. I legální stahování není jediné legální

Ani tento marketingový tah není pravdivý. Pozorný čtenář Computeru či Živě.cz jistě ví, že v Česku je legální jakékoliv stahování multimédií z webu. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom nestahovali. V ceně každého paměťového média a řady přístrojů určených pro duplikaci dat totiž hradíme takzvané autorské poplatky, které jsou ve skutečnosti kompenzací právě za právo výroby kopií pro vlastní potřebu. Výrobou kopie je samozřejmě i stažení z webu či jiného online prostoru.

Samozřejmostí je, že pro stahování je třeba využít zdroj, který nás nenutí právě stahované sdílet, čímž bychom se dopustili porušení autorského zákona. Padají tedy sítě BitTorrent či eDonkey 2000. Naopak bez obtíží se můžeme obrátit na DirectConnect či stále populárnější RapidShare, na nějž jsme přinesli návod v Computeru 7/08. Chcete raději stahovat „neomezeně“ na i-legálně za 249 korun měsíčně a vybírat si z necelého půl milionu skladeb, nebo si zpřístupníte celý ohromující archiv RapidShare, kde stáhnete (nejen) hudbu bez ochran proti kopírování DRM, v lepší kvalitě a k tomu levněji? Měsíční předplatné zde totiž vyjde na směšných 175 korun. Jediným limitem je zde pětidenní strop pro přenosy ve výši 50 GB. Kdo ale měsíčně stáhne více než 50 GB hudby? Nic navíc nestojí v cestě využití bezplatného přístupu.

3. I-legálně nenabízí žádnou přidanou hodnotu

Omezené neomezené stahování by snad šlo přežít i přes jeho domnělou láci. Kdyby však služba i-legálně.cz nějak převyšovala konkurenci, nabízela nějakou přidanou hodnotu. Zune Marketplace nabízí naprosto komfortní synchronizaci s přehrávači Zune, iTune Store od Apple zase větší výběr technické kvality multimédií. Oba velcí američtí prodejci pak obhospodařují knihovny o milionech skladeb. A co i-legálně? Zde koupíte WMA 10 s ochranou autorských práv certifikovanou dle již zastaralého standardu Plays for sure. Kvalita může být buď 192, 128, v některých případech ale i pouhých 96 kb za sekundu. O výběru z necelého půl milionu skladeb jsem se zmiňoval již dříve. No nekupte to.

Tip: ptejte se na cokoli ohledně služeb serveru i-legalne.cz v živé diskuzi


Další názor z redakce

Jan Sedlák

Ač se nová možnost nákupů na i-legálně.cz tváří jako naprostá bomba, musím říct, že se jedná o naprostý opak a vyloženou zlodějinu. Bohužel, stále žijeme v České republice, kde prakticky neexistuje žádná konkurence a stejně jako ve všem, tak i v této oblasti budou prodejci zkoušet, co se do nás vejde.

I samotná DRM ochrana bez časových limitů je naprostý nesmysl (už jenom třeba kvůli omezeným možnostem přehrávání) a současné omezení tomu dodává na absurditě. Nehledě na to, že hudba z i-legálně je dodávána v maximální kvalitě 192 kb/s a bez jakýchkoliv ID3 tagů, což více méně neumožňuje užít si kvalitní zvukové stopy a vést si přehlednou hudební knihovnu. Děkuji, nechci.

Článek původně vyšel v Computeru 12/08. V aktuálném letním dvojčísle 13-14/08 naleznete kromě nabytého obsahu i plnou verzi skvělého grafického programu Zoner Photo Studio 10!

Diskuze (73) Další článek: Nové Sunbelt Personal Firewall a Outpost Firewall Pro 2009

Témata článku: Internet, Web, NEO, Naprostý nesmysl, Měsíční předplatné, Jediný limit, Časový limit, Legální hudba, Marketplace, Stahování, Legální stahování, Starý přístroj, Nevalná kvalita, Možnost nákupů, Hudba, Zune, Hud, Rapidshare


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu