Hudba od Microsoftu: zisk nechceme

Bill Gates veřejně prohlásil, že by jeho společnost měla nabízet službu prodeje digitální hudby bez toho, že by od takové služby čekala v budoucnosti zisk. Služba by byla provázaná s přehrávačem multimédií Windows Media Player a působila jako přímá konkurence úspěšných iTunes.
Bill Gates nastínil možnost, že by Microsoft uvedl vlastní službu pro online prodej hudebních skladeb založený na software Windows Media Player. Tento krok však nemá být způsobem, jak vylepšit obchodní bilanci společnosti a zvýšit zisky. Microsoftu jde spíše o udržení uživatelů u svého hudebního přehrávače.

Uvedení služby, která by pro distribuci médií využívala Windows Media Player, který je součástí instalací operačního systému Windows, by působilo jako výrazná překážka proniknutí Apple iTunes na platformu Windows. Otázka, zda se Microsoft do souboje s Apple pustí, vyvstala v okamžiku, kdy se iTunes ukázaly jako životaschopné a Apple oznámil plány na rozšíření služby i na zákazníky používající operační systém Windows do konce tohoto roku.

Úspěch Apple inspiroval i řadu dalších firem. Buy.com spustilo svou službu omezenou pouze na americké zákazníky minulý týden s vysokým rozpočtem na marketing, ale mizernou obsahovou nabídkou. Listen.com a RealNetworks také zvažují prodej jednotlivých skladeb za nízkou cenu a v rámci konkurenčního boje nezůstane pozadu pravděpodobně ani světová jednička v elektronickém obchodu Amazon.com. A to vše přesto, že prodej po skladbách se nelíbí mnoha umělcům i vydavatelům, protože většina zákazníků si vybírá pouze několik málo skladeb, které se jim opravdu líbí. Pro hudební průmysl to může působit jako hrozba, ale zároveň může jít o výrazný motivační prostředek k návratu ke kvalitní produkci a nikoliv kompilování CD ze tří hitů a deseti vycpávkových skladeb.

Přestože myšlenku nabídky hudby přes Windows Media Player zveřejnil sám Bill Gates, realizace a přesný plán spuštění služby jsou nejasné. Microsoft svou technologii už nyní poskytuje formou partnerství v projektech MusicNow a Pressplay, které fungují na principu předplatného. Microsoft se tak může rozhodnout o převzetí současné služby a jejím přebudování nebo může zvolit start služby kompletně nové. Tento krok by ale mohl opět být předmětem sporů vzhledem k dominantnímu postavení Microsoftu a provázanosti Windows Media Playeru s operačním systémem Windows.

I když Gates neprozradil, co vlastně Microsoft chystá, pravděpodobné konkurenty už předseda představenstva společnosti Microsoft jmenoval. Jde o společnosti America Online, Yahoo! a Real Networks.

Diskuze (13) Další článek: Fujifilm uvádí FinePix S5000 Zoom - jako zrcadlovka!

Témata článku: Windows, Media Player, Windows Media Player, Player, Dominantní služba, Přesný plán, America Online, Konkurenční spor, Zisk, NEC, Hudební služba, Plán, Systém předplatného

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost