Byznys | USA | Čína | Huawei

Huawei svítá naděje. Může být součástí obchodní dohody USA a Číny

Huawei svítá naděje. Může být součástí obchodní dohody USA a Číny

Americký prezident Donald Trump včera prohlásil, že společnost Huawei, na kterou minulý týden uvalil obchodní omezení, by se mohla stát součástí obchodní dohody mezi USA a Čínou, upozornil web Politico. A to i přesto, že Trump opět připomněl vážné obavy americké strany na poli bezpečnosti. 

„Je možné, že by společnost Huawei mohla být zahrnuta do obchodní dohody. Pokud se (s Čínou, pozn. red.) dohodneme, dokážu si představit, že Huawei možná bude v obchodní dohodě určitým způsobem nebo v nějaké její části zahrnuto,“ řekl americký prezident.

Na detaily možné dohody zahrnující Huawei je prý ještě brzy. „Vypadalo by to pro nás velmi dobře,“ naznačil obecně případné podmínky dohody.

Po zařazení na černou listinu společnosti Huawei hrozilo odříznutí od dodávek hardwaru, ale i softwaru ze strany amerických obchodních partnerů. Největší rozruch vzbudilo zjištění, že by Google nemohl čínskému výrobci poskytovat licence k operačnímu systému Android se službami Googlu. Ale týká se to také dodávek čipů a dokonce hrozí i zamezení poskytování licence na výrobu procesorů architektury ARM.

Miliardy dolarů ve vzduchu

Jenže záhy po vyhlášení prezidentského dekretu přichází kritika, že se jedná o příliš zbrklé a unáhlené rozhodnutí. Firmy, kterých se omezení obchodování s Čínou dotkne proto mohou americkou administrativu požádat o tříměsíční odklad nařízení. A nyní Donald Trump připustil další významný ústupek. 

Náhlé přerušení obchodování amerických firem s Huawei by totiž mělo značně negativní dopad i na dotčené americké firmy, které by přišly od velmi významného odběratele. Huawei je po Samsungu druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě, navíc se vrhá i do oblasti osobních počítačů a je nejdále s technologiemi na budování infrastruktury pro sítě 5G. 

Situace nyní nahrává těm, kteří krok Donalda Trumpa označovali za výpad v obchodní válce a nikoli jako oprávněný zásah z důvodu zajištění informační bezpečnosti státu. Pokud by Huawei představovalo natolik silné bezpečnostní riziko, odklady a ústupky by nepřicházely v úvahu. Také je možné brát náhlý zákaz i jako předem promyšlenou součást tvrdé vyjednávací strategie s Čínou. 

Diskuze (18) Další článek: Ve Windows jsou tři otevřené díry. Kontroverzní expert je zveřejnil bez předchozího upozornění Microsoftu

Témata článku: Google, Byznys, USA, Čína, Huawei, Samsung, ARM, Donald Trump, Kauzy, Dohoda, Dekret, Obchodní dohoda, Poskytování, Odříznutí


Určitě si přečtěte

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 33

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB