Čína | Huawei | HarmonyOS

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Nezbytnou součástí chytrých telefonů je operační systém – ideálně takový, pro který je k dispozici široká paleta aplikací. Jednou z možností je Android, jehož používání však čínským výrobcům nedávno zkomplikovaly vyostřené vztahy mezi USA a Čínou. Nebylo proto překvapením, když se objevily informace, že Huawei pracuje na vlastním mobilním systému.

Podle původních informací se měl operační systém jmenovat Hongmeng OS. V pátek 9. srpna byla na výroční konferenci pro vývojáře v čínském Guangdongu oficiálně ohlášena nová platforma s otevřeným zdrojovým kódem, pojmenovaná jako HarmonyOS.

Klepněte pro větší obrázek 
Huawei představil svou alternativu k Androidu

Generální ředitel Richard Yu ji představil jako „první distribuovaný operační systém založený na mikrokernelech pro všechny scénáře“. HarmonyOS je tedy postavený na mikrokernelech, podobně jako chystaný OS Google Fuchsia. Nutno podotknout, že Huawei ještě není připraven předvést HarmonyOS na chytrých telefonech.

HarmonyOS jako alternativa k Androidu?

Nový operační systém umožňuje flexibilní nasazení na různých zařízeních. Podporuje smartphony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, auta i tablety. Dle poskytnutých informací může běžet na zařízeních s kilobajty až gigabajty operační paměti.

Jak jsme zmínili na začátku, jedním z klíčových předpokladů pro úspěch je dostatek aplikací. Ten by v případě HarmonyOS neměl být problémem, neboť bude podporovat aplikace napsané v HTML5, linuxové programy a kompatibilní s ním mají být i aplikace pro Android.

Klepněte pro větší obrázek 
HarmonyOS představil generální ředitel Richard Yu

Yu dodal, že kompilátor ARK, používaný při vývoji aplikací, bude také podporovat Kotlin, Javu, Javascript, C a C ++. Firma pochopitelně poskytne sadu vývojářských nástrojů (SDK) na podporu vývoje aplikací napříč různými typy zařízení.

K výměně operačního systému vždy připraven!

Je celkem logické, že Huawei potřebuje vlastní systém – zejména pro případ, kdy by se opět vyhrotila obchodní válka mezi USA a Čínou. Generální ředitel uvedl, že HarmonyOS může „kdykoli“ nahradit Android na jeho chytrých telefonech, ale že se (zatím?) bude držet platformy Googlu.

„Pokud bychom v budoucnu nemohli používat Android, můžeme okamžitě přejít na HarmonyOS,“ vysvětlil Yu účastníkům konference a dodal, že migrace z Androidu na novou platformu „není tak obtížná“. Prvním produktem, který bude používat HarmonyOS, je televizní přijímač Honor Vision, který se začne v Číně prodávat v sobotu 10. srpna.

Vlastní operační systém vyvíjel Huawei dva roky, ale teprve nedávno začalo být jeho dokončení důležité v rámci krizového plánu. HarmonyOS neumožní kvůli bezpečnosti přístup s právy root. V budoucnu bude systém nabízen jako open source, takže ho budou moci používat i další výrobci.

Diskuze (39) Další článek: Chyba v aplikaci WhatsApp umožňuje útočníkům manipulovat se zprávami. Oprava není a nebude

Témata článku: Google, Android, USA, Open source, Čína, Huawei, Smartphone, Java, Javascript, HarmonyOS, Richard Yu, Operační systém, ARK, SDK, Source, Aplikace, Richard, Alternativa, Chytrý telefon, Platforma, Kotlina, Systém


Určitě si přečtěte

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 140

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 71

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 47

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 173

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 123Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch