Čína | Huawei | HarmonyOS

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Nezbytnou součástí chytrých telefonů je operační systém – ideálně takový, pro který je k dispozici široká paleta aplikací. Jednou z možností je Android, jehož používání však čínským výrobcům nedávno zkomplikovaly vyostřené vztahy mezi USA a Čínou. Nebylo proto překvapením, když se objevily informace, že Huawei pracuje na vlastním mobilním systému.

Podle původních informací se měl operační systém jmenovat Hongmeng OS. V pátek 9. srpna byla na výroční konferenci pro vývojáře v čínském Guangdongu oficiálně ohlášena nová platforma s otevřeným zdrojovým kódem, pojmenovaná jako HarmonyOS.

Klepněte pro větší obrázek 
Huawei představil svou alternativu k Androidu

Generální ředitel Richard Yu ji představil jako „první distribuovaný operační systém založený na mikrokernelech pro všechny scénáře“. HarmonyOS je tedy postavený na mikrokernelech, podobně jako chystaný OS Google Fuchsia. Nutno podotknout, že Huawei ještě není připraven předvést HarmonyOS na chytrých telefonech.

HarmonyOS jako alternativa k Androidu?

Nový operační systém umožňuje flexibilní nasazení na různých zařízeních. Podporuje smartphony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, auta i tablety. Dle poskytnutých informací může běžet na zařízeních s kilobajty až gigabajty operační paměti.

Jak jsme zmínili na začátku, jedním z klíčových předpokladů pro úspěch je dostatek aplikací. Ten by v případě HarmonyOS neměl být problémem, neboť bude podporovat aplikace napsané v HTML5, linuxové programy a kompatibilní s ním mají být i aplikace pro Android.

Klepněte pro větší obrázek 
HarmonyOS představil generální ředitel Richard Yu

Yu dodal, že kompilátor ARK, používaný při vývoji aplikací, bude také podporovat Kotlin, Javu, Javascript, C a C ++. Firma pochopitelně poskytne sadu vývojářských nástrojů (SDK) na podporu vývoje aplikací napříč různými typy zařízení.

K výměně operačního systému vždy připraven!

Je celkem logické, že Huawei potřebuje vlastní systém – zejména pro případ, kdy by se opět vyhrotila obchodní válka mezi USA a Čínou. Generální ředitel uvedl, že HarmonyOS může „kdykoli“ nahradit Android na jeho chytrých telefonech, ale že se (zatím?) bude držet platformy Googlu.

„Pokud bychom v budoucnu nemohli používat Android, můžeme okamžitě přejít na HarmonyOS,“ vysvětlil Yu účastníkům konference a dodal, že migrace z Androidu na novou platformu „není tak obtížná“. Prvním produktem, který bude používat HarmonyOS, je televizní přijímač Honor Vision, který se začne v Číně prodávat v sobotu 10. srpna.

Vlastní operační systém vyvíjel Huawei dva roky, ale teprve nedávno začalo být jeho dokončení důležité v rámci krizového plánu. HarmonyOS neumožní kvůli bezpečnosti přístup s právy root. V budoucnu bude systém nabízen jako open source, takže ho budou moci používat i další výrobci.

Diskuze (37) Další článek: Chyba v aplikaci WhatsApp umožňuje útočníkům manipulovat se zprávami. Oprava není a nebude

Témata článku: Google, Android, USA, Čína, Open source, Huawei, Java, Javascript, Smartphone, HarmonyOS, ARK, Chytrý telefon, Honor Vision, Systém, Source, Platforma, Alternativa, Aplikace, Richard, SDK, Richard Yu, Java / C #, Kotlina, Bude, Operační systém25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

** Solární panely sondy InSight jsou zaprášené ** Vyrábí tak mnohem méně elektrické energie ** Sonda, která na Marsu pracuje od roku 2018, nemusí přežít marsovskou zimu.

Petr Kubala
InSightMars
Vy a počítač: Jak používáte plochu na počítači?
Vladislav Kluska
Vy a počítačAnketyWindows
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály