Huawei | Čína | HarmonyOS

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Nezbytnou součástí chytrých telefonů je operační systém – ideálně takový, pro který je k dispozici široká paleta aplikací. Jednou z možností je Android, jehož používání však čínským výrobcům nedávno zkomplikovaly vyostřené vztahy mezi USA a Čínou. Nebylo proto překvapením, když se objevily informace, že Huawei pracuje na vlastním mobilním systému.

Podle původních informací se měl operační systém jmenovat Hongmeng OS. V pátek 9. srpna byla na výroční konferenci pro vývojáře v čínském Guangdongu oficiálně ohlášena nová platforma s otevřeným zdrojovým kódem, pojmenovaná jako HarmonyOS.

Klepněte pro větší obrázek 
Huawei představil svou alternativu k Androidu

Generální ředitel Richard Yu ji představil jako „první distribuovaný operační systém založený na mikrokernelech pro všechny scénáře“. HarmonyOS je tedy postavený na mikrokernelech, podobně jako chystaný OS Google Fuchsia. Nutno podotknout, že Huawei ještě není připraven předvést HarmonyOS na chytrých telefonech.

HarmonyOS jako alternativa k Androidu?

Nový operační systém umožňuje flexibilní nasazení na různých zařízeních. Podporuje smartphony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, auta i tablety. Dle poskytnutých informací může běžet na zařízeních s kilobajty až gigabajty operační paměti.

Jak jsme zmínili na začátku, jedním z klíčových předpokladů pro úspěch je dostatek aplikací. Ten by v případě HarmonyOS neměl být problémem, neboť bude podporovat aplikace napsané v HTML5, linuxové programy a kompatibilní s ním mají být i aplikace pro Android.

Klepněte pro větší obrázek 
HarmonyOS představil generální ředitel Richard Yu

Yu dodal, že kompilátor ARK, používaný při vývoji aplikací, bude také podporovat Kotlin, Javu, Javascript, C a C ++. Firma pochopitelně poskytne sadu vývojářských nástrojů (SDK) na podporu vývoje aplikací napříč různými typy zařízení.

K výměně operačního systému vždy připraven!

Je celkem logické, že Huawei potřebuje vlastní systém – zejména pro případ, kdy by se opět vyhrotila obchodní válka mezi USA a Čínou. Generální ředitel uvedl, že HarmonyOS může „kdykoli“ nahradit Android na jeho chytrých telefonech, ale že se (zatím?) bude držet platformy Googlu.

„Pokud bychom v budoucnu nemohli používat Android, můžeme okamžitě přejít na HarmonyOS,“ vysvětlil Yu účastníkům konference a dodal, že migrace z Androidu na novou platformu „není tak obtížná“. Prvním produktem, který bude používat HarmonyOS, je televizní přijímač Honor Vision, který se začne v Číně prodávat v sobotu 10. srpna.

Vlastní operační systém vyvíjel Huawei dva roky, ale teprve nedávno začalo být jeho dokončení důležité v rámci krizového plánu. HarmonyOS neumožní kvůli bezpečnosti přístup s právy root. V budoucnu bude systém nabízen jako open source, takže ho budou moci používat i další výrobci.

Diskuze (37) Další článek: Chyba v aplikaci WhatsApp umožňuje útočníkům manipulovat se zprávami. Oprava není a nebude

Témata článku: Google, Huawei, Android, USA, Open source, Čína, Smartphone, Javascript, Java, HarmonyOS, Richard Yu, Source, Richard, ARK, SDK, Aplikace, Kotlina, Platforma, Operační systém, Alternativa, Systém, Honor Vision, Chytrý telefon


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11