Čína | Huawei | HarmonyOS

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Nezbytnou součástí chytrých telefonů je operační systém – ideálně takový, pro který je k dispozici široká paleta aplikací. Jednou z možností je Android, jehož používání však čínským výrobcům nedávno zkomplikovaly vyostřené vztahy mezi USA a Čínou. Nebylo proto překvapením, když se objevily informace, že Huawei pracuje na vlastním mobilním systému.

Podle původních informací se měl operační systém jmenovat Hongmeng OS. V pátek 9. srpna byla na výroční konferenci pro vývojáře v čínském Guangdongu oficiálně ohlášena nová platforma s otevřeným zdrojovým kódem, pojmenovaná jako HarmonyOS.

Klepněte pro větší obrázek 
Huawei představil svou alternativu k Androidu

Generální ředitel Richard Yu ji představil jako „první distribuovaný operační systém založený na mikrokernelech pro všechny scénáře“. HarmonyOS je tedy postavený na mikrokernelech, podobně jako chystaný OS Google Fuchsia. Nutno podotknout, že Huawei ještě není připraven předvést HarmonyOS na chytrých telefonech.

HarmonyOS jako alternativa k Androidu?

Nový operační systém umožňuje flexibilní nasazení na různých zařízeních. Podporuje smartphony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, auta i tablety. Dle poskytnutých informací může běžet na zařízeních s kilobajty až gigabajty operační paměti.

Jak jsme zmínili na začátku, jedním z klíčových předpokladů pro úspěch je dostatek aplikací. Ten by v případě HarmonyOS neměl být problémem, neboť bude podporovat aplikace napsané v HTML5, linuxové programy a kompatibilní s ním mají být i aplikace pro Android.

Klepněte pro větší obrázek 
HarmonyOS představil generální ředitel Richard Yu

Yu dodal, že kompilátor ARK, používaný při vývoji aplikací, bude také podporovat Kotlin, Javu, Javascript, C a C ++. Firma pochopitelně poskytne sadu vývojářských nástrojů (SDK) na podporu vývoje aplikací napříč různými typy zařízení.

K výměně operačního systému vždy připraven!

Je celkem logické, že Huawei potřebuje vlastní systém – zejména pro případ, kdy by se opět vyhrotila obchodní válka mezi USA a Čínou. Generální ředitel uvedl, že HarmonyOS může „kdykoli“ nahradit Android na jeho chytrých telefonech, ale že se (zatím?) bude držet platformy Googlu.

„Pokud bychom v budoucnu nemohli používat Android, můžeme okamžitě přejít na HarmonyOS,“ vysvětlil Yu účastníkům konference a dodal, že migrace z Androidu na novou platformu „není tak obtížná“. Prvním produktem, který bude používat HarmonyOS, je televizní přijímač Honor Vision, který se začne v Číně prodávat v sobotu 10. srpna.

Vlastní operační systém vyvíjel Huawei dva roky, ale teprve nedávno začalo být jeho dokončení důležité v rámci krizového plánu. HarmonyOS neumožní kvůli bezpečnosti přístup s právy root. V budoucnu bude systém nabízen jako open source, takže ho budou moci používat i další výrobci.

Diskuze (37) Další článek: Chyba v aplikaci WhatsApp umožňuje útočníkům manipulovat se zprávami. Oprava není a nebude

Témata článku: Google, USA, Android, Čína, Open source, Huawei, Smartphone, Javascript, Java, HarmonyOS, Alternativa, Operační systém, Honor Vision, Richard, Systém, ARK, SDK, Platforma, Chytrý telefon, Kotlina, Aplikace, Source, Richard Yu


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 12

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky