Huawei může další tři měsíce nakupovat americké součástky a technologie

Názory k článku

19. 08. 2019 18:59 | Microsoft Windows 10 Firefox 68.0

Však on by zákaz poškodil americké firmy. Ale do své infrastruktury je USA nepustí, protože to už není obchodní válka, ale národní bezpečnost. Naopak cla a zákazy pro americké firmy obchodovat s Huawei, to je zjevně součást obchodní války. Čínské firmy u nás na Západě obchodují jako kdokoli jiný, ale americké nebo i evropské firmy v Číně jsou značně znevýhodňovány. Také díky tomu Čína rostla. Tak jako rostla pomocí krádeží duševního vlastnictví apod. Proto jsou některé ty zaslepené pročínské hlasy, tak hloupé (nebo možná protiamerické za každou cenu). Je to přesně naopak, USA to řeší pozdě. Těžko se najde nebolestné řešení. Někdo bude muset ustoupit. V čele obou těchto velmocí jsou prezidenti, kteří nejsou zvyklý ustupovat a nechtějí ztratit tvář. Obama byl v minulosti velmi nedůrazný až slabý, když došlo na Čínu. Na druhou stranu ani Trump si nemůže dovolit riskovat nějakou eskalaci před volbami. A nikdo neví, jak dlouho tento obchodní spor potrvá a co ho ještě vyostří. Přestože zrovna v otázce Číny se prakticky celá americká politická scéna shoduje. Trump má v této záležitosti podporu i demokratů. On přesto nebude chtít riskovat před volbami. Těch se Si Ťin-pching opravdu nemusí bát, neboť čínští soudruzi si nemyslí, že Číňané jsou dost chytří na to, aby si směli vybrat. Číňané jistě jejich odpověď na americké restrikce - tj. sankce, namíří na ta odvětví, kde to pocítí voliči Trumpa. Problém Trumpa je i v tom, že se nesnaží spolupracovat s Evropou. Ono by to třeba nebylo jednoduché, ale Trump se o to ani nesnaží. Co jsem tam četl (od lidí co se čínskou politikou dlouhodobě zabývají), tak čínští soudruzi doufají, že Evropa bude neutrální. To jim může stačit. Je to logické, společný tlak by byl mnohem větší, navíc by to byl i zájem EU. Jenže ta není jednolitý cele a dohodnout se s ní je složité. Takže čínská strana pouze přislíbila, že pro evropské firmy se zlepší situace v Číně, ale zatím je to nekonkrétní. Další způsob obchodního souboje s Čínou jsou i společné obchodní zóny se státy, kde se snaží Čína uplatit svůj vliv a "přiháčkovat" si je k sobě. Trump tuto Obamovu politiku odsoudil a vyklidil prostor čínskému vlivu v Asii. A speciálně pro Evropu je důležitá Afrika, kde se vliv Číny zvyšuje. Přitom Afrika je důležitá pro Evropu, protože je nám blízko a to co se tam děje, se může přenést k nám. Chybí evropská strategická politika pro Afriku. Je to důležité kvůli obchodu, ale bude to potřeba i kvůli migraci. Na to kolik evropské státy investují do pomoci Africe, mají žalostně slabý vliv na to, co se tam děje. Některé Africké země by mohly vyjít víc střít požadavků Evropy. Postarat se o migranty apod. Teď je největší problém, že se vozí do Evropy i ti migranti, co jsou z moře zachráněni kousek od afrického břehu. Ale to už je jiné téma..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
pcmaker  |  19. 08. 2019 19:45  |  Microsoft Windows 7 Chrome 75.0.3770.100

"Tato obvinění však největší světový výrobce telekomunikačních zařízení opakovaně striktně popřel." Já věděl, že jsou to jen pomluvy. Teď už věřím ruďochovi každé slovo. Ale nechme toho, do mrtvoly se nekope. ☺

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Pety  |  20. 08. 2019 06:56  |  Microsoft Windows 10 Firefox 68.0

Huawei určitě uvítá další čas na přípravu odříznutí od USA. Čím později to Trump udělá doopravdy, tím víc to bude bolet Amíky a míň Číňany.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
AjaFreeman  |  20. 08. 2019 09:12  |  Microsoft Windows 10 Edge 17.17134

By mne vážně zajímalo, jestli jednotlivé kroky téhle obchodní války jsou řízeny emocemi, nebo nějakými sofistikovanými matematickými modely. Šance obou stran se zdají býti vyrovnané a asi o výsledku rozhodne Německo, bohužel po přihlédnutí k aktuální levicové politice Německa a k jejich ekonomickým vztahům je až nezdravě velká šance, že Německá vláda bude spolupracovat s tou Čínskou. U nás, díky nechtěným důsledkům činů a slov našeho prezidenta, má naštěstí většina obyvatelstva negativní vztah k Čínské diktatoriální vládě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky