Huawei

Huawei je připraven nahradit Intel i Windows. Letos uvede počítače s vlastním CPU i OS

Huawei je připraven nahradit Intel i Windows. Letos uvede počítače s vlastním CPU i OS

Huawei loni rozjel další etapu, jak získat nezávislost. Loni v létě představil vlastní operační systém – či spíš rodinu operačních systémů se stejným jádrem – HarmonyOS. Ten by firma chtěla nasadit na veškerou myslitelnou elektroniku od televizorů a sluchátek, přes reproduktory a hodinky až po mobily a počítače. Především u posledních dvou zmíněných by měl zadní vrátka, pokud by již nechtěl či nemohl využít Android a Windows.

Magazín Huawei Central si na čínské sociální síti Weibo všiml příspěvku jednoho známého insidera, který říká, že do počítačů by HarmonyOS měl zamířit ještě letos. Huawei nejdřív zacílí na domácí trh a již je v kontaktu s městy a provinciemi, kam by počítače mohl dodávat. Postaral by se přitom o kompletní balík, neboť by šlo o PC postavená na jeho procesorech Kunpeng.

Informace nejsou tolik šokující. Firma na své loňské vývojářské konferenci odhalila roadmapu, podle níž letos vyjde HarmonyOS 2.0, jenž zamíří mj. do počítačů. V prosinci však mluvčí Huaweie prozradil agentuře Reuters, že uvedení HarmonyOS pro mobily, tablety a počítače není na pořadu dne.

Možná tím ale myslel jen mezinárodní trhy. Na nich totiž firma může prodávat počítače s Windows, protože Microsoft dostal od amerického ministerstva obchodu výjimku z uvaleného embarga. A u dotykových placek se Huawei spoléhá na open source variantu Androidu s vlastním ekosystémem HMS.

A co by mohly nové počítače nabídnout? Firma již pro průmyslové využití nabízí desku s procesorem Kunpeng 920 se čtyřmi či osmi jádry architektury ARMv8.2 a taktem 2,6 GHz. Nabízí čtyři sloty pro DDR4 s kapacitou až 64 GB, disponují šesti konektory SATA a dvěma M.2, dále pak deska nese čtyři USB 3.0, čtyři USB 2.0 a tři sloty PCIe 3.0 se 16, 4 a 1 linkou. Počítač pro koncové uživatele by pochopitelně mohl mít jinou výbavu a třeba i vyšší výkon. Kunpeng 920 se totiž vyrábí také ve variantě s až 64 jádry.

 

Roadmapa HarmonyOS

2019: HarmonyOS 1.0 pro chytré displeje a televizory

2020: HarmonyOS 2.0 pro hodinky, náramky, infotainment do aut a čínská PC

2021: HarmonyOS 3.0 pro chytré reproduktory a sluchátka

2022: HarmonyOS 4.0 (?) pro VR brýle

202x: HarmonyOS 5.0 (?) pro mobily a tablety

 
Diskuze (20) Další článek: Wunderlist končí. Jeho autor ale chystá novou službu Superlist

Témata článku: Software, Notebooky, Microsoft, Počítače, Windows, Android, Intel, Huawei, USB, HarmonyOS, Reuters, Kunpeng, Sluchátko, Mobil, Huawei Technologies, Počítač, HMS, Jádro, Sata


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč