No já mám už desítky let všechny počítače bez Widlí. A co je na tom? 🙂
Ja mám vidle bez počítača.😊
Můžeš se pochlubit co teda, za OS, používáš? Jaký operační systém Ty doporučuješ? Opravdu, co na místo Windows? Jaký OS Ty doporučuješ?
No jasně, já používám linux (obecně jakýkoliv). A doporučení mám prosté: cokoliv jiného, než Widle a nebo nějakou čínskou bolševickou patlanici 🙂
No Tobě se to řekne, ale co ty "problémy" a ten "milión" distribucí toho Linuxu. Osobně by mě stačilo něco na úrovni 64bit. Windows 7. ..
Nevím, o jakých problémech je řeč. A z "milionu distribucí" si holt vyber, co se ti zalíbí. Chápu, že třeba v arabských kulturách je "vlastní volba" vnímána nikoliv jako výsada, ale jako břímě, ale to si holt musíš rozlousknou sám 🙂
BTW - mě třeba vyhovuje Kubuntu - grafické rozhraní KDE. Do konzole nesáhnu, jak je rok dlouhej... 🙂
Dopadne to jak s čínskými routery, tiskárnami a roboty.Bugy, 0 podpora a nebo backdoory.
Dost omezený názor.A) Čína má vlastní trh, zpravidla doplněný o okolní země jako je Indie (= +další miliarda lidí), Vietnam, ... Zde uvádí spousty IT technologií i se servisem, jsou zdatní obchodníci. Známe i z našich končin.B) Typicky Evropa jim výrobky vysoko zdaňuje, "chrání" vnitřní trh. V současnosti typicky EV. Takže i proto mohou odejít a zavřít servis.C) Pro příklad. Lenovo přišlo do Česka soukromými neoficiálními cestami, od kterých i samo Lenovo odrazovalo. Sám mám takový jeden notebook (ušetřeno asi 30% ceny proti obdobným NB a s rizikem). Dodnes funkční. Teprve až vše nachystali, asi po 2 letech v Evropě byli oficiálně.
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 10:47
Sú tí zdatní čínski obchdoníci so servisom s vami teraz v miestnosti?Napríklad teraz v Rusku sú ich automobily veľmi predávané, lebo nemajú inú voľbu. Prečo ten výborný servis zdatní odchodníci neposkytujú tam? Nikto im nebráni a sú vítaní. Lebo povedzme si na rovinu, také čínske automobily nie sú žiadny zázrak, aj keď svietia ako holandské kolotoče, sú kazové a servis majú zlý.Btw, pošlite mi nejakých odborníkov, šéf bude rád. Lebo čo nám dodávali softvér číňania, bol dosť nekvalitný. Tak asi nejak sme zrovna tých kvalitných odborníkov nemali.
Názor byl 3× upraven, naposled 14. 5. 2025 14:56
No vidíte, a já mám obdobné zkušenosti i s evropskými firmami. Takže fifty-fifty. A nejen u vozidel. Některý značkový servis (např. Renault) je schopen mít v ceníku výměnu žárovky H7 za 2500 Kč (dva tisíce pět set). Rezivění zadních dveří u Škoda ... Bosch dva "o" kroužky do tlakové myčky prodává za 120 Kč (výrobní cena max 5 Kč) a jinde než ve značkové prodejně nejsou. Rezivěcí horní deska u pračky Eurolux po 3 letech ...
Hej, ale nekončia tie automobily ako totálne nepoužitelné tehly na rozdiel od čínskych áut. Je mrzutosť, keď auto má závadu, a drahé gumičky. Ale keď sa musí kupovať celé auto, to je horšie:https://www.youtube.com/watch?v=4dSuOVK41Jc
Pedro to zde vystihl lépe.
Já jim docela fandím, rozmanitost je dnes skoro nulová, v podstatě jen Windows, Apple uzavřený ekosystém a pak tisíce klonů Linuxu, nebo desítky klonů BSD (obojí postavené na pravěkém Unixu).Takže na západních korporátech nezávislý OS, postavený na míru dnešní době, bez koule u nohy zbytečnostmi z minulosti dává smysl.Fakt, že já osobně že bych to nechtěl používat, dokud to nebude plně dotažené, rozšířené a otestované je věc druhá.
Ty bys rád OS od firmy z komunistické Číny?
V Číně je polostátní kapitalismus a pěkně dravý, žádný komunismus. A jestli Čínu vedou komunisti, tak to je snad v pořádku, když ČR může mít v čele komunistického rozvědčíka? Ostatně ji vedou dobře, na rozdíl od těch našich.
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 5. 2025 15:57
Není tam demokracie, svoboda, firmy jsou ovládané čínskou vládou.Prezidenta jsme si zvolili sami. Nedostal se tam sám.Doufám, že chápeš ten obrovský rozdíl.
Však o chvíľu budete mať premiéra slovenského eštébáka a podvodníka. Ten vám komu... pardón štátny kapitalizmus čínskeho typu ešte zariadi.
Máme tady 3 ks video zařízení Huawei IdeaHub S2 86" a taky tam je Harmony OS (4.2.0 v. 24.0.0).
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 07:08
prdnes si u pocitace a uz to bude vedet nejaky ťikmooký ťíňaň :o))) ne diky, system prolezly skrz naskrz kdovi jakym balastem co hlida vsecko co jen jde to fakt netreba. Staci ti 2 zebraci, MS a Google.
Dnes si kvůli tvému prdu volají čtyři americké agentury.
Mobilní OS na desktopu? ... no uvidíme, kdy narazí (jakožto pravidelný uživatel Smasung DeX vím, že to sice teoreticky jde ale skrz limity mobilního Androidu se občas nepěkně spálíte ... třeba lokálně uloženou webovou stránku prostě v prohlížeči neotevřete). Osobně bych šel raději cestou linuxu, kde máte již hromadu dospělých aplikací k dispozici. Konec konců, když chcete i z toho Samsung DeX dostat použitelný pracovní desktop, tak je nejjednodušší na něm rozjet xserver a linuxový desktop přes proot.
ChromeOS má byť postavený na Androide.
A taky má hromadu omezení. SMB a FTP pořádně nefunguje, ovladač tiskárny nenainstaluji, mizerná podpora optických mechanik (pouze čtení datových CD a DVD), chybí kodeky na video (H265 video nepřehraje...) ChromeOS je tablet v těle notebooku s desktopovým Chrome, nic víc.
Tak snáď to súdruhovia z google nejak dorobia.
Kolik let už to "dorábajú"? Už patnáctý rok, jestli se nepletu, šli s tím ksindlem ven v listopadu 2010.
Neviem, čo je to ksindl a na čo sa to používa. Ale asi ste trošku nepochopili.ChromeOS doposiaľ nebol založený na androide. Problémy sú práve kvôli prechodu na Android.
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 00:42
Netušíte někdo jaké jádro použili, když nevyužívají Linux? Nechce se mi věřit, že by ten OS začali vyvíjet opravdu zcela "od píky". To mi nedává logiku. Pokud vím, ani Apple nezačal zcela "od píky", ale stavěl na mikrojádře Mach.Pokud inženýři Huawei nechtěli používat nic co spadá pod GNU, tak se domnívám, že by mohli stavět na nějakém BSD s licencí BSD, MIT, Apache licence,.... ale to pochopitelně jen tipuji. Mám tušení, že některé z těchto licencí nevyžadují distribuci zdrojáků.
https://en.wikipedia.org/wiki/LiteOS ??
Dle https://en.wikipedia.org/wiki/HarmonyOS mají vlastní mikrojádro, které nemá s linuxem ani Androidem nic společného.
Je to na linuxu, samozřejmě.
HarmonyOS Next využívá vlastní mikrojádro založené na open-source jádru OpenHarmony. Podporuje aplikace prostřednictvím kompilátoru Huawei Ark s mobilními službami Huawei (HMS)
Sorry, můj koment patřil k ChromeOS.
Krátká úvaha. Trh mají obrovský. Může vzniknout čínský macOS. Ale skeptik jsem, že doplatí na chybějící drivery/ovladače, jako kdysi BeOS (násobně lepší jak Microsoft systémy) v 90. letech.
odladi svuj HW a ten budou udrzovat tak jak apple...navic oni celkem cti standarty
Koukám na Wiki, že BeOS pro Intel procesory vyšel v roce 1999. Předtím ho nebylo moc na čem spouštět. Nebylo těžký, aby nějakej OS byl lepší než Windows 95/98, ale proti Windows 2000?To už bych býval spíš věřil v prosazení OS/2.
Strana nařídí a každý hw vyrobený v Číně bude mít ovladač pro čínský OS.
Proc jine app od piky? Se pouzije emulator.Ten procesor maji postaveny, si myslim na ARM nebo Risc. Tusim, jedno z toho je otevrene. Ono se to da velice rychle experimentalne zjistit, zatizit ho ruznymi apkami, ktere jsou pro nej uz optimalizovane a jak se bude hrata stihat. Kdyz se bude hrat moc, pujde asi o x86 nebo app nebyla optimalizovana pro beh ve vice vlaknech. Kdyz velmi malo, tak pujde o typ ARM/Risc.
Petere, ty jsi technologický Nostradamus. Když nevíš architekturu procesoru, prostě ho zatížíš appkama a počkáš, až tě popálí, a pak to z teploty vyvěštíš? Jako sorry, ale tohle není fyzikální laboratoř, ale čip navržený ve špičkových podmínkách, kde nestačí „zatěžovat a čumět, co se stane“. A to, že „app nebyla optimalizovaná pro běh ve více vláknech“, neříká zhola nic o architektuře – to ti řekne maximálně, že appka je naprd.ARM nebo RISC jsou celé architektury, které si žádají nástroje, znalosti a hlubší rozbor než „zatížit a číst výsledky z věštecké koule“. Takže příště radši méně detektivky a víc technický reality, díky.
IMO se jedná nejspíše jenom evoluce Androidu (AOSP). Ono co jiného je HarmonyOS, než fork AOSP? Číňanům to umožní mít plně pod kontrolou veškeré systémové šmírovací služby. Googlew sbírá (říkejme) nějakou telemetrii a možná vytváří nějaké razítko uživatele pro reklamní účely. HarmonyOS bude "domů" posílat kde co.Rozumný člověk si telefon ani počítač s takovým OS nemůže koupit. Podobně jako čínské auto. Veškerá data posíláte (potenciálně) nepřátelskému zřízení. Nikdy nevíte, kdy to přestane fungovat, nastane-li nějaká krizová situace.
popravde zatim jsem zaznamenal jen teslu ze vypla kadyrovovy auto na dalku...ale ano co neni muze byt.Nicmene cinanum jde v prve rade o penize, proc to ohrozit?
Cinanum (hlavne tem rudym) jde v prvni rade o silnou, dominantni Cinu. Klidne nechaji cast populace zrat hlinu, jen kdyz bude Cina dominovat svetu. Podobne jako Rusaci. Neco si o tom dostuduj, doporucuju Martina Halu ze Sinopsis. A taky se zamer na shodu podmetu s prisudkem.
Ja zase doporucuju si tam zajet a obcas sledovat nejaky ekonomicky zpravodajstvi.V cestine jsem nastesti nematuroval...
No já taky třeba zaznamenal český Jablotron, jak vypnul rusům po jejich vpádu na Ukrajinu vzdálené služby, prý včetně napojení na pulty centrální ochrany. Ne že bych to panu Dědkovi jakkoliv vyčítal, naopak!2. 3. 2022 Český Jablotron zablokoval datové služby pro klienty v Rusku a Běloruskuhttps://www.novinky.cz/clanek/interne...u-40388854 Ta dnešní móda mít všechno on-line je strašně uhozená. Počítač s HarmonyOS by si na cokoliv jiného než na hraní a zkoumání měl podle všeho pořídit jenom blázen. Ale lidé jsou nepoučení a nepoučitelní.
Vzhledem k politice, mohou nasadit ve státní správě a obrovské množství ve školství. Pamatujete na školy v USA před před 10 - 15 roky? CRT iMacy/macOS byly na každé lavici.
Myslíte, že vám MS Windows vypnout nemůže?
Ver si cemu chces :) Dneska to funguje tak, ze, pokud te hacker chce hacknout, tak te hackne a posila si domu, kde co. Podstatne je, aby to nedelal ri spustene 3D hre, kde poznas kazdou ztratu vykonu a spis si vsimnes, ze neni neco v poradku :)
@Pedro Hammerson - stačí si něco uvědomit o Česku, namátkou:https://www.lupa.cz/clanky/vnitro-...-vypustit/Jsme v digitální pasti. 😉https://www.lupa.cz/clanky/digital...matem-dne/
USA se se svými sankcemi dost brutálně střílí do nohy. Je jen otázka času, kdy Čína a její spřátelené země budou zcela technologicky nezávislé, jak co se týče CPU, tak OS. Doplatíme na to my, protože přijdeme o hodně velký trh.
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 5. 2025 13:08
A Číňani nám nějak výrazně trh otevřeli, kromě vykradení know-how těch, co tam přenesli výrobu?
Západ dal těm Číňanů know-how dobrovolně, tím, že u nich začal vyrábět i elektroniku a další pokročilé polovodičové technologie. To s tou krádeží je už hooodně stará záležitost...to už dávno neplatí.
Přesně jste to vystihl -USA donutili Huawei nacpat obrovské investice do vývoje vlastního systému. Určitě za podpory státu, který má zájem vytvořit vlastní ekosystém nezávislý na jiném než čínském dodavateli. Až vyvinou zásadní aplikace a až na něj přejde čínská státní správa a instituce, bude Čína totálně nezávislá v IT na okolním světě. Pak bude následovat zákaz užívání jiných než čínských systémů. To, že jim tam Západ dodal technologie a vyškolil jim kvalifikovanou pracovní sílu na svých univerzitách je obrovská chyba Západu, ale vládne zde kapitalismus a rychlý zisk je pro firmy klíčový. Takže zbývá jen pár let a pomalu si budeme zvykat, že se k nám budou dostávat levná PC, mobily a pod. s jejich systémem a my je budeme chtít používat, protože to bude technologicky dokonalé a levnější, než naše produkty. Už se to začíná dít s auty, IT bude následovat 🙁
Osobně bych si čínské auto nekoupila, hlavně proto, že nevěřím v jeho kvalitu, kvalitu a vůbec existenci servisu a hlavně nevěřím Číně jako takové. I když čínské jídlo mám ráda 🙂
Tak si Volvo nekupuj, MG také vypadá jako šmejd, ... No jen pokus o ftip pro obdobné názory. 😉https://www.mgmotor-czech.cz/prodejci-a-servis/
Názor byl 2× upraven, naposled 14. 5. 2025 10:56
Ale no tak 😃
Krása takže oni dokombinovali Windows a MacOS. Nič iné sa nedalo čakať. Zaujímalo by ma čo reálne bude na tom OS možné robiť. Pretože to bude podľa mňa niečo ako Chrome OS. Takže nič pre ľudí ktorí potrebujú široké spektrum využitia.
Ty posudzuješ OS z pár obrázkov? Naozaj sa domnievaš, že rozdiel medzi Windows a macOS je len v polohe a výzore lišty?OS je to, čo je vo vnútri a nie vonkajší výzor.
Proč vymýšlet kolo, lidi něco používají a tak nedává smysl vymýšlet něco jiného. Co jsem koukal na nějaký videa, tak se mi docela líbilo jak appku myší přetáhnete z tabletu do PC a obráceně, myš zvládne přejíždět mezi zařízeními jako kdyby to byly jen monitory. Běžný uživatel potřebuje nějakou alternativu office, browser, něco na fotky a tím u 90% lidí končíme. Pro takové to asi bude v pohodě. A postupně s nějakým podílem na trhu se jistě přidají i SW výrobci. Ono i kdyby to v Číně časem mělo jen 10%, tak je to obrovské číslo které nebudou všichni výrobci SW přehlížet.
jsou underdog = budou se snazit o co nejvetsi moznou zpetnou (win/linux/android) kompatibilitu
Mrkni na macOS a iné Apple zariadenia budeš a nadšený. Prechádzanie myšou cez okná zariadení je len detail medzi ostatnými šikovnými funkciami systémov Apple. Nadáva a nempoužíva na to len ten čo s tým nikdy nerobil, nedokáže sa odučiť zlozvyky z Windows alebo používa soft ktorý nie je pre Apple patformu.
Měl jsem tu čst před pár lety být členem testovací skupiny “běžných uživatelů v kanceláři” ve velké firmě, testovali na nás všemožné alternativy od office až po jiné OS, nebo celý OS stremovaný z coudu atd a když se to rozhodilo mezi těch 50 lidí, tak měli tolik problémů, že to za čas vedení odpískalo. Tu nefungovaly makra v excelu, tu nešly otevírat přílohy, různé “duální ověřování” bylo peklo, tu nefungovaly teamsy, tam v browser nefungoval nějaký system, prezentace rozformátované, ono se to nezdá ale lidi v kanclech dělají kolika v x systémech a stačí aby to jeden nepodporoval a nemůžou to dělat. A člověk nechce řešit hodinu denně, že mu něco nejde.
WinMacAnduinOS :) Obrázky... otázka bezpečnosti, softvérového vybavenia, vyladenosť a stabilita? Asi nic moc 😃
že nepoužili Linux mne udivuje ...že by bezpečnost?
Spíš kvůli licenci, aby nemuseli sami některé technologie otevírat pro ostatní.
Nejsem si úplně jist, zda čínským soudruhům dělají starosti nějaké licence a z nich plynoucí povinnosti.
Možno to chcú predávať aj tam, kde tie licencie berú vážne. Aj keď neviem, kto im to kúpi. Pekinskí boti zo živě to nebudú.
Můžete rozvést vaší myšlenku?
jako já? Já se ptal. Jen mně tak blesklo hlavou, že na nedokumentovaný OS by nefungovaly bezpečnostní hrozby (třeba viry) naprogramované na Linux., že by bylo mnohem komplikovanější nový OS napadnout. Špatně?
Asi o tom přemýšlíš naruby. Linux by mohla být naopak jasná volba. Na druhou stranu Linux již dnes i v Číně jistě není problém používat. Jistě mají i své vlastní distra.
OpenKylin, EulerOS od Huawei , Deepin ...Já používám Deepin- ten byl v základu Ubuntu, pak přešli na Debian.Ale jsem nenáročný uživatel- stačí mi Firefox a přehrávání You Tube. Bankovnictví u spořitelny a FIO funguje. Ze začátku, před 3 roky jsem měl část Firefoxu čínsky, teď už se mi to nestává,...
Eeeh, Linux je naopak dobře dokumentovaný, i dobře auditovatelný (a že audity dělaj i jednotlivci, ale i firmy). Viry na Linux jsou, ale v menší míře než na Windows - jednak proto, že na desktopu Linux používá jen nějaký 4% uživatelů, druhak je ale Linux i o něco odolnější (nebo aspoň býval, netušim, jak je to dnes) jak Windows.Souhlasám s tim, že pravděpodobně si nevybrali Linux kuli licenci.Pozor, Linux je pouze jádro: někdo tu píše, že si Linux nevybrali i proto, aby si netahali balast, což je nesmysl. GNU/Linux je potom celá distribuce a tu si můžete poskládat, jak chcete, klidně bez "balastu", kterej nechcete.
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 5. 2025 15:33
Btw, Harmony OS nie je operačný systém, je to skin na rôzne operačné systémy. Na mobiloch je to forknutý Android. Nečudoval by som sa, ak by ten istý systém používali v počítačoch. Rozmýšlam, že aký kernel má Android, tuho rozmýšlam ...
Na mobilech to byl forknutý Android jen v první verzi. Od těch dob se situace změnila, dnes mají své jádro.
Pokud si forknu Android a přejmenuji ho na HuhosOS, tak to bude HuhosOS. Je to stejný, jako Greenie Linux; i když to je to jen přeskinovaný Ubuntu, furt je to braný jako jiný OS.Každopádně HarmonyOS má - minimálně - vlastní jádro.
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 12:29
ale já pod tím nedokumentovaným nemyslel Linux, ale právě to Harmony u kterého by programátoři virů dlouho nevěděli, kde začít ... 🙂Když to přeženu, tak pokud by byl úplně nový OS šifrovaný už na úrovní HW, CPU, tak by to byl obtížně napadnutelný OS.
Prečo Linux? Nie je lepšie začať s čistým hárkom papiera?
...a udelat vlastni chyby? 😀
Ale mali možnosť sa vyvarovať predchádzajúcich, ktoré niesli doterajšie systémy.
Věřím, že se hodně inspirovali v kódu Linuxu... Ale udělali si to po svém, aby s sebou netáhli spoustu balastu. A taky (jak se píše i výše) aby neřešili licenci
No hlavne proto, aby ho meli absolutne pod kontrolou. OS Harmony je nejspis regulerni armadni/vlivovy projekt. Fakt si nekdo mysli, ze do vyvoje toho systemu nasypali Huawei/cinska armada miliardy s nejistym vysledkem jen proto, aby nabidli zakaznikum alternativu? Penize by Huawei dokazal vydelat i bez toho
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 5. 2025 15:56
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.