HTTrack: offline prohlížeče nevymřely

Internet je už i tam, kde byste jej před pár lety nenašli. Přesto offline webové prohlížeče neztrácejí svůj význam.

Offline prohlížeče pořád zůstávají využívanou pomůckou. Příkladem budiž stále vyvíjený open source program HTTrack.

K čemu takový offline prohlížeč slouží? Tyto programy jsou jakýmsi speciálním stahovacím nástrojem, který zkopíruje strukturu webových stránek na disk vašeho počítače. Web si pak můžete prohlížet i bez připojení k internetu a lze jej vypálit na CD/DVD. Offline prohlížeče vám samozřejmě nestáhnou PHP skripty a zdrojové soubory webů postavených v ASP.NET. Do počítače se vám nakopíruje totéž, co je potřeba pro zobrazení stránky v běžném webovém prohlížeči – tedy soubory HTML, kaskádové styly, javascript, obrázky, videa a soubory ke stažení, které se na webu nacházejí. Offline prohlížeče vám samozřejmě dovolí zvolit si, které části chcete stáhnout a které prvky nepotřebujete (například vložená videa nebo soubory ke stažení).

Synonymem pro skupinu offline prohlížečů se ve světě Windows stal program Offline Explorer. Nabízí propracovaného průvodce stahováním, výsledek je možné zabalit do jediného souboru, který obsahuje zároveň jednoduchý prohlížeč. Vypálení na takového souboru na CD je pak mnohem jednodušší a spolehlivější, než vypalování tisíců malých souborů s HTML. Protože je Offline Explorer placený produkt, můžete vyzkoušet jednu z nejkvalitnějších alternativ, které jsou dostupné zdarma. Open source program HTTrack sice nenabízí kompilaci staženého webu do jediného souboru s prohlížečem a další specialitky, nicméně pro běžné použití myslím stačí.

Funkce bez pozlátka

HTTrack existuje v několika variantách, spustíte jej jak v operačním systému Windows, tak třeba v Linuxu nebo FreeBSD a Mac OS X. Prostředí programu je stručně řečeno spartánské, stejně jako ikonka, kterou si můžete nechat vytvořit na Ploše pro rychlejší spouštění. Potěší vás překlad programu do češtiny. Stačí si ji po prvním spuštění vybrat z nabídky a poté program restartovat.

Klepněte pro větší obrázek 
HTTrack je k dispozici téměř kompletně v češtině

Příprava ke stahování webu probíhá v programu HTTrack prostřednictvím průvodce. V něm zadáte název projektu, podle kterého budete stahovací úlohu v budoucnu snadno identifikovat. HTTrack totiž dovede stažené soubory aktualizovat v závislosti na změnách, které na webu proběhly od posledního stahování. Offline archiv tak můžete velmi snadno aktualizovat. Projekty lze třídit do kategorií. Ty vytváříte své vlastní, HTTrack vám žádné předem vytvořené nevnucuje. Třetím základním natavením projektu je složka, do které budou stažené soubory umístěny.

Klepněte pro větší obrázek 
Projekty automaticky zůstávají uloženy v nabídce

Mnohem zajímavější je další část průvodce. Zde zadáte seznam adres, které má HTTrack použít ke stahování obsahu. Problémem není stahování ani některých webů, které jsou zabezpečeny přihlašovacím formulářem. Přístupové údaje stačí programu sdělit v dialogu pro přidání nového URL. V nabídce akcí je běžně nastaveno stažení pouze obsahu webu bez obrázků a připojených souborů. Přepnutím položky v nabídce však aktivujete stažení kompletního webu, stránek s obrázky, vícenásobné stahování, aktualizaci stažených stránek nebo navázání přerušeného stahování. Zvláště poslední funkce je užitečná, protože stahování větších webů může trvat velmi dlouho.

Klepněte pro větší obrázek 
Stahovat lze i některé weby vyžadující přihlašování

Upřesněte, co chcete stáhnout

Nenápadné tlačítko Nastavení ukrývá dialog, ve kterém do nejmenšího detailu ovlivníte stahovací proces. HTTrack dovede využívat proxy server. Pomocí sady filtrů pracujících se zástupnými znaky omezíte stahování z webu pouze na soubory s určitou příponou. Vyloučit nebo naopak zahrnout lze i konkrétní odkazy – i zde je možné pracovat se zástupnými znaky. U rozsáhlých webů přijde vhod omezení hloubky, do které jsou stránky stahovány. HTTrack umožňuje zadání také maximálních velikostí stahovaných souborů. Velké soubory připojené ke stránce zpravidla nemá smysl stahovat pomocí offline prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek 
Praktické filtry využívají zástupných znaků

K rychlejšímu stahování přispěje několik nezávislých spojení. Zajímavé je nastavení struktury staženého webu. Soubory mohou být ukládány do různých složek, například zvlášť obrázky a zvlášť HTML. HTTrack pak zajistí přepsání odkazů ve stažených souborech, aby web při offline prohlížení správně fungoval. Můžete zapnut podporu cookies, zvolit identifikaci programu a nastavit použití vyrovnávací paměti.

Pozdější aktualizace nejsou problém

Používáte-li vytáčené připojení k internetu, může HTTrack po skončení své práce spojení ukončit, případně vypnout celý počítač. To se hodí v případě, že jej necháte běžet například přes noc. Poslední krok průvodce nastavením projektu máte za sebou a můžete spustit stahování. Během něj se zobrazují ukazatelé jednotlivých nezávislých spojení s informací o průběhu stahování konkrétního souboru. Budete-li chtít pokračovat ve stahování pozastaveného projektu nebo v aktualizaci offline archivu, stačí znovu spustit průvodce. Předchozí projekty zůstávají v nabídce, takže není nic jednoduššího, než si je z ní vybrat.

Klepněte pro větší obrázek 
HTTrack při práci

HTTrack patří mezi jednoduché programy, které nedbají tolik na to, aby sledovaly nejnovější trendy v uživatelském rozhraní, nabízí však snadné nastavení a je pochopitelný i bez moderních barviček. Díky filtrování můžete ovlivnit, které soubory se budou stahovat, méně zkušeným uživatelům přijde vhod čeština a nebudou muset tápat ve slovníku po překladu odborných termínů.

 

HTTrack 3.41-3
offline prohlížeč / stahovač webů
zdarma
www.httrack.com

Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání

možnosti nastavení

čeština

Klepněte pro větší obrázek

některé termíny nepřeloženy

starší vzhled aplikace

 

Diskuze (19) Další článek: První testy: AMD K10 je mezi námi

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Open source, Zástupný znak, Stažený soubor, Poslední funkce, Prohlížeč, Stahování, Offline, Přerušené stahování

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky