Pro lidi, kteří jsou nešťastní jako já a další tady z toho, že se musí psát v JavaScriptu, tak doporučuju Haxe. Narozdíl od TypeScriptů, Dartů a podobných je tu už 8 let.http://haxe.org/... Strašně silný jazyk, doporučuji se podívat sem:http://haxe.org/documentation/introductio... ...
Používáte v projektech jen jeden z nich nebo oba podle typu projektu?
Podle typu projektu. Ja napriklad v OpenFL delam hry a ruzne interaktivni appky.
No, premyslim, kdy (a zda) konecne lidem v IT jeste docvakne, ze web je o prenaseni informaci z bodu A do bodu B a zacnou se tedy zase krotit ve zpusobu, jakem weby pisi. Pro platforme nezavisle preneseni informace je (a vzdy bude) nejlepsi plain text obohaceny o par tagu na propojeni stranek a pridani nutneho formatovani (vztahujiciho se ke strukture textu a nikoli ke vzhledu stranky), coz je html 90. let. Tohle dnesni (temer) bytecodove svinstvo (javascript, html5, flash a obecne weby, jejichz kod obsahuje uplne zbytecne stovky az tisice tagu na zobrazeni i.e. jednoducheho postu na blogu), co ani novejsi pocitac v powersave rezimu nedokaze zpracovat bez cekani je fakt na palici. Kdyt v dnesni dobe je internetovy prohlizec jednim z nejnarocnejsich programu hned po hrach, a na precteni stranky na starsim mobilu, ci jen v okne uzsim nez 1200 px muze clovek zapomenout. To jsme to dopracovali...:-/
Souhlas, u stolního PC nebo notebooku problém nepozoruji, protože tam mi to prostě to 3GHz CPU přechroustá rychle ten JS, ale u mobilu je to na zabití. Vždy jsem si myslel, že se stránka načítá tak pomalu kvůli dementnímu EDGE a nadával na poskytovatele mobilního netu, ale pak jsem zjistil, že cca 90% z toho času prostě zabere vykreslování debilního JS na pozadí. A opravdu mě nebaví čekat 15s na jednu stránku, když potřebuju něco rychle vyřídit - a mobilní web není řešení, protože potřebuji plnou funkčnost a ne jenom osekanou verzi... B-]
Osviežte sa čistým obsahom bez moderného pozlátka 😀http://motherfuckingwebsite.com/...
No sítě jsou o přenosu informace, ale web je hlavně uživatelské rozhraní, ne? Ale jinak s tebou souhlasím. Nějak se nám ten jazyk pro formátování vědeckých dokumentů vymkl z ruky.
No, svym zpusobem mas bod, ale nemohu rici, ze bych zcela souhlasil s tim, ze je *hlavne* uzivatelskym rozhranim. Za primarni pouziti ale beru stale prezentovani staticke informace - blogy, navody, clanky, vedecke texty atd, a predevsim k tomu jsem post vztahoval. (nemusis s tim souhlasit, jen bych prosil, abys dle toho puvodni post interpretoval)Abych uvedl na pravou miru svuj postoj k rozhranim dynamickych systemu tak myslim, ze pouzit plnych moznosti html+css+javascriptu pro vytvoreni techto je zcela spravne, dokud je ucelne a efektivni. Dokonce bych tvrdil, ze moznost vytvoreni sofistikovanych rozhrani je hlavni smysl rozsireni specifikaci prislusnych jazyku do dnesni sire (a i bych tvrdil, ze z tohoto hlediska je smysluplne). Co se mi nelibi je, ze jsou tyto moznosti v 90ti % pripadu zneuzivany k necemu, k cemu verim, ze nebyly vubec navrzeny ci k cemu nejsou adekvatni (prave pro prezentovani vice ci mene statickych informaci, pro neefektivne/neflexibilne napsany design, vubec pro rvani zbytecneho designu do neceho, co obsahuje ciste informacni hodnotu, pro neucelne napsana rozhrani (rozumej rozhrani preplacana zbytecnymi animacemi, dynamickym nacitanim za pomoci ajaxu atp - treba ebay, facebook)). Zrovna ajax je treba fajn vec na vynuceni aktualizace stranky (jakykoli system s menicim se obsahem), ale pouzivat ho k postupnym dynamickym zmenam cele stranky napric vsemi moduly aplikace mi prijde casto jako zverstvo nejhorsi.
Naprosto souhlasím (s doplněním V. Dajbycha). Přitom HTML si už jednou prošlo tím, že se patlalo všechno dohromady a protože se to už tehdy ukázalo jako kravina, vzniklo CSS s vizí, že se tím oddělí informace od vizualizace. Bylo by to skvělé řešení, kdyby se to dotáhlo do konce. Osobně se mi v tom líbilo, jak do této ideje zapadl Flash, Shockwave a další, že to byly jen pluginy či doplňky k prohlížeči a bylo velmi snadné je vypnout, nepoužívat, oddělit.Spatlaninu HTML5 v tomto ohledu naprosto nechápu. Vrátili jsme se tím zase zpět v čase, kód je nepřehledný, míchá se tam informace s vizualizací, je to náročné na zpracování i přenos, nedá se to rozumně oddělit (v tomhle se škodolibě směju všem, co jim dělá radost zánik Flashe kvůli debilním flashovým reklamám - milí hujeři, teď budete mít debilní blikající, kvákající, překrývající reklamy v HTML5 a nedá se to vypnout, protože to není už jen doplněk, můžete jedině nastavovat nové a nové filtry).Vymýšlíme složité způsoby, jak udělat responzivní weby, matláme v HTML celé aplikace, přitom mnohem použitelnější by bylo přenášet jen informace a nechat jejich zpracování a zobrazení na malých, rychlých aplikacích (případně klidně i aplikacích postavených na javascriptu, pokud o to masochisté stojí, ale ať i tam se furt snadno oddělí informace, kterou lze zpracovat i jinými způsoby, pokud to uživatel potřebuje - třeba proto, že je slepý, nebo to potřebuje sloučit s dalšími zdroji).
Ja myslim ze smichani obsahu je ucel a podstata prave proto aby neslo jednoduse blokovat reklamy a zabranit sledovani uzivatelu. Ted mam Noscript a je pokoj. S HTML5 bude problem zabezpecit PC a filtrovat obsah.
Ta idea living standardu se mi moc nelíbí. Chtěl bych žít ve světě, kde člověk nemusí řešit, který prohlížeč podporuje co a jak to podporuje. Sice vím o tom, že nastoupí living standard, už celkem dlouho, ale předtím jsem si od toho sliboval, že MS dožene díry, všichni sjednotí to, co měli ve svých prohlížečích nestandardní a vše bude snazší. Takhle budou v Chromu a FF přibývat featury, ale bude trvat opět roky, než se MS rozhodne to implementovat do IE (pokud si nevezmou k srdci výtky ostatních a nezačnou IE aktualizovat častěji než jednou za uherský rok)
Bezproblemovy flash nebo pomaly HTML5, tezka to volba. :P
Pomalé HTML5 neznám, znám jenom pomalé šroty na kterých je logicky i HTML5 pomalé. B-]
s "bezproblemovym Flashom" v dnesnej dobe nepochodis. Neurobis responzivny web, nedokazes handlovat zvlast touch a click/drag eventy (ako na dotykoch), na mobiloch to je nepodporovane, je to HW narocne, nezabezpecene, neda sa to indexovat crawlermi, nezvladne to zhola nic z ARIA pre zrakovo/zvukovu postihnutych a mozeme pokracovat.Tak o com to melies?
Responsivní web si mohl dělat od Flashe 6http://help.adobe.com/cs_CZ/AS2LCR/Flash_10.0/h... ... Handlovat touch, click a drag eventy si mohl od Flashe 10.1http://help.adobe.com/cs_CZ/FlashPlatform/refer... ... ARIA je HTML standard, Flash umi pracovat s cteckami atd:http://help.adobe.com/en_US/FlashPlatform/refer... ... Indexovat crawlermi HTML5 web plnenej javascriptem moc nemuzes.Na mobilech to neni podporovane, protoze se na to Adobe pod tihou natlaku vysralo.HW narocne Flash neni. Dokonce stale dodnes ve spouste benchmarku vede.Nezabezpečený je asi tak jako je třeba Safari. Prostě virtuální mašiny jsou děravé a budou.Jediné co, tak Flash prostě NENÍ cool a KONEČNĚ začíná mít adekvátní alternativu - která bohužel ve spoustě ohledech není dokonalá."Tak o com to meles?" 🙂
S výkonem máte pravdu. Bohužel Chrome aktivně vnucuje HTML5 na YouTube, takže tenhle populární videoserver už je mi několik měsíců zapovězený, video se strašně seká. S Flashem nebyl jedinný problém.
Flash je hodně věcí, ale k bezproblémovosti má hodně daleko.Nicméně podle mě spousta animací apod. na webech je přehanná a zbytečná, jen zdržují a odvádějí pozornost. Ale já jsem v tomhle zpátečník a líbí se mi designově wikipedie oproti moderním interaktivním webům plným flashových animací, které znemožňují vyhledávání ve fulltextu, protože text ani nemají.
JS a HTML Engine browserů už je dneska rychlejší než Flash.
Tenhle názor už dnes nezastává ani vedení Adobe. B-]
FLASH a bezproblémový? FLASH se drží hesla kdo nepadá semnou padá proti mě.
Bezproblémový flash 😀 Teď bych prosil tu o Karkulce 🙂
Kdyz si vzpomenu, jak krasne rychle a jednoduse jsem s pomoci Visual Studia napsal aplikaci v C# (code completion, intellisense, static code checks) a ted se musi doslova prasit v tom svinstvu zvanym javascript....odvetvi se v tomto vratilo o 20 let zpet.....
Je to texťák :( Všichni, co se zatím dali na TypeScript si jej chválí.
Doporučuju Haxe. Narozdíl od TypeScriptů, Dartů a podobných je tu už 8 let.http://haxe.org/... Za zmíňku pak stojí OpenFL:http://www.openfl.org/...
Ve Visual Studiu se dá psát Javascript s většinou funkcí dostupnou i v editoru C#. JavaScript píši výhradně ve Visual Studiu.
zaujímalo by ma ako to bolo u nás s html. Mám pocit, že na VŠ v 1995/96 sme ešte používali gopher
První webovou stránku v Netscape navigatoru jsem na NEXTu viděl - myslím - koncem r. 1994. A nebylo to z CERNu. Všechny mezinárodní linky v Evropě byly tehdy max 64kb. Emaily chodily přes noc. Takže načtení stránky s troškou grafiky trvalo hóóódně dlouho. Gopher byl rychlý. Ovšem stažení celých 12MB nějakého vývojářského balíčku byl úkol na dny.Jestlipak ještě někdo z nostalgie provozuje Gopher server? Tak před 12 - 14 lety jich pár bylo a tak jsem mohl na nějaké konferenci předvést předchůdce WWW v chodu. A tehdy jsem se naposledy přes Telnet připojil k LOCIS (Library of Congress Information System), který stále běžel v podobě z počátku konce 80. let. To už nikdo nechápal, jak jsem v tom mohl podle zadání něco vyhledat.
Před pár lety jsem na jeden chodil. Provozoval ho čech na doméně .su a běžel na PS3 🙂
Specifikace HTML 5 je sice hotová, ale šílený pseudostav, kdy se každý prohlížeč chová jinak (v interpretaci JavaScriptu, podpoře DOM a formátů videa) přetrvává dál.
Specifikace a implementace sou dve dost rozdilny veci...
...bohužel.
IE je jednoznačně ten nejlepší prohlížeč pro stahování lepších prohlížečů B-]
Od IE10 by som to ani moc netvrdil.
Vzhledem k neustale klesajicimu podilu IE bych to teda tvrdil B-]
jak souvisí podíl s kvalitou? VHS byl svého času taky nejhorší a nejdražší standard pro domácí video a vyhrál celosvětovou válku o obývací pokoje.. A windows na začátku své kariéry taky nebyly technologicky ani uživatelsky v čele pelotonu. Nebo se podívej, kolik lidí kupuje Samsung telefonu, protože jsou "nejlepší" 🙂 🙂 A každý druhý linuxák ti řekne, že čutňák je nejlepší systém - a kolik má procent? 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 10. 2014 15:02
podíl IE neklesá. Má stabilně cca 58% trhu http://www.netmarketshare.com/...
A pak že se IE zlepšuje. Stáhnout Firefox uměl už nějaký IE 5 a desítka to najednou neumí?
IE je katastrofa tak jako tak. Narušuje vždycky řadu... u audio a tak podobně. Já už na to se*u, prostě hodím do poznámky pro všechny IE v JS varování, že používaj nepodporovanej prohlížeč. Až budou mít na W3school všechny tagy stejné podporované formáty videí a jiných věci jak u webkit-based prohlížečů a firefoxu (na čem vlastně jede firefox?), tak mu dám šanci. A jak to zas M$ posere, tak bye bye. Je to 1 řádek JS. Naštěstí ten ještě IE umí 😀
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 10. 2014 06:55
Ten mínus není ode mě, ale i tak nesouhlasím. IE10 je úplně o něčem jiném než předchůdci. V současnosti je nejhorší prohlížeč Firefox. Některé stránky mi v něm vůbec nefungují. Např. lan-shop.cz, mBank. V jiných mi nejde automatické vyplnění hesla.
Možná je IE10 o něčem jiném, ale když ho učitelka nedokáže ani na naší škole spustit, či ho ovládat a musím jí s tím pomáhat, nezdá se mi to jako vhodný prohlížeč pro lidi, na které jsou mé weby většinou cíleny...
Navíc nefunguje ani na všech verzích Windows. Natož aby člověk mohl mít doma a v práci stejný prohlížeč.
Jestli učitelka nedokáže spustit IE, jak spouští jiný prohlížeč ?? Snad všechny prohlížeče, a jiné aplikace se spouští poklepáním na ikonu (zástupce). A základní ovládání všech prohlížečů je na jedno brdo. Nahoře adresní řádek a tlačítka zpět a vpřed.
Pozor, když není Seznam na domovské stránce tak ten internet nefunguje. 😀 teda je to kokotina, ale už se mi u pár lid,í co jsem jim přeinstalovával komp stalo, že pokud tam ten seznam nebyl, tak z toho byli celkem nervózní.
Je na čase lidi naučit, že internet je dnes globální a internet je dnes "Google" místo seznamu.
A nebylo by lepsi je naucit, ze internet neni ani google ani seznam?
W8.1, metro... :)
Asi delas neco spatne. Zmineny weby mne fungujou ve Firefoxu bez problemu. Jediny co mi v posledni dobe nefungovalo byl web s ActiveX, coz se u Microsofti technologie da predpokladat...Pro mne je Firefox jedinej pouzitelnej prohlizec, uz jen z toho duvodu, ze na rozdil od Chromu a IE umi dynamicky menit proxy bez zasahu do systemu a ABP tam skutecne funguje.
ty si pekny faggot 😃 normalne som ti chcel aj nieco konstruktivne na tieto tvoje bludy napisat ..ale poviem ze z tebe musi mat radost kazdy zakaznik a navstevnik webu ktory si pisal ..cisty facepalm
Jaká je vaše nejoblíbenější novinka za poslední roky?Za mně je to Local Storage, tolik zábavy s takovou volovinou...
Hej, já se s tím ještě nenaučil... nemáš někde nějaký tutorialy? :)
Princip je snadný. Prostě to jsou cookies, jen to má větší kapacitu.Pokud chceš tutoriál, tak vyzkoušej google, bing, a možná i seznam, na internetu je hromada návodů, a pokud si žádný z nich nedokážeš najít, tak nemá smysl se zajímat o tvorbu stránek.
No pokud nevidíš zásadnější rozdíl mezi cookies a localStorage, než je větší kapacita, tak to s těmi webovými stránkami taky moc nepřeháněj.
Porovnat localStorage s cookies to chce teda odvahu sa takto strapnit.
je toho viac. Local Storage, SVG, CSS filtre, CSS animacie...
dál mě napadá změna url bez reloadu stránky. Na to by se měl zaměřit borec s websharem :) ... příšerná aplikace 😀
bez debaty srcset a data- atributy,
Za mě jednoznačně Object.observe. Na tu věc jsem čekal jak na slitování.
Pro mě, jako uživatele je jednoznačně nejlepší NOSCRIPT ve Firefoxu, protože mi umožní vypnout všechny ty ptákoviny které tak pracně programujete. Pokud stránka nedokáže zobrazit nějaký obsah který by mě přesvědčil že má smysl zapnout nezbytně nutné skripty, tak nestojí za to ji číst. Například Živě funguje bez jediného skriptu dokud nechcete NAPSAT příspěvek. The best web ever.
Ten kec o tom, že pomalý vývoj W3C vyhovuje Microsoftu, je hodně laciné rýpnutí, navíc nepravdivé.MS kvůli tomu, kam byl IE nasazován, musel držet psané standardy. Koneckonců, když před mnoha lety předběhl vývoj u boxmodelu, W3C vydalo úplně protichůdný a nelogický standard a MS se dostal na hodně dlouhou dobu do pasti - IE změnit nemohl, protože by mu uteklo hodně peněz z korporací, které by reklamovaly změnu vlastností, tak byl dlouho mimo standard.Nicméně v posledních letech MS vyvíjí své produkty podstatně rychleji a mnohokrát se lidi od nich vyjádřili, že by velmi rádi implementovali mnohem více věcí, ale dokud je W3C pevně nestandarizuje, nechtějí do toho jít a dělat si vlastní tagy je cesta do pekel (a ohledně těch tagů s nimi souhlasím - to je fakt zlo, které jde proti základnímu konceptu multiplatformního webu).
Rychleji ale hůř...
Rychleji ale spolehlivě vždy jako poslední.
"MS kvůli tomu, kam byl IE nasazován, musel držet psané standardy. Koneckonců, když před mnoha lety předběhl vývoj u boxmodelu, W3C vydalo úplně protichůdný a nelogický standard a MS se dostal na hodně dlouhou dobu do pasti - IE změnit nemohl, protože by mu uteklo hodně peněz z korporací, které by reklamovaly změnu vlastností, tak byl dlouho mimo standard."Ano, to se sice stalo, nicmeme MS absolutne nic nebranilo vymyslet nejaky novy metatag, ktery by jednoduse a proste prepnul box model podle toho, jaky chtel tvurce webu pouzit.
paradoxom je, ze box model povodne z IE 6 (tudiz sirka fixna, padding ani border nema vplyv) je dnes velmi popularny, pretoze sa lahsie kalkuluje a drviva vacsina ludi, co pouziva nejaky ten grid (SUSY + SASS, Foundation, bootstrap) defaultne nastavuje box-sizing: border-box
Ano, nic tomu nebránilo, proto se tak také stalo. https://docs.webplatform.org/wiki/css/properties/box-s... ...
Bavim se o dobe IE 6, člověče, což je tak 10-12 let zpět.
Jenže v té době nebyl k ničemu takovému důvod. Kompatibilitu rozbilo W3C tím, že prohlásilo za standard něco jiného, než co používala naprostá většina trhu.Box model, který používal IE, byl v souladu se zdravým rozumem a s tím, jak funguje Windows Forms. Nikoho tenkrát nenapadlo, že se W3C takhle zachová, proto se kompatibilita zavedla až ze strany Firefoxu, Chromu, Opery a Safari.Když chci zvětšit odsazení elementu, musím upravit jeho rozměry. Vždyť to přece nedává smysl. To je jako kdyby se rozměry domu kótovaly i se zahradou.
Prosim, znova si prectete muj prispevek, se psalo toto:"MS kvůli tomu, kam byl IE nasazován, musel držet psané standardy. Koneckonců, když před mnoha lety předběhl vývoj u boxmodelu, W3C vydalo úplně protichůdný a nelogický standard a MS se dostal na hodně dlouhou dobu do pasti - IE změnit nemohl, protože by mu uteklo hodně peněz z korporací, které by reklamovaly změnu vlastností, tak byl dlouho mimo standard."Porad si myslite, ze k nicemu takovemu nebyl duvod? Evidentne byl. A velký. "Když chci zvětšit odsazení elementu, musím upravit jeho rozměry. Vždyť to přece nedává smysl."Nedává smysl? Kdyz kupujete lednici, jedine, co vas zajima, je jeji sirka, nikoliv sirka vnitrniho obsahu + samotne telo lednice.
Můj příklad s domem a zahradou je zavádějící, tvůj příklad s lednicí mi přijde lepší. Šířka W3C box modelu je šířka vnitřního obsahu lednice. Šířka tradičního box modelu IE4 a Netscape 4 je šířka těla lednice. I když pominu to, co dává nebo nedává větší smysl, IE neměl důvod zavádět nějaký nový metatag, protože se choval jako Netscape. Ano, IE4 se mohl do puntíku řídit podle specifikace a rozbít kompatibilitu, ale tenkrát se spíše očekávalo, že se specifikace přizpůsobí současnému stavu, ne současný stav specifikaci.
Ono to bylo spis naopak. MS diky desktopovy dominanci znicil jedinou konkurenci (Netscape) a tak nemel duvod drzet naky standardy a taky to nedelal. Microsoft do IE cpal vlastni technologie, ktere s HTML nemely moc spolecnyho, aby si tim vytvoril vlastni ekosystem do kteryho jiny browsery nemohly. Dodnes maj firmy problemy s intranety co nebezej na nicem jinym nez IE6. To byl taky jeden z duvodu proc jeste dnes ve spouste firem bezi Windows XP... posledni OS, na kterym IE 6 bezel.Tuhle MS konzervu narusil Netscape az posmrtne, kdy z nej vznikla Mozilla a z ni Firefox.To, ze MS IE zmenit nemohl je taky kravina. MS do novejsich verzi IE pridal jednodusse kompatibilni mod, kterej zajistoval kompatibilitu prave se starymi intranety.
Souhlas. Třeba jak se dlouho snažili prosazovat to svoje proprietární nekompatibilní pseudo-SVG a až od IE9 pochopili, že se jim to nepovede a konečně začali podporovat standardní SVG.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.