Technologie | Microsoft | Operační systémy

Hry se budou z SSD načítat téměř okamžitě. Do Windows 10 a 11 míří DirectStorage

Hry se budou z SSD načítat téměř okamžitě. Do Windows 10 a 11 míří DirectStorage

Microsoft začal technologii DirectStorage používat nejprve v rámci herní konzole Xbox Series X/S. Hlavním důvodem je to, že je zaručená rychlost interního SSD, na které se mohou vývojáři her spoléhat, a tím pádem přepracovat systém nahrávání dat do operační paměti i paměti grafické karty.

Technologie DirectStorage konečně míří i na počítače, respektive operační systém Windows. Microsoft zveřejnil DirectStorage API (SDK), takže vývojáři mohou nové technologie zapracovat do her a umožnit tak načítání v řádu jednotek sekund. Technologie je určená pro rychlá NVMe SSD, kde je rozdíl oproti pevným diskům obrovský. Dosavadní principy načítání herních dat se přitom změnily jen minimálně právě kvůli tomu, že vývojáři museli stále udržovat zpětnou kompatibilitu a stávající rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

DirectStorage je součástí Windows 11, ale Microsoft oznámil, že bude funkční i na Windows 10. Hráči by ale podle Microsoftu měli preferovat právě Windows 11, které mají ještě dodatečné technologie pro optimalizaci výkonu úložiště. To se již dříve potvrdilo v rámci testů, byť záleží na konkrétní aplikaci.

Klepněte pro větší obrázek

Je otázkou, kdy se prvních her s podporou DirectStorage dočkáme. Lze očekávat, že se podpora objeví nejdříve u her, které už byly optimalizované pro Xbox Series X/S (2,4 GB/s) a tuto technologii používají. Dodatečnou změnu architektury načítání dat ale nelze příliš čekat u starších her. Větší rozšíření DirectStorage tak bude spíše v následujících letech.

Microsoft bude o DirectStorage pro počítače podrobně prezentovat na GDC 2022 a to 22. března. Jako první ukázkovou hrou bude Forspoken.

Diskuze (16) Další článek: ČEZ koupil dalšího poskytovatele optiky. Internet rozšíří do Zlínského kraje

Témata článku: Technologie, Microsoft, Windows, Programování, Operační systémy, Hry, SSD, Úložiště, DirectX, SDK, Vývojář, DirectStorage, Načítání, DirectStorage API, Xbox Series, Počítač, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování