Hry a Windows NT

Chcete hrát ve Windows NT 4.0 hry? Pak se postarejte, abyste měli vždy nejnovější verzi ovladačů DirectX; jak na to, vám poradí další článek.
V době svého vzniku byl operační systém Windows NT používán výhradně k „seriózní“ práci, která vyžadovala velký výkon a stabilitu. Pro uživatele holdující hrám a jiné multimediální zábavě byl určen MS-DOS a posléze Windows 3.1

Časy se ale mění. Příchod Windows 95 odstartoval velké tažení her a multimedií. Herní průmysl se rozrostl do gigantických rozměrů, ve kterém se točí ještě více peněz. Rozpočet na jeden titul se blíží rozpočtu levnějšího filmu a nezřídka se pohybuje v milionech dolarů. V neposlední řadě se změnil pohled na hry, již to není jen zábava pro pár jedinců, ale pro doslova pro každého.

To si uvědomil i Microsoft a zabudoval do Windows NT podporu pro rychlou práci se zvukem a především grafikou. Souhrnně se tato sada technologií nazývá DirectX. Do prodejní verze Windows NT byla zabudována verze DirectX 2. Vývoj se nezastavil, a tak lze instalací Service Packu 3 získat třetí verzi DirectX. V poslední době se objevuje stále více titulů, které vyžadují DirectX 5 či dokonce DirectX 6. Dle vyjádření Microsftu se však podpora pro další verzi DirectX do Windows NT 4.0 nepřipravuje. Novější verzi DirectX budou obsahovat až Windows NT 5.

Komu se nechce čekat, může si (bez záruky) vyhledat na adrese http://ftpsearch.ntnu.no/ soubor nt4dx5.zip.

Dalším oříškem může být testování verze operačního systému vlastní aplikací. I to lze v mnoha případech obejít, a to spuštěním souboru SUPPORT\DEBUG\I386\ Setwin95.cmd z instalačního CD Windows NT.

Závěrem lze říci, že v herní oblasti je třeba Windows NT ještě v mnohém vylepšit. Jak se tohoto úkolu zhostil Microsoft uvidíme za pár měsíců ve Windows NT 5.

Váš názor Další článek: Chyby ochrany u Motivů pracovní plochy ve Windows 98 a co s nimi

Témata článku: Microsoft, Windows, Hry, Hra, Gigantický rozměr, Win +, Window, Windows +, Třetí rozměr, Directx 1125 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět