Koronavirus | Mapy

Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat

Představitelé vlády vyhlásili nová pravidla omezení pohybu. Oproti původnímu zákazu je povolen pohyb na území okresu nejen kvůli cestě do práce nebo na nákup, ale nově i u procházek, výletů nebo rekreační jízdy na kole.

Tip: Pro opuštění okresu se vám může hodit generátor čestných prohlášení, prohlášení může i elektronické uložené na mobilu.

Jenže jak rychle zobrazit hranice, abychom věděli, zdali ten remízek na kopci už náhodou nepatří do sousedního okresu? A kde přesně končí Plzeň, Brno nebo třeba Olomouc? Rychle pomohou Mapy.cz v prohlížeči i na mobilu.

Aktualizováno 23. března: Článek jsme upravili na základě nové podoby pravidel pro omezení pohybu.

V horní části článku se podívejte na video, jak na to.

Hranice oficiálně i se všemi výjimkami

V rámci cestování mezi okresy je hned několik výjimek. Ta největší je sdružení okresů Brno-město a Brno-venkov. Ty se počítají jako jeden jak pro cesty do práce či na nákup, tak i pro sportování.

image.png 
Oficiální mapa od Ministerstva vnitra ukáže i výjimky u hranic okresů

Podobně existují i oficiální výjimky pro cesty mimo svůj okres a to hlavně v případech, kdy neexistují jiné přístupové cesty. To platí třeba o obec Mouchnice v okresu Hodonín či Kunčice pod Ondřejníkem. No a výjimku má třeba i Pražský okruh, který lze využít i pro cesty po okresu Praha-západ, byť vede přes okres Praha.

V rámci oficiální mapy od Ministerstva vnitra si můžete zobrazit všechny výjimky i oficiální hranice okresů.

Umí to i Google

Podobným způsobem označují hranice sídel a vyšších správních celků samozřejmě i mapy od Googlu a to jak v mobilní aplikaci, tak ve webovém prohlížeči. Zobrazení od Googlu ale není tak výrazné. Návod opět najdete ve videu:

Diskuze (131) Další článek: YouTube jako tržiště. Google chce automaticky detekovat produkty ve videích

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest nejlepších fotomobilů

Programy pro šifrování dat

Test microSD karet

Velké powerbanky na chalupu