Hraní z cloudu: Jak funguje Nvidia Grid v akci

Vyzkoušeli jsme cloudové hraní od Nvidie v praxi. Dění na obrazovce se počítá na počítači vzdáleném 1700 km, přesto to funguje až překvapivě dobře. Chce to ale dobrý internet.
Hraní z cloudu: Jak funguje Nvidia Grid v akci

Nvidia v listopadu spustila Grid, službu pro hraní PC her z cloudu. Zatím jen v betaverzi, ale už plně funkční i v našich končinách. Technologii jsme vyzkoušeli v prakticky ideálních podmínkách a naplno předvedla své schopnosti.

Výkon za sedmero horami

Grid, to je hraní náročnějších her bez potřeby herního výkonu. Na vaší straně je jen tenký lehký tablet s Androidem, kterému by výkon na rozjezd her z platformy PC nestačil. Jenomže tablet připojený ke Gridu dostává výkon z cloudu, konkrétně z herního datacentra Nvidie. Ty jsou aktuálně k dispozici tři – jeden na východním pobřeží USA, druhý na západním a jeden v Irsku. Začátkem roku 2015 má přibýt ještě jeden v Německu a dále se počítá s rozrůstáním do Asie.

Klepněte pro větší obrázek 
Grid je dostupný jen pro herní zařízení Nvidie

Žádné podrobnosti Nvidia o svých datacentrech neprozradila. Nevíme proto přesně, kolik serverů obsahují a kolik uživatelů dokážou najednou obsloužit. Představu ale udělají parametry samostatných výpočetních karet Grid K340 a Grid K520, které se v serverech používají. Jedna karta dokáže produkovat až 24 současných streamů v rozlišení 720p při 30 fps a kódování H.264. A teď si představte halu plnou racků napěchovaných servery s těmito kartami.

Klepněte pro větší obrázek

A jak tedy šlape samotná služba? Aktuálně je dostupná výhradně na tabletech nebo herních konzolích Shield od Nvidie. K provozu oficiálně vyžaduje konektivitu alespoň 10 Mbps a ping na server Gridu pod 60 ms. Aby nedocházelo ke zhoršení parametrů zbytečně na konci cesty, doporučuje Nvidia používat rychlý 5GHz router. Já jsem Grid vyzkoušel za ideálních podmínek, při rychlosti 55 Mbps (symetricky) na úrovni tabletu a s latencí 18 ms. Takhle to vypadalo:

Citlivost na internet

Výsledkem je hraní, při kterém naprosto nijak nevnímáte, že se hra pro váš displej počítá kdesi za lamanšským průlivem. Vše je okamžité, dokonale plynulé (rozlišení 720p, rychlost 60 fps). Ale když sužbu poprvé testovali kolegové z Mobilmanie, tak sice předepsaných parametrů konektivity dosáhli, ale přesto se jim přehrávání hry zasekávalo. Drobné lagy jsem zaznamenal i já, když jsem hrál v lehce vytížené síti na 2GHz Wi-Fi, ačkoli předepsané parametry konektivita splňovala s bohatou rezervou.

Aktuální hry v Gridu

 1. Astebreed
 2. Alan Wake American Nightmare
 3. Batman: Arkham Asylum
 4. Batman: Arkham City
 5. Batman Arkham Origins
 6. Borderlands
 7. Borderlands 2
 8. Brutal Legend
 9. Darksiders
 10. Darksiders 2
 11. Dead Island
 12. Dirt 2
 13. LEGO Batman
 14. LEGO Batman 2
 15. LEGO Marvel Super Heroes
 16. Psychonauts
 17. Race Driver Grid
 18. Red Faction: Armageddon
 19. Saints Row: The Third
 20. Street Fighter X Tekken
 21. Strike Suit Zero
 22. Trine 2
 23. The Witcher 2: Assassins of Kings
 24. Ultra Street Fighter 4

Citlivost na internetové spojení je zkrátka docela velká. Ale když vše funguje, jak má, tak výhody převažují. Nikde vám nehučí velký počítač nebo konzole, můžete hrát kdekoli v dosahu routeru na tabletu, ale ten pak po připojení k televizi splní i funkci klasické herní konzole. Velkou výhodou je také daleko rychlejší načítání her.

Když hra neběží optimálně, je trochu náročnější nastavit podmínky tak, aby se situace spravila. De facto nezbývá nic jiného než z internetové přípojky a routeru vytáhnout maximum. Když ani to nepomůže, stává se hra kvůli prodlevám prakticky nehratelnou. To je zásadní nevýhoda oproti klasickému PC, kde se nedostatečný výkon nepoměřuje internetovým připojením, ale hardwarovou výbavou – když nestačí, sníží se detaily a hraje se dál…

Grid je aktuálně v betaverzi, ve které setrvá minimálně do 30. června 2015. Do té doby je také celá služba zdarma. Nvidia dostane možnost otestovat svůj systém při plné zátěži a třeba se jí ještě podaří trochu eliminovat tu citlivost na „dobrý internet“. Poté se služba stane placenou. Jak? To nám zatím zástupci Nvidie nedokázali říct, ale vše nasvědčuje tomu, že to bude formou předplatného. Podobně jako na Spotify apod. zaplatíte paušál a posloucháte, co chcete, tak byste měli na Gridu hrát, co vás zrovna namane.

Aktuálně je na výběr ze 24 her a další budou průběžně přibývat až do léta.  

Budoucnost hraní

Cloudové hraní se ale začíná jevit jako slibná budoucnost. A to nejen na platformě PC a tabletů, ale i u samotných konzolí. Betaverzi podobného systému totiž už na konci července spustilo Sony. Jeho Playstation Now funguje podobně a lze ho provozovat na konzolích Sony a také na nových televizorech téže značky. Grid od Nvidie má ambici být ještě univerzálnější.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony má náskok. Svou službu coudového hraní Playstation Now spustili v betaverzi už v létě

Nové služby cílí na příležitostní anebo spořivé hráče. Rozhodně to ale neznamená nějaké zásadní ohrožení klasických herních počítačů nebo konzolí nové generace. Zaprvé bude masivnějšímu rozšiřování cloudového hraní bránit nedostupnost potřebné konektivity a za druhé se nedá očekávat, že by náruživější hráči hromadně přecházeli na cloudové hraní. Na svých strojích mohou hrát nejnovější hry v plné kvalitě a bez rizika, že soupeř vystřelí o setinu sekundy dříve kvůli vyšší latenci.

Témata článku: Hardware, Technologie, Nvidia, Tablety, Assassins, Asylum, Batman, Batman Arkham Origins, Borderlands, Borderlands 2, Brutal, Fighter, Kings, Lega, Witcher, Witcher 3, Playstation 3 herní konzole, Playstation 4 herní konzole, Playstation 5 herní konzole, Hraní, Hraná hra, Klasický cloud

31 komentářů

Nejnovější komentáře

 • panzeleny 8. 12. 2014 10:50:41
  Velmi subjektivně by mě zajímalo, jak je tohle cloudový streamování...
 • Ondřej Matějka 5. 12. 2014 21:07:48
  Až cloudovýmu hráči zase zavedou FUP tak dohraje. :-D:-D
 • kojenec 5. 12. 2014 20:41:23
  Třeba někomu můj koment pomůže. Na tarifu UPC Fiber Power 40+ a 2,4 GHz...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?