Hraji si, tedy nezlobím

Opuštěný dětský pokoj se smutnými hračkami nebývá to pravé. Oživit ho mohou třeba vaše děti v Klubíčku her.
Jana Smutná: Opuštěný dětský pokoj se smutnými hračkami nebývá to pravé. Oživit ho mohou třeba vaše děti v Klubíčku her. V jejich společnosti se hračky rozveselí a vždy vymyslí nějakou taškařici. A pak už si můžou děti hrát svou oblíbenou hru. Průvodcem i soupeřem je jim vždy tygřík, který se umí radovat, usilovně přemýšlet a být smutný, když prohraje.

Nechte kostku v šuplíku
Těm nejmenším se asi bude líbit tradiční národní hra, kterou najdete snad v každé rodině – Člověče, nezlob se. A nemusí ji hrát jen sami proti počítačovému spoluhráči. Klidně se k nim můžete připojit i vy nebo jejich kamarádi. Jediné omezení je v počtu hráčů (nejvíce čtyři).

Obraz dámy na stěně dětského pokoje vás uvede na hrací plochu s šachovnicí. Pokud by někdo čekal obvyklé bílé a černé kameny, určitě se nedočká. Místo nich plní stejnou funkci veselá vajíčka. A tygřík opět překypuje svými kombinačními schopnostmi. Kamaráda by bylo určitě jednodušší porazit. Pravidla hry však za soupeře nabízejí jen výše zmíněné chytré zvířátko.

Méně známou hrou je Reversi. Někteří ji znají pod jménem Othello. Je velmi oblíbená u dětí na západ od našich hranic. Kdo bude mít na konci hry více svých figurek na hracím poli, tygřík nebo hráč? Nebojte se, zapotí se i dospělý.

Křížek a kolečko
Jednou z nejvíce oblíbených her ze školních lavic jsou Piškvorky. Stačí k tomu přece tak málo – čtverečkový papír, tužka a soupeř. Ten je v Klubíčku her nahrazen tygříkem. A ten dovede podle nastaveného stupně obtížnosti i pěkně potrápit. Škoda, že v umisťování koleček a křížků na čtverečkový podklad nemohou děti vyzkoušet svoji kombinační taktiku třeba proti spolužákovi.

Totéž platí také pro další hru, která nám krátila nejen přestávky, ale často i nudné hodiny ve škole. Pomůcky i soupeř jsou stejné. Správně tušíte, že jsou to „lodě“. Kolikrát jsme stáli na kapitánském můstku jedné z lodí naší flotily a přemýšleli, jakou taktiku a logiku rozložení svých bojových prostředků zvolil soupeř. Všichni ví, že ke střílení se používají děla a dělové koule. Jen možná stojí za zamyšlení, jestli je nutné v této hře použít tak autentické zvuky a animace.

Je libo svačina?
Děti moc rády hledají cesty v bludištích a pomáhají najít komukoli správnou cestu k cíli. V našem případě má velký hlad malý tučňák. V cíli na něj čeká rybička. Cesta je však ztížena nejen velmi členitým bludištěm, ale i propadajícími se ledovými krami. Zdrží-li se tučňák delší dobu na jiném místě, než je kra na startu, hrozí mu „utopení“. Soubor obsahuje podle výrobce 100 bludišť.

A jak si jednoduše procvičíte paměť? Přece pomocí Pexesa. Můžete si vybrat z 12 druhů tematicky rozdělených obrázkových kartiček. Každý obrázek je animovaný, což je pro hráče příjemná odměna za správnou odpověď. A nenechte se při výběru zmýlit obrázkem starého gramofonu. Všechny kartičky budou mít při otočení stejný obrázek, ale budou skrývat zvuky.

Nádech klasiky
Pokud by vám chyběly klasické počítačové hry, nemějte strach. I ty zde jsou. Jedna z nich se jmenuje Pacman. Princip je jednoduchý. Pomocí šipek se ovládá potvůrka, která pojídá vzduchové bubliny. Jejími nepřáteli jsou duchové, kteří se jí v tom snaží zabránit.

V další podobné hře zase požírá housenka zelí. Klasicky s množstvím pozřeného jídla narůstá i její velikost. Dejte však pozor na nastražený jed a ohraničující zdi. V jiné hře můžete pomoci malé žabce přes řeku po různých kusech dřeva, listech a odpočinkových plochách, které po řece plavou.

U všech her lze nastavit minimálně tři stupně obtížnosti. Tak si mohou bez problémů zahrát i ti nejmenší. Pobaví se s ním i děti o něco starší, jen bych nechala na zvážení každého rodiče velmi nízkou spodní věkovou hranici (2 roky). A ještě malá připomínka. Malé děti by neměly sedět u počítače déle než 20 minut bez přestávky.

multimediální dětské hry Klubíčko her
Zdroj: CFC, Praha
Telefon: (02) 81 92 09 01
Cena: 595 Kč vč. DPH
Min. konfigurce : Pentium 75 MHz, 16 MB RAM, graf. karta (640 × 480 v 256-ti barvách), CD-ROM, Windows 95/98

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Eizo F930: lednička s obrazovkou

Témata článku: Windows, Othello, Nejmenší plocha, Hračky, Jediné omezení, Malá hra, Gramofon, Reversi, Svačina, Klubíčko, Kamarád, Pacman, Gramofony, Housenka, Potvůrka, Stejný obrázek


Určitě si přečtěte

Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5