Programování | Pojďme programovat elektroniku

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

  • Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy
  • PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky
  • Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Pro fanouška Linuxu je to denní chléb a jedna z nejpropracovanějších funkcí operačního systému. My na Windows na to už ale občas zapomínáme, máme totiž nějaký ten grafický program úplně na všechno. Řeč je samozřejmě o příkazové řádce.

Byť si pod ní mnozí představí zaprášenou minulost a nevkusný MS-DOS, bylo by to krajně nefér, ve skutečnosti je to totiž všechno naopak. Ostatně, nebýt příkazové řádky, svět, jak jej dnes známe, by vůbec nemohl existovat.

Bez nadsázky! Ta hezká okénka aplikací se stíny, všemožnými efekty a s vyhlazenou typografií jsou vlastně jen tou nejsvrchnější vrstvičkou počítačového UI. UI, které hraje klíčovou roli na mobilech a běžných desktopech, nicméně na serverech, superpočítačích a dalších specializovaných mašinách, které řídí svět, dodnes vládnou blikající kurzor a sofistikované textové aplikace.

Dnes ovládneme kurzovní lístek ČNB

Ačkoliv jsou tedy doby MS-DOSu ty tam, černá obrazovka právem straší i v těch nejnovějších Windows. Ovšem pozor, tím opravdu nemám na mysli morálně zastaralou příkazovou řádku cmd.exe, ale samozřejmě moderní textový interpret PowerShell, který v sobě skrývá stovky a stovky příkazů – tzv. cmdletů – a docela mocný skriptovací nástroj.

Klepněte pro větší obrázek
Toto bude výsledek dnešní práce v PowerShellu. Tak hurá do toho

A protože nedělní večery patří bastlení, zkusíme si dnes v PowerShellu napsat jednoduchý program na zjišťování ceny chorvatských kun i evropského eura podle aktuálního kurzovního lístku České národní banky. V úvodu si ale nejprve připomeneme samotnou práci v textovém prostředí na několika příkladech.

Nejsem žádná lama, teleportuj mě rovnou na povídání o skriptu, který se bude dotazovat ČNB na kurzy měn. Jasně, žádný problém, klikni sem.

Diskuze (106) Další článek: Zase o krok napřed! V Japonsku opravuje elektrické dráty robot ovládaný přes VR brýle

Témata článku: Microsoft, Windows, Google, Linux, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Python, GitHub, Bastlení, Notepad, Skript, Příkazová řádka, Česká národní banka, Poznámkový blok, HTML, Mena, Visual studio Cod, CSV, ASCII, Příkaz, PowerShell, Výstup, ISASex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Xiaomi CyberDog je pokročilý robopes nejen do terénu. Překvapí motorikou i cenou

Xiaomi CyberDog je pokročilý robopes nejen do terénu. Překvapí motorikou i cenou

** Xiaomi na MWC v Barceloně ukázalo svého robopsa ** Zvládá běhat, skákat, různě naklánět své části nebo se předklonit ** Stojí 40× méně než robopes od Boston Dynamics

Jan LáskaMartin Miksa
RobotiMWC