Pojďme programovat elektroniku

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

  • Hrátky v PowerShellu pokračují
  • Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému
  • A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Minule jsem se v našem seriálu o programování elektroniky trošičku (a přátelsky) navezl do fanoušků Linuxu, když jsem si dovolil kacířský výrok, že práce v textovém prostředí Windows není vůbec špatná a v některých aspektech je možná dokonce i lepší než na Red Hatu, Debianu a dalších ikonách současného světa open-source.

Abych své tvrzení podpořil něčím hmatatelným, společně jsme si krok za krokem vysvětlili práci jednoduchého skriptuPowerShellu, který se po spuštění spojil s webovým serverem České národní banky a zobrazil v textové podobě aktuální kurzy předem zvolených devízových měn.

Podívejte se na video dnešního experimentu v PowerShellu:

No dobrá, uznávám, že to byla opravdu jen základní ochutnávka a na Linuxu bych samozřejmě zvládnul úplně to samé, ovšem tím také skriptovací možnosti PowerShellu ani zdaleka nekončí. Ba právě naopak, můžete v něm totiž ovládnout a automatizovat kompletní Windows od A do Z

Když někdo spustí PC, dorazí mi e-mail

A právě to si ukážeme v druhém experimentu, který bude fungovat tak trochu jako Velký bratr. Pomocí vestavěného Plánovače úloh totiž nastavíme pravidlo, aby systém pod naším účtem spustil speciální skript pokaždé, když se jakýkoliv jiný uživatel přihlásí k naší mašině v redakční kanceláři.

Klepněte pro větší obrázek
Na Gmail dorazila zpráva, že se mi někdo přihlásil k pracovnímu laptopu

Jakmile k tomu dojde, zhruba po minutě skript vygeneruje report s údaji o počítači, informací, kdo se nám to k němu právě přihlásil a vše skrze poštovní server odešle na můj Gmail.

Fiktivní Luboška Květáková

Za tímto účelem jsem na počítači vytvořil dalšího uživatele – Lubošku Květákovou. Bude představovat fiktivní a v kolektivu nepříliš oblíbenou kolegyni z kanceláře, která se kolegům v jejich nepřítomnosti ráda přihlašuje do jejich mašin a tropí v nich nezbednosti.

Klepněte pro větší obrázek
Kdykoliv se Luboška přihlásí k PC, dorazí mi e-mail s reportem

Do Květákové můžete projektovat své vlastní kolegy, rodinné příslušníky a vlastně kohokoliv, kdo by mohl mít práva k přihlášení na PC, ať už to bude osobní účet, anebo třeba nějaký společný a generický.

V každém případě, jakmile se Luboška přihlásí, do několika minut dorazí e-mail. Skript se spustí s mírným zpožděním, abychom měli jistotu, že se počítač třeba po studeném startu stačil přihlásit k síti, a nastavíme také jeho několikanásobné opakování, pokud první průběh selže. Redundance musí být!

Zkoušíme to v PowerShellu 7

Než se vrhneme na popis příkazů v PowerShellu krok za krokem, jen připomenu, že vše demonstruji v jeho nejnovější 7. generaci, zatímco na současných Windows včetně posledních Jedenáctek straší i nadále stárnoucí 5. generace pod názvem Windows PowerShell.

V příkazové řádce nejnovějšího PowerShellu bude přinejmenším korektně fungovat čeština v UTF-8 a obecně nemá smysl začínat se softwarem, který to má dříve či později tak jako tak spočítané.

Jako testovací platformu zároveň používám Windows 11, ve kterých mohu garantovat funkčnost příkladů. Přece jen máme rok 2022, a tak vše připravuji v aktuálních verzích produktů. Ze stejného důvodu nepoužívám prehistorické rozhraní příkazové řádky, ale PowerShell spouštím v moderním Windows Terminalu. Jako vývojové prostředí jsem zvolil Visual Studio Code a doplněk pro PowerShell, nicméně klidně si to celé napište v Poznámkovém bloku.

Diskuze (128) Další článek: OneDrive bude levnější. Česko se zřejmě dočká výhodnějšího ročního předplatného

Témata článku: Microsoft, Windows, Google, Linux, Internet, Programování, Gmail, Pojďme programovat elektroniku, Dell, API, Bastlení, PowerShell, Počítač, Windows Terminal, Select, COMPUTERNAME, Plánovač, Poznámkový blok, Armáda ČR, Skript, HTML, Operační systém, Česká národní banka, Velký bratr, FilSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

** Vývojář upozornil Huawei na kritikou chybu API v AppGallery ** Kdokoliv si nyní může stáhnout placené aplikace zdarma ** Pokud nemají vlastní ochrany, půjdou normálně používat

Martin Chroust
Huawei AppGalleryZdarmaChyba
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy