Pojďme programovat elektroniku

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

  • Hrátky v PowerShellu pokračují
  • Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému
  • A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Minule jsem se v našem seriálu o programování elektroniky trošičku (a přátelsky) navezl do fanoušků Linuxu, když jsem si dovolil kacířský výrok, že práce v textovém prostředí Windows není vůbec špatná a v některých aspektech je možná dokonce i lepší než na Red Hatu, Debianu a dalších ikonách současného světa open-source.

Abych své tvrzení podpořil něčím hmatatelným, společně jsme si krok za krokem vysvětlili práci jednoduchého skriptuPowerShellu, který se po spuštění spojil s webovým serverem České národní banky a zobrazil v textové podobě aktuální kurzy předem zvolených devízových měn.

Podívejte se na video dnešního experimentu v PowerShellu:

No dobrá, uznávám, že to byla opravdu jen základní ochutnávka a na Linuxu bych samozřejmě zvládnul úplně to samé, ovšem tím také skriptovací možnosti PowerShellu ani zdaleka nekončí. Ba právě naopak, můžete v něm totiž ovládnout a automatizovat kompletní Windows od A do Z

Když někdo spustí PC, dorazí mi e-mail

A právě to si ukážeme v druhém experimentu, který bude fungovat tak trochu jako Velký bratr. Pomocí vestavěného Plánovače úloh totiž nastavíme pravidlo, aby systém pod naším účtem spustil speciální skript pokaždé, když se jakýkoliv jiný uživatel přihlásí k naší mašině v redakční kanceláři.

Klepněte pro větší obrázek
Na Gmail dorazila zpráva, že se mi někdo přihlásil k pracovnímu laptopu

Jakmile k tomu dojde, zhruba po minutě skript vygeneruje report s údaji o počítači, informací, kdo se nám to k němu právě přihlásil a vše skrze poštovní server odešle na můj Gmail.

Fiktivní Luboška Květáková

Za tímto účelem jsem na počítači vytvořil dalšího uživatele – Lubošku Květákovou. Bude představovat fiktivní a v kolektivu nepříliš oblíbenou kolegyni z kanceláře, která se kolegům v jejich nepřítomnosti ráda přihlašuje do jejich mašin a tropí v nich nezbednosti.

Klepněte pro větší obrázek
Kdykoliv se Luboška přihlásí k PC, dorazí mi e-mail s reportem

Do Květákové můžete projektovat své vlastní kolegy, rodinné příslušníky a vlastně kohokoliv, kdo by mohl mít práva k přihlášení na PC, ať už to bude osobní účet, anebo třeba nějaký společný a generický.

V každém případě, jakmile se Luboška přihlásí, do několika minut dorazí e-mail. Skript se spustí s mírným zpožděním, abychom měli jistotu, že se počítač třeba po studeném startu stačil přihlásit k síti, a nastavíme také jeho několikanásobné opakování, pokud první průběh selže. Redundance musí být!

Zkoušíme to v PowerShellu 7

Než se vrhneme na popis příkazů v PowerShellu krok za krokem, jen připomenu, že vše demonstruji v jeho nejnovější 7. generaci, zatímco na současných Windows včetně posledních Jedenáctek straší i nadále stárnoucí 5. generace pod názvem Windows PowerShell.

V příkazové řádce nejnovějšího PowerShellu bude přinejmenším korektně fungovat čeština v UTF-8 a obecně nemá smysl začínat se softwarem, který to má dříve či později tak jako tak spočítané.

Jako testovací platformu zároveň používám Windows 11, ve kterých mohu garantovat funkčnost příkladů. Přece jen máme rok 2022, a tak vše připravuji v aktuálních verzích produktů. Ze stejného důvodu nepoužívám prehistorické rozhraní příkazové řádky, ale PowerShell spouštím v moderním Windows Terminalu. Jako vývojové prostředí jsem zvolil Visual Studio Code a doplněk pro PowerShell, nicméně klidně si to celé napište v Poznámkovém bloku.

Diskuze (130) Další článek: U jihokorejských břehů vznikne soběstačné plovoucí město. Vyřeší problém se stoupající hladinou moří

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Linux, Internet, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Gmail, Bastlení, Dell, API, HTML, NAM system, Windows Terminal, Operační systém, LAN IP, Proměnná, USERNAME, Select, Skript, Fil, Manufacturer, CIMA, Windows PowerShell, PočítačSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

** Bezpečnost je skvělá, ale nesmí se přehánět ** Roboti Googlu si posvítili na Total Commander ** Aplikace už nesmí umožnit instalaci APK souborů!

Martin Chroust
Mobilní aplikaceBezpečnostKuriozita
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

** Snad žádný telefon na trhu se nehoupe na stole jako tento ** Update vylepšil děsivý software na software, který už je jen špatný ** Když si sama značka hází klacky pod nohy, je vstup na trh těžký

Jakub Michlovský
Střední třídaRecenze