Pojďme programovat elektroniku | Microsoft Build 2022

Hrajeme si s GitHub Copilot. Umělá inteligence bude programovat za vás a pomůže zelenáčům

  • GitHub Copilot je pokročilý našeptávač pro programátory
  • Automat odhadne, co asi tak chcete a napíše klidně celou funkci
  • Pomůže pokročilým kodérům s otročinou a naučí začátečníky

Loni v létě se laboratoř OpenAI pochlubila svým novým textovým AI modelem Codex, který dokázal generovat smysluplný programový kód v hromadě jazyků. Technologie se zrodila na základech staršího a neméně úspěšného modelu GPT-3 a společně dnes tvoří páteř OpenAI API.

Používá je celý zástup zajímavých a často bezplatných experimentů nejen pro vývojáře, ovšem jeden docela zřetelně vystupuje z řady a technická média o něm píšou už celý rok. Jak už napovídá název pokračování naše seriálu o programování elektroniky, řeč je o automatu GitHub Copilot, který dnes spadá pod křídla Microsoftu.

Codexový našeptávač kódu Copilot

Copilot je unikátní našeptávač kódu založený na Codexu a je k dispozici zdarma jako Technical Preview na pozvánky. Stačí se zaregistrovat na jeho webu copilot.github.com a časem vám dorazí aktivace.

Klepněte pro větší obrázek
Jistě jste poznali HTML a Javascript.  Začal jsem psát tělo funkce sayHello. Copilot podle jejího názvu pochopil význam a domyslel si zbytek

Pospíchejte, Microsoft totiž na své výroční konferenci Build před pár dny oznámil, že se betatestování pomalu blíží svému konci, Copilot bude v létě hotový a mohou se změnit jeho licenční podmínky včetně širokého bezplatného přístupu.

Vyzkoušíme Copilota ve Visual Studio Code

Dnes si na několika kartách ukážeme, co vlastně Copilot umí. Jeho schopnosti demonstrujeme v bezplatném vývojářském editoru Visual Studio Code pro Windows, macOS a Linux, Copilot je totiž k dispozici jako jeho volitelný doplněk. Ten si můžete nainstalovat i bez pozvánky, nicméně kód začne doplňovat až po přihlášení k účtu a ověření, že na něj máte právo.

Klepněte pro větší obrázek
Visual Studio Code a jeho doplněk Copilot. Začne fungovat až po přihlášení k účtu GitHubu

Napíšete začátek a Copilot to doplní

Dejme tedy tomu, že jste si celým tímto kolečkem prošli, váš účet má aktivovanou službu Copilot a na vašem počítači svítí Visual Studio Code. Jak Copilota spustíte? Vlastně nijak – je spuštěný už od začátku a bude jen čekat na programovací jazyk, kterému bude rozumět.

Že je Copilot aktivní, poznáte docela jednoduše, vedle případného základního našeptávače se totiž při psaní zobrazí i návrh šedého textu přímo v editoru. Přesně to je Copilot! Pokud klepnete na TAB, šedý text se trvalé vloží na místo, kde právě svítí kurzor. A pokud najedete myší nad šedý návrh kódu, zobrazí se další možnosti.

Už víme, jak Copilot funguje, takže na dalších kartách se konečně podíváme na některé zajímavé ukázky

Diskuze (13) Další článek: Dopřejte si Porsche, Ferrari a Lamborghini i bez miliónů na účtu. Takhle je zpracovalo LEGO

Témata článku: Microsoft, Google, Linux, Umělá inteligence, Internet, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Chrome, Python, Brno, Kód, Arduino, Ubuntu, Microsoft Build 2022, Javascript, GitHub, C++, DOMŮ, WSL, Pole, Tab, Začátečník, HTML, Našeptávač, CopilotSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Capcom slaví úspěchy. Prodeje jejich her na Steamu vzrostly o více než 50 %

Capcom slaví úspěchy. Prodeje jejich her na Steamu vzrostly o více než 50 %

Zatímco spousta dalších společností v posledních letech zachraňuje jeden průšvih za druhým, Capcomu se daří jako nikdy předtím. A to nejen na konzolích, ale i na PC.

Martin Nahodil
CapcomByznys
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle