Pojďme programovat elektroniku | Microsoft Build 2022

Hrajeme si s GitHub Copilot. Umělá inteligence bude programovat za vás a pomůže zelenáčům

  • GitHub Copilot je pokročilý našeptávač pro programátory
  • Automat odhadne, co asi tak chcete a napíše klidně celou funkci
  • Pomůže pokročilým kodérům s otročinou a naučí začátečníky

Loni v létě se laboratoř OpenAI pochlubila svým novým textovým AI modelem Codex, který dokázal generovat smysluplný programový kód v hromadě jazyků. Technologie se zrodila na základech staršího a neméně úspěšného modelu GPT-3 a společně dnes tvoří páteř OpenAI API.

Používá je celý zástup zajímavých a často bezplatných experimentů nejen pro vývojáře, ovšem jeden docela zřetelně vystupuje z řady a technická média o něm píšou už celý rok. Jak už napovídá název pokračování naše seriálu o programování elektroniky, řeč je o automatu GitHub Copilot, který dnes spadá pod křídla Microsoftu.

Codexový našeptávač kódu Copilot

Copilot je unikátní našeptávač kódu založený na Codexu a je k dispozici zdarma jako Technical Preview na pozvánky. Stačí se zaregistrovat na jeho webu copilot.github.com a časem vám dorazí aktivace.

Klepněte pro větší obrázek
Jistě jste poznali HTML a Javascript.  Začal jsem psát tělo funkce sayHello. Copilot podle jejího názvu pochopil význam a domyslel si zbytek

Pospíchejte, Microsoft totiž na své výroční konferenci Build před pár dny oznámil, že se betatestování pomalu blíží svému konci, Copilot bude v létě hotový a mohou se změnit jeho licenční podmínky včetně širokého bezplatného přístupu.

Vyzkoušíme Copilota ve Visual Studio Code

Dnes si na několika kartách ukážeme, co vlastně Copilot umí. Jeho schopnosti demonstrujeme v bezplatném vývojářském editoru Visual Studio Code pro Windows, macOS a Linux, Copilot je totiž k dispozici jako jeho volitelný doplněk. Ten si můžete nainstalovat i bez pozvánky, nicméně kód začne doplňovat až po přihlášení k účtu a ověření, že na něj máte právo.

Klepněte pro větší obrázek
Visual Studio Code a jeho doplněk Copilot. Začne fungovat až po přihlášení k účtu GitHubu

Napíšete začátek a Copilot to doplní

Dejme tedy tomu, že jste si celým tímto kolečkem prošli, váš účet má aktivovanou službu Copilot a na vašem počítači svítí Visual Studio Code. Jak Copilota spustíte? Vlastně nijak – je spuštěný už od začátku a bude jen čekat na programovací jazyk, kterému bude rozumět.

Že je Copilot aktivní, poznáte docela jednoduše, vedle případného základního našeptávače se totiž při psaní zobrazí i návrh šedého textu přímo v editoru. Přesně to je Copilot! Pokud klepnete na TAB, šedý text se trvalé vloží na místo, kde právě svítí kurzor. A pokud najedete myší nad šedý návrh kódu, zobrazí se další možnosti.

Už víme, jak Copilot funguje, takže na dalších kartách se konečně podíváme na některé zajímavé ukázky

Diskuze (13) Další článek: Dopřejte si Porsche, Ferrari a Lamborghini i bez miliónů na účtu. Takhle je zpracovalo LEGO

Témata článku: Google, Microsoft, Linux, Internet, Umělá inteligence, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Chrome, Python, Brno, GitHub, Javascript, Ubuntu, Arduino, Copilot, Kód, Microsoft Build 2022, C++, Česká národní banka, Automaty, Boženka, Build, Tab, Codex, StackOverflow