Hra na třetího pokračuje

Do tendru na třetího operátora GSM pro obě pásma - GSM 900 a GSM 1800 - vstupuje společný podnik British Telecom a Telekomunkačních montáží Praha.
Společnosti BT a TMP uzavřely dne 12. srpna 1999 smlouvu o založení konsorcia (joint venture) za účelem účasti v tendru na získání licence na provoz třetího operátora sítě mobilních telefonů u nás — GSM 1800. Podíl TMP ve společném podniku bude 49 % a podíl BT bude mít 51 %.

TMP se již podílely na výstavbě sítě GSM 900 a mají v tomto oboru značné zkušenosti a potřebné know-how. V současné době TMP zaujímají postavení největšího dodavatele montáží telekomunikačních sítí a zařízení u nás. TMP jsou v tomto spojení partnerem, který má zúročit předchozí zkušenosti, získané při výstavbě sítě pro systém GSM 900. Dobrý servis a vysokou kvalitu služeb (TMP splňují ISO 9001) mohou nabídnout i díky svým regionálním základnám a znalosti problematiky provozu zejména ve velkých městech.

Česká republika představuje i pro BT důležitý trh ve východní Evropě. U nás totiž mobilní telefon používá přibližně 1,3 milionu obyvatel, což představuje 12% pokrytí trhu.

Předpoklad obrovského růstového potenciálu českého trhu s mobilními telefony vychází z růstu trhu za loňský rok o 89 % s prognózou, že do roku 2007 dosáhne celkového pokrytí trhu 37 % — tím se odhad příliš neliší od běžně prezentovaného údaje 40 %.

Konsorcium se tedy nyní uchází o třetí českou licenci GSM, která bude udělena za pevně stanovený poplatek v hodnotě 987,8 milionu korun (18 milionů liber). Licence vyžaduje vybudování celorepublikového duálního systému, který umožní používat mobilní telefony pro obě pásma GSM 900 a GSM 1800 ve stejné síti.

Termín pro podání soutěžních nabídek je právě dnes a předpokládá se, že výsledky má oznámit česká vláda do konce září 1999.

Pokud konsorcium BT a TMP získá, předpokládá se 70% pokrytí trhu u nás do konce příštího roku. tento ukazatel by se měl zvýšit na 95 % do konce roku 2001.

Celkové náklady projektu se odhadují v hodnotě 26 miliard korun (470 milionů liber). V jeho počáteční fázi se hodlá konsorcium zaměřit na široký spotřebitelský trh, podnikatelskou sféru a na malé podniky. V dlouhodobějším výhledu pak konsorcium počítá s trhem větších společností.

Konsorcium BT a TMP rovněž hodlá rozšiřovat své služby v oblasti Internetu, multimédií, a po roce 2001 díky liberalizaci trhu také v oblasti pevných telefonních sítí — ani takový záměr není překvapením. Poněkud překvapivý je však údaj BT, který předpokládá dosažení ziskovosti už za 5-6 let.

Kromě samozřejmého přínosu v podobě nových služeb a možného snížení cen za spojení — plán BT počítá s podstatným snížením tarifů — bude mít rovněž vliv na zvýšení zaměstnanosti v jednom z důležitých regionů — v Ostravě má být totiž vybudováno v případě vyhrání tendru tímto konsorciem centrum péče o zákazníky s plánovaným počtem 800 pracovníků.

Váš názor Další článek: Protect má bezpečnostní trhlinu

Témata článku: Dobrý servis, Potřebné know-how, Libra, Celková hodnota, Mobilní trh, Důležitý údaj, Hra, Důležitý trh, Značné snížení, Obrovské překvapení


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky