AMD | Superpočítače | Hewlett Packard Enterprise (HPE)

HPE postaví superpočítač se 100 tisíci jádry procesorů AMD Epyc Milan. Poslouží výzkumu všeho druhu

Společnost HPE (Hewlett Packard Enterprise) postaví další velký superpočítač v singapurském Národním superpočítačovém centru (NSCC). Bude mít nejnovější generace procesorů od AMD a výpočetní grafické karty od Nvidie, které poskytují vysoký výkon pro úlohy z oblasti umělé inteligence.

Nový systém bude osmkrát výkonnější než ten současný, přičemž to platí i pro obecný výpočetní výkon s vysokou přesností (FP64). Superpočítač bude postaven na platformě Cray EX s 800 nody, které budou obsahovat serverové procesory AMD Epyc Milan s architekturou Zen 3 a také výpočetní grafické karty Nvidia A100.

Systém bude mít k dispozici kolem 100 tisíc procesorových jader a 352 karet Nvidia A100. Jako úložiště dat poslouží Cray ClusterStor E1000 s kapacitou 10 PB a s rychlostí čtení a zápisu kolem 300 GB/s.

Zaměření nového superpočítače bude různorodé – biomedicína, předpověď počasí a klimatických změn, výzkum šíření COVID-19 a dalších nemocí, trénování umělé inteligence, konstrukční simulace a další. Jak je obvyklé, k superpočítači budou mít přístup různé vědecké týmy, které dostanou přidělený „procesorový čas“ na vlastní výzkum.

Zmíněný superpočítač vyjde na přibližně 30 milionů dolarů a bude dokončen začátkem roku 2022.

AMD prezentace - CES 2021

Diskuze (1) Další článek: Týden Živě: Vaše a naše internety, reklama na internetu a nejvyšší soud Facebooku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,