HP Z1: stolní pracovní počítač úplně jinak

Počítač v monitoru jako skládačka, které za pár vteřin vyměníte disk, nebo grafiku. K tomu 27palcový IPS displej. To je nové HP Z1.
hce counter

Živě.cz z Las Vegas: Pracovní počítače jsou docela nuda. Zpravidla je reprezentují hučící bedny pod stolem, případně na pracovní desce téměř trvale umístěné notebooky s nevalnou ergonomií a hromadou kompromisů. HP hledalo novou cestu. A našlo, říká jí Z1.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní hvězdou konference HP v Las Vegas je počítač Z1

HP Z1 je nový počítač typu all-in-one, ve kterém je veškerý hardware koncentrován do těla monitoru. Nejedná se však o stroj pro běžné domácí uživatele, nýbrž o pracovní stanici pro náročné. Tomu odpovídá špičková výbava a hlavně ojedinělé konstrukční řešení.

Za displejem stavebnice

Základem HP Z1 je obří a mimořádně kvalitní IPS displej s úhlopříčkou 27 palců, rozlišením 2560×1440 bodů a 30bitovou barevnou hloubkou (zobrazí 1,07 miliardy barevných odstínů). Jiné velikosti displeje HP nabízet nebude, lišit se bude jen další výbava.

Video z představení HP Z1 na keynote (anglický komentář):

Displej je umístění na stojanu, který umožňuje vertikální nastavení v rozsahu 10 cm, naklápění a také úplné sklopení do vodorovné polohy. Potom je možné displej jednoduše odklopit a dostat se do útrob počítače.

Uvnitř je všechno uklizené do samostatných bloků. Jedním je napájecí zdroj, druhým dalšími grafická karta, disky, mechanika, chladící jednotka… K jejich demontáži a výměně je stačí prostě vyjmout, žádný šroubovák není potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počítač je unikátní v přístupu ke svým vnitřnostem.

Chlazení zajišťuje několik samostatných ventilátorů, jejich otáčky jsou řízeny devíti čidly teploty. Zpravidla se prý točí velmi pomalu a HP se rádo chlubí, že je Z1 velmi tichý počítač. To jsme si ale zatím při hlučných prezentacích nemohli ověřit v praxi. Vzduch jinak vertikálně prochází celým počítačem a ohřátý vychází mřížkou v horní části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zepředu lesklý IPS panel, zezadu hliníkový kryt.

Design počítače je strohý, žádné úlety. Displej je lesklý a pod ním se nachází ještě matný černý pruh s mřížkami reproduktorů. Zezadu je hliníkový kryt, do kterého je zasazena krytka držáku standardu VESA a nahoře prohlubeň pro snadné přenášení. Na bocích je černý plast. Na obrázcích to nevynikne, ale při svých rozměrech a příkladném zpracování působí Z1 v reálu jako ryzí profesionální náčiní.

Xeony a Quadra

Specifikace nabízí mnoho variant. Nejnižším nasazeným procesorem je dvoujádrový Intel Core i3-2120 na 3,3 GHz. Trochu jsme doufali v nasazení nových Ivy Bridge, ale jedná se o stávající Sandy Bridge. Vrcholem je čtyřjádrový Intel Xeon E3-1280 na 3,5 GHz, což je sice serverový procesor, ale na pracovní stanici s náročnými výpočetními programy najde své uplatnění. Samozřejmostí je hyperthreading, tedy možnost rozložení úloh na osm jader.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako pečlivě vyskládaný kufřík... • k vyjmutí jednotlivých částí netřeba šroubovák, stačí vycvaknout. Zde konkrétně hlavní chladící modul, který zajišťuje proudění vzduchu skrze počítač  

U levnějších konfigurací si můžete vystačit s integrovanými grafikami od Intelu, ale předpokládá se nasazení především v náročných grafických aplikacích, a proto se nabízí výkonný hardware od Nvidie. Jsou to čtyři alternativy karet Nvidia Quadro – Q500M, Q1000M, Q3000M a Q4000M. Zamrzí použití mobilních verzí, které oproti desktopovým nabídnou o něco nižší výkon, ovšem jsou méně náročné na energii a produkují méně tepla. Právě omezené možnosti chlazení v kompaktním počítači jsou důvodem jejich nasazení.

Klepněte pro větší obrázek 
Panty jsou doplněny vzduchovým pístem, který zajišťuje pozvolné zavírání.

Použití standardního PCIe rozhraní nabádá k otázce, zda je možné do počítače dostat i libovolnou jinou grafickou kartu. To ale tak jednoduché není, protože součástí karty je chladící box konstrukčně zapadající do konstrukce počítače.

Paměťové moduly si však můžete poskládat, jak chcete, k dispozici jsou čtyři sloty na standardní DDR3 moduly, maximum je 32 GB (4×8 GB). Různorodě lze přistoupit i k osazení pevnými disky – do držáku zapadne buď jeden 3,5palcový, nebo dva 2,5palcové. HP v konfiguraci nabízí klasické disky od 250 GB do 2 TB, nebo SSD velikosti 160 či 300 GB. Nezapomnělo se ani na mechaniku, ta je typu slot-in a dle přání buď běžná DVD, nebo Blu-ray. Samozřejmě vždy s možností zápisu.

S Windows či Linuxem

Na boku počítače najdeme dva USB 3.0 konektory, výstup na sluchátka či čtečku karet. Hlavní konektorové rodeo se odehrává vzadu, kde je čtveřice USB 2.0, ethernet, zvukový vstup a výstup analogový i digitální, překvapivě i samostatný výstup na subwoofer a obousměrný DisplayPort. Buď můžete k počítači připojit další monitor, anebo může počítač sám sloužit jen jako monitor jinému počítači či zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot na disky, zde v obsazení 2×SSD • zdroj jako jeden ze samostatných modulů - žádné připojování jednotlivých konektorů a šroubování, prostě ho jen zasunete

Kdyby bylo USB konektorů stále málo, je jich ještě dalších pět přístupných pod krytem. V útrobách je také modul Wi-Fi(a/b/g/n) a Bluetooth (3.0). Ve výbavě dále potěší FullHD webkamera s integrovaným mikrofonem a solidně dimenzované reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťové moduly zde v plném čtyřčlenném zastoupení • Jedno z vnitřních USB přímo vybízí k trvalému zapojení nějakého USB modulu, třeba k bezdrátové klávesnici a myši.

Počítač je dostupný se systémy Windows 7 (32/64 bit), SUSE Linux, nebo Red Hat Enterprise Linux Desktop.

„Olin“ pro práci už nemusí být jen iMac

Počítač jasně cílí na pracoviště zabývající se 3D grafikou nebo videem. Nabídne jim k tomu perfektní displej, potřebný výpočetní výkon a myslelo se i na kvalitní zvuk. V základní konfiguraci najde uplatnění i na méně náročných pracovištích.

Klepněte pro větší obrázek 

Zklamání by asi přinesl těm, kteří by jím chtěli nahradit svůj domácí desktop na hraní her. K tomu HP Z1 není stavěný. Také jeho ojedinělá skládanková konstrukce není určena pro potěchu počítačových tunerů, ale pro usnadnění a zrychlení servisu. Vyměnit vadný zdroj je zde záležitost několika vteřin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stěžejními zákazníky mají být grafici a host z AutoDesku hned předváděl, jak jim práce půjde od ruky.

Stroj se dostane na trh v dubnu a startovat bude s cenou 1 899 dolarů, což po přepočtu a zdanění dělá bez mála 44 tisíc korun. To není málo. Srovnávat se bude zejména s etalonem počítačů vše v jednom, tedy Apple iMacem, který je při stejné úhlopříčce displeje a procesorem Intel Core i5 o dvě stě dolarů levnější. HP nahrává lepší displej, možnost postupného rozšíření a především standardně tříletá záruka „next business day“. 

Aktualizováno: Později oznámená cena na českém trhu bude příjemných 29 990 Kč včetně daně. To z HP Z1 dělá velmi konkurenceschopný počítač, který zejména pro svůj kvalitní displej může přilákat i běžné domácí uživatele.

HP Z1 je stroj, který má ve specifických profesionálních oborech šanci na úspěch. Především ale nastavil směr, kterým by se mohly pracovní stanice ubírat nejenom u HP, ale i konkurence. Rozhodně by mu slušela kapacitní doteková vrstva a Windows 8, ale toho se možná dočkáme za rok.

hce counter
Diskuze (25) Další článek: HP věří, že s novými servery změní celé odvětví

Témata článku: Hardware, Počítače, Hewlett Packard (HP), Zvukový vstup, Černý pruh, Domácí desktop, Trvalé zapojení, Hlavní konektor, Pracovní počítač, Hliníkový kryt, Rodeo, Běžný monitor, Postupné rozšíření, Nvidia Quadro, Sto, Samostatný blok, Vertikální video, Profesionální stroj, Konektorová výbava, Profesionální nasazení, Nasazený procesor, Výměna klávesnice u notebooku, Fullhd webkamera, Kompaktní počítač, HP, Nejlepší notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky