HP uveřejnila detaily o novém procesoru PA-8700

Firma Hewlett-Packard přinesla detailní informace o svém novém procesoru řady PA-RISC s označením PA-8700.
Firma Hewlett-Packard přinesla detailní informace o svém novém procesoru řady PA-RISC s označením PA-8700. Tento 64bitový procesor bude taktován na více než 800 MHz. Vyráběn bude 0,18mikronovou technologií se sedmi kovovými vrstvami z mědi s využitím technologie SOI (Silicon-On-Insulator). Velikost L1 cache pro instrukce bude 0,75 MB, zatímco pro data bude mít velikost 1,5 MB. Napájecí napětí má být o 25 procent nižší, než je použito u procesorů PA-7600. Procesor podporuje 44bitovou fyzickou adresu, což umožňuje adresovat 16 TB. Výkon se má pohybovat ve výši 3,2 GIPS (3200 MIPS). Procesor se má objevit v systémech v první polovině roku 2001.

Živě komentuje: Firma HP považuje za svého úhlavního nepřítele v procesorech pro svět pracovních stanic a serverů firmu Sun s jejími procesory UltraSPARC. Tak to aspoň v současné době prezentuje. V této kategorii se již řadu let pilně snaží firma Intel se speciální řadou procesorů právě pro tuto oblast s přívlastkem Xeon (nejnověji Intel Pentium III Xeon). Tuto firmu ale HP nemůže jmenovat ani nepřímo a nemůže vzbudit sebemenší podezření, že se snaží Intelu konkurovat v procesorech. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že se firmy HP a Intel před poměrně dlouhou dobou (konkrétně 15. října 1997) domluvily na společné řadě procesorů. Současné procesory řady IA-32 od Intelu (tj. "Pentia a Celerony") a PA-RISC řady 8000 od HP budou sloučeny právě do nové architektury IA-64. Novou cestu známe hlavně z prezentací Intelu jako řadu IA-64 s architekturou EPIC. První procesor Intelu s kódovým názvem Merced dostal nové jméno Itanium. Obě firmy však – alespoň prozatím – trvají na pokračování stávajících řad svých procesorů.

Myslím si, že přechod na architekturu IA-64 bude obdobně pozvolný, jako je přechod od 16bitových Windows na 32bitové. Ačkoli MS Windows NT jako zástupce 32bitové technologie existuje více než 5 let, stále se zhusta prodávají MS Windows řady 95/98/ME, kde přechod od 16 bitů na 32 stále ještě není úplný. Microsoft přitom již předvedl nová 64bitová Windows NT64 právě pro IA-64.

Firmy Intel a HP vidí budoucnost v počítači s IA-64 architekturou. Díky tomu se můžeme dočkat situace, že zvídavá otázka někdy za dva tři roky nebude znít "Máš tam Intel nebo AMD?", ale "Máš tam Intel nebo HP?". Konkurent Intelu, firma AMD, doposud nemá licenci na IA-64 a pochybuji, že by ji dostala. Vyloučením AMD z nové cesty se snaží Intel (potažmo HP) odstranit svého snad nejhoršího soupeře na poli IA-32 architektury. Softwarové firmy budou přecházet na IA-64, k čemuž jsou mohutně podporovány nejen Intelem, ale i jeho velkými zákazníky. Postupem času díky této cestě může význam IA-32 poklesnout. Mnoho bude záviset na chování a výkonech firem (i procesorů) AMD a Intel. Lze pozorovat jistý odliv velkých zákazníků k firmě AMD. Té se nyní jedná vlastně o všechno - buď dokáže, že její procesory jsou dostatečně stabilní, kvalitní a výkonné, a dokáže stabilně dodávat zákazníky požadované množství v požadované kvalitě a rychlosti, nebo to nedokáže a na poli procesorů řady IA-32 bude vytlačena ze světa dnešních osobních počítačů. Otázkou je, jaký typ počítačů (a tudíž procesorů) bude firmy v budoucnosti živit.

Úspěch firmy AMD může znamenat, že svět se rozdělí na příznivce (a uživatele) IA-32 a IA-64. Pro IA-32 architekturu vyvíjejí softwarové i hardwarové firmy již nyní, pro IA-64 znamená vývoj plno investic. To mluví pro starou IA-32, ale slabší výkony procesorů i výrobců mohou nutit k přechodu na IA-64.

Diskuze (5) Další článek: Bancroft Advisors vstupuje do společnosti Computer Press

Témata článku: Windows, Hewlett Packard (HP), Přechod, HP, Procesory Intel, Epic, Nová cesta, Proces, Nový procesor


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5