HP uvedla nová vylepšení v laserovém tisku

Web JetAdmin umožňuje propracovanou správu síťových tiskáren ze kteréhokoliv místa na zeměkouli přes webový prohlížeč.
Společnost Hewlett-Packard sice princip laserového tisku nevymyslela, avšak zavedla jej do praxe a pojem LaserJet se v podstatě stal oborovým názvem.

První tiskárna LaserJet přišla na trh v roce 1984. Tehdy měla rozlišovací schopnost 300 dpi, stála téměř 4 tisíce dolarů a náklady na stránku činily přes 4 centy. V polovině osmdesátých let proto proběhl boj mezi maticovými jehličkovými tiskárnami, které měly srovnatelné vlastnosti a stály pouze 600 dolarů. Dlouhou dobu byl jediným argumentem hluk, který laserové tiskárny v kancelářském prostředí nevydávaly.

V devadesátých letech proběhl silný boom laserových tiskáren a HP do roku 1993 prodala 10 milionů laserovek; dnes má zhruba 80% podíl na trhu (zpočátku 100 %). Klesla jak cena za laserovou tiskárnu, tak za vlastní tisk – až na 1,5 centu za stránku.

V roce 1995 začal další boj, a sice mezi tiskárnami a kopírkami v podobě tiskárny HP LaserJet 5Si Mopier (Mopy, Multiple Copy).

Letos HP vyrazila na trh se třemi řadami tiskáren – HP LaserJet 4000, 5000 a 8000 se sešívačkou dokumentů, a s produktem HP Mopier 240. Mopier 240 umožňuje vícenásobný tisk jednoho originálu a vychází z HP LaserJet 8000. Tento rok má tedy znamenat opět velký předěl. HP dnes tedy dělí tisk na dvě linie – tisk a mopy; produkty HP LaserJet a Mopy pravděpodobně půjdou nadále vlastní cestou.

Co přinesla nová řada tiskáren HP

Celkem jsem při prezentaci HP napočítal 18 nových technologií, včetně rozlišovací schopnosti 1 200 dpi, síťových tiskových serverů a funkce mopy (dokument se do tiskárny odešle pouze jedenkrát).

Tři technologie mne však zaujaly nejvíce: Web JetAdmin, který umožňuje propracovanou správu síťových tiskáren ze kteréhokoliv místa na zeměkouli přes webový prohlížeč (např. umožňuje seřadit tiskárny do skupin pro ekonomické oddělení, ředitelství, apod.). Pak je to funkce Cancel Job, která zajistí zrušení tiskové úlohy na serveru po zmačknutí tlačítka na tiskárně, a funkce Instant-on-Fuser, která zajistí vytištění první stránky do 15 sekund. Zdá se mi, že většina ostatních funkcí přes svoji potřebnost tolik při časovém presu v kanceláři nevyčnívá právě tolik, jako Cancel Job, Instant-on-Fuser a Web JetAdmin.

Budoucnost je v jednoduchosti použití i správy

Snad bych se při této příležitosti měl ještě zmínit od funkci budoucnosti, kterou je JetSend – ta má zase vyřadit z komunikační činnosti PC – dokument mohu naskenovat na síťovém skeneru, a poslat rovnou na tiskárnu, bez mezipřistání v PC. K této technologii, vyvinuté u HP, se přihlásila většina výrobců (Microsoft i výrobci hardwaru). JetSend je kompatibilní se dvěma roky starou specifikací MIB (Management Information Base; něco jako DMI pro správu PC). Jestliže pak je tiskárna v databázi programu Web JetAdmin, pak umí rozpoznat dosti údajů – např. chybějící toner, nebo papír. Správce sítě pak může vše vyřídit po telefonu, a neběhat několik pater bez výtahu. Je znám případ, kdy správce nemusel letět letadlem na odloučené pracoviště kvůli prkotině, právě díky použití programu Web JetAdmin.

Když si dnes někdo jde koupit laserovou tiskárnu, chce prostě LaserJet, to je jedno, od koho, třeba od... HP.

Váš názor Další článek: Finální útok na uživatele cc:Mailu?

Témata článku: Microsoft, Hewlett Packard (HP), Mezipřistání, Job, HP Laserjet, Tiskárny HP, Ekonomický boom, Cancel, HP, Tisk, Cent, Silný argument, Silný hluk


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5