HP Touchsmart: all-in-one PC s multitouch LCD už i u nás

Když někdo rejdí prstem po antireflexní vrstvě mého LCD, mám sto chutí přetáhnout jej něčím přes ruku. V případě HP Touchsmart je ale lechtání monitoru činností přímo žádoucí.

Společnost Hewlett Packard uvedla na náš trh all-in-one PC Touchsmart, další zařízení, které hezky zapadá mezi počítače, které jsou „konečně osobní“. Mají totiž dotykové ovládání a speciální grafické rozhraní usnadňující práci s PC i lidem, kteří nejsou s počítači odmalička srostlí. All-in-one, tedy vše v jednom, v tomto případě značí, že je počítač zabudovaný přímo v o něco šiřším monitoru.

Touchsmart PC v současné nabídce existují ve třech modelových řadách: IQ500 s 22" displejem s rozlišením 1 680 × 1 050 bodů, IQ800 s 25,5" displejem s fullHD rozlišením 1 920 × 1 080 bodů a konečně čerstvě představený Touchsmart dx9000 s 22" displejem určený pro podnikovou sféru.

Klepněte pro větší obrázek 

V nabídce pro ČR má zatím jen jediný model, 22" domácí IQ522cs v anglické verzi. Ten je osazený dvoujádrovým mobilním Core 2 Duo T6400 (2,0 GHz, 2 MB L2 cache, 45nm, FSB 800 MHz, TDP 35 W). Osazený je 4 GB DDR2 RAM a o grafiku se stará lowendová GeForce 9300 GS s 256 MB vyhrazené a až 2 GB sdílené paměti. Standardně se osazuje 3,5" pevným diskem s kapacitou 500 GB a rychlostí 7 200 ot./min.

Klepněte pro větší obrázek

Monitor má netradičně řešený stojan. Díky dvojici nožiček na spodní straně panelu je pod ním dostatek prostoru na uklizení klávesnice či myši.

Klepněte pro větší obrázek 

V horní části pravého boku displeje je slot-in DVD-RW mechanika. Ve výbavě nechybí ani televizní tuner s dálkovým ovládáním, 5-in-1 čtečka nejpoužívanějších formátů paměťových karet, adaptér pro gigabitový ethernet, vestavěná WiFi 802.11 b/g/n a Bluetooth, webkamera, reproduktory, a bezdrátová klávesnice s myší (klasická bezdrátová technologie, nikoliv Bluetooth).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Touchsmart je vybavený celkem pěti USB 2.0 porty (dva jsou spolu s audio konektory na levé straně a tři schované pod krytem na pravé straně) a jeden firewire port. Pod krytem je ještě port pro LAN adaptér, s-video konektor a anténní vstup tuneru, další zvukové vstupy a výstupy včetně SPDIF.

Zajímavým prvkem je vypínatelné osvětlení na spodní straně monitoru, se kterým si v případě potřeby můžete posvítit na klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dotykový displej Touchsmart využívá technologii společnosti NextWindow. Pro snímání pohybu prstů po ploše se využívá optické technologie – v rozích před samotným displejem jsou zdroje infračerveného světla, které svítí na snímače na opačné straně. Podle toho, do kterých míst světlo ze dvou zdrojů nedorazí, se pak dopočítá poloha stínícího objektu.

Tato technologie má oproti ostatním své výhody. Snímače zaregistrují překážku už ve vzdálenosti 1 mm před displejem, aniž by se jej musela dotknout. S rostoucí plochou obrazovky se příliš nemění výrobní náklady. Jelikož před displejem nemusí být žádné fólie, kvalita zobrazení se neliší od klasických displejů. Zařízení je schopno rozeznat více prstů, nabízí tedy multi-touch ovládání (přesněji se v případě Touchsmart mluví o dvou). Jelikož funguje na principu zaclonění zdroje infračerveného světla, lze po displeji na rozdíl od kapacitních snímačů čmárat prakticky čímkoliv, co vrhá stín.

Optické snímání má ale i své nevýhody – v případě, že jsou prsty v nevhodné poloze příliš blízko u sebe, může se stát, že klesne přesnost snímání kvůli tomu, že jsou v zákrytu a snímače je hůře rozliší. Mimochodem, netušíte někdo, co se stane, pokud se doprostřed takového displeje s optickým snímáním posadí moucha?

S touchscreenem lze především pracovat obdobně jako s myší. Tento způsob nemá (alespoň v případě Touchsmart) nahradit klasickou myš a klávesnici, ale spíše je doplnit a zjednodušit ovládání. Pokud Touchsmart pověsíte někam na zeď v obýváku, kde bude sloužit především coby zábavní centrum, nemusíte kvůli každé drobnosti lovit myš, klávesnici, nebo dálkový ovladač, ale pomocí prstů se jednoduše prokloužete ke kýženému cíli. Ve speciální aplikaci to jde dokonce snadněji, než s myší.

Speciální grafické rozhraní aplikace je, na rozdíl od samotných Windows, totiž stavěné na méně přesné ovládání prstů a navíc těží ze snazšího využívání gest při ovládání přes touchscreen. Aplikace nabízí řadu funkcí, jako je spouštění programů, možnost zápisu poznámek na virtuální post-itnálepky a provázání úkolů s kalendářem, nebo přehrávání multimediálních souborů a základní úpravy fotografií. Práci s rozhraním nebudeme zbytečně rozmazávat, jak se s ním pracuje je zřejmé z řady videí, která se potulují po internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při práci s fotografiemi si lze všimnout, že jsou i pod Windows Vista funkční některá multitouch gesta. API pro programování multitouch aplikací ostatně najdete i na stránkách výrobce.

Programátoři pro platformu PC se o ovládání aplikací pomocí multitouch gest začnou možná intenzivněji zajímat až s příchodem Windows 7 (krátkou ukázku implementace ve Windows 7 najdete třeba na videu na stránkách Microsoftu).

Doporučená koncová cena IQ522 je s ohledem na jistou unikátnost celého zařízení vyšší, činí 36 990 Kč s daní. V e-shopech ale je k vidění i o nějakou tu tisícovku levnější.

Zdroj: HP, NextWindow

Diskuze (22) Další článek: Piráti nakročili k vítězství: Polovina obvinění stažena

Témata článku: Hardware, Hewlett Packard (HP), All-in-one, LCD, Pevná zeď, Monitory k pc, Moucha, One, Dotykový monitor, Zábavní centrum, I/O, HP, Optické snímání, Úprava PC zdroje, Bezdrátová klávesnice k pc, Spodní strana, All In One Pc, Zábavný prvek, Webkamery ČR, ALL, Vide, PC monitory


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí