HP Sprout: interaktivní počítač s 3D kamerou i projektorem

HP představilo zcela novou formu interaktivního počítače, který se ovládá hlavně dotykem. Obsahuje 3D kameru pro snímání objektů a projektor pro interaktivní pracovní plochu.

Společnost Hewlett-Packard v poslední době prezentuje spoustu zajímavých nových technologií, směrů a tentokrát překvapila opravdu zajímavým interaktivním počítačem, který boří nutnost ovládání pomocí klávesnice a myši a naopak přináší spoustu dotykové interaktivity a propojení virtuálního a reálného světa.

HP Sprout: základem je počítač v monitoru

HP Sprout je postaven okolo normálního počítače v monitoru. V tomto případě má displej s úhlopříčkou 23 palců a rozlišením Full HD, který podporuje dotykové ovládání až deseti prstů najednou (multitouch).

Klepněte pro větší obrázek
HP Sprout je počítač v monitoru, ale má něco navíc

Zatím je k dispozici pouze jediná konfigurace s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-4790S na frekvenci 3,2 GHz (Turbo až 4 GHz, TDP 65 W), který má sice integrovaný grafický čip Intel HD 4600, počítač je ale vybaven ještě samostatnou grafikou Nvidia GeForce GT 745A s 2 GB paměti DDR3.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stranu HP Sprout

Operační paměť má kapacitu 8 GB a je rozšiřitelná až na 16 GB. Úložiště je tvořené hybridním 1TB modelem, který má 8GB flash paměť s nainstalovaným operačním systémem Windows 8.1.

Výbava zahrnuje gigabitový ethernet, WiFi (802.11n), Bluetooth 4.0, dva porty USB 2.0 a dva rychlé USB 3.0, čtečku karet 3v1 nebo webkameru s rozlišením 1 MPix. V balení naleznete i bezdrátovou klávesnici a myš.

Potud by to byl běžný All in One, ale HP Sprout je výjimečný právě interaktivním rozšířením.

3D kamera, projektor i dotyková podložka

V rámci modulu nad displejem, který je poměrně velký, se nachází HP Illuminator, což je DLP projektor kombinovaný s 3D webkamerou Intel RealSense s rozlišením 14,6 MPix. Tato kamera dokáže rychle snímat dvourozměrné i trojrozměrné objekty

Klepněte pro větší obrázek
Kamerový a projektorový systém nad displejem

Obraz z projektoru je promítán na dotykovou podložku HP TouchMat, která má úhlopříčku 20 palců a dokáže snímat až 20 dotyků zároveň. Podložka je odolná, takže na ní můžete pokládat různé objekty, které se pomocí 3D kamery nasnímají a převedou do digitální podoby.

Vzhledem k umístění 3D kamery se objekty nasnímají pouze z jednoho úhlu a zatím není moc jasné, zda je podporováno i snímání objektu ze všech stran a jeho plná digitální rekonstrukce. Technologicky by to neměl být problém, jen budete muset objekt postupně otáčet.

Pokud chcete kreslit přesně, můžete použít i stylus Adonit Jot Pro. Díky kombinaci projektoru a snímání lze třeba rovnou obkreslovat nějaký prezentovaný obrázek, který pak můžete pomocí dotyků dále upravit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky z interaktivního softwaru dodávaným s HP Sprout

HP představilo několik druhů aplikací pro interaktivní tvorbu a úpravu (StoryProud DreamWorks Ed, Crayola Color Draw and Sing, Martha Stewart CraftStudio a PowerDirector), včetně rychlého a snadné skenování a úpravy naskenovaného objektu.

Pro designéry a kreativce

HP Sprout je běžný počítač v monitoru, který má navíc miniaturní projektor, 3D kameru a s předinstalovaným softwarem lze veškerou interaktivitu s reálnými i digitálními objekty provádět pouze prsty.

Klepněte pro větší obrázekKombinace toho všeho vypadá na první pohled zajímavě, i když je vidět, že při ovládání na spodní dotykové podložce zakrýváte vysílaný obraz z projektoru, ale tak velký problém to v rámci různých kreativních návrhů asi nebude.

Otázka zní, proč HP nepoužilo pro dotykovou podložku spíše normální dotykový displej, přeci jen monitory s úhlopříčkou kolem 20 palců jsou už velmi levné a mají rozhodně lepší kvalitu obrazu, než z použitého projektoru.

 

Některé koncepty ale ukazují, že se s obrazem z projektoru dají dělat velmi zajímavé věci, což můžete vidět například na tomto videu:

Uvidíme, jaký bude mít HP Sprout úspěch, který lze očekávat především u různých designérů, ale třeba i u dětí, které si mohou hrát s reálnými i virtuálními objekty najednou být tak téměř neomezeně kreativní.

Cena za HP Sprout je stanovená na 1 899 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem 45 000 Kč s DPH.

Video

Diskuze (4) Další článek: Bing umí vyhledávat podle emodži

Témata článku: Technologie, Počítače, 3D, Hewlett Packard (HP), Projektory, Joshua, HP, Normální počítač, Interaktivní, Projektor, Sandbox, Water, Crayola, Author, Dotykový monitor, Story, Hp.com, Channel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší