Hewlett Packard (HP)

HP ruší laserovky vyžadující připojení k internetu a nebude nabízet předplatné toneru InstantInk

HP před třemi lety slavnostně spustilo službu InstantInk pro inkoustové a laserové tiskárny i v České republice. Tiskárnu trvale připojíte do internetu a podle počtu vytištěných stránek platíte měsíční předplatné, které má vycházet výhodněji, než kdybyste si kupovali originální náplně.

Kromě InstantInk potom existuje služba HP+, která také vyžaduje, aby byla tiskárna plně připojená k internetu. V rámci HP+ dostanete o rok prodlouženou záruku na tři roky, možnost tisku na své tiskárně odkudkoli přes internet a pravidelné aktualizace, které mají „zlepšovat zážitek“, ale hlavně se starají o to, abyste náhodou do tiskárny nedali neoriginální toner či inkoust. Když výrobci alternativních tonerů obejdou stávající zabezpečení, přes HP+ dostanete aktualizaci.

U inkoustových tiskáren je HP+ a InstantInk ryze dobrovolnou záležitostí. Při prvotní instalaci si můžete vybrat, zda půjdete cestou trvale k internetu připojené tiskárny s HP+ nebo klasickou tiskárnou přes USB či lokální síť. 

V případě laserových tiskáren ale HP nabízí modely, jejichž označení končí písmenkem e. Ty jsou sice levnější, ale vyžadují už při instalaci trvalé připojení k internetu, které nesmíte vypínat, a služba HP+ je u nich povinná. Taková tiskárna tedy pod nabídkou nižší pořizovací ceny ukrývá nutnost trvalého připojení k internetu a pravidelných aktualizací bránících použití levnějších alternativních tonerů. Nejlevnější Laserjet M110we vyžadující HP+ (2 374 Kč až 4 095 Kč) je ale u nás reálně stejně drahý jako tentýž Laserjet M110w ale bez HP+ (2 343 Kč až 5 140 Kč). Je tedy pochopitelné, že to zákazníky docela snadno plete a přitom jim nic neušetří.

Tyto éčkové tiskárny ale hodně reputaci HP ublížily. Sbírají špatná hodnocení a v e-shopech je často najdete v rozbaleném a použitém stavu. Zákazníci je tedy po počátečním šoku z instalace vrací a raději si nepatrně připlatí za klasickou laserovku nebo zcela opouští značku HP.

Proto HP tyto tiskárny zcela stahuje z trhu. Uvádí to německý web Druckerchannel, jemuž tuto akci potvrdila německá pobočka HP. A po našem dotazu ji potvrdilo i místní české zastoupení HP. Konkrétně má jít o tyto tiskárny:

  • HP Laserjet M110we, M209dwe
  • HP Laserjet MFP M140we , M234sdne , M234sdwe
  • HP Laserjet Pro 3002dwe, 4002dne, 4002dwe
  • HP Laserjet Pro MFP 3102fdwe, 4102dwe, 4102fdwe 

Ne všechny se u nás prodávají, některé jsou dostupné jen prostřednictvím tržiště Kaufland.cz, tedy zprostředkovaně ze zahraničí.

Pro stávající zákazníky využívající HP+ se nic nemění a služba jim pojede dál. Stejně tak se stále dál budou prodávat i inkoustové tiskárny, kde je HP+ dobrovolné. Končí jen laserové tiskárny, kde se vyžaduje HP+ při prvotní instalaci a během používání.

Hněv na HP+ u laserových tiskáren pak sebou přinesl i změny pro InstantInk. Do konce roku se přestane nabízet předplatné InstantInk pro laserové tiskárny. Kdo ho má a používá, nepřijde o něj, nebude jej ale už možné zřídit. Opět platí, že se změny týkají jen laserových tiskáren. Inkoustové budou mít stále InstantInk k dispozici. InstantInk přitom není provázaný s HP+, můžete využívat InstantInk a nemít tiskárnu zamknutou přes HP+. 

Diskuze (32) Další článek: Sotva přišel a už je o čtyři tisíce levnější. Zájemci o MacBook Air M3 by se ale měli pospíšit

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , ,