HP nabízí Linux už i na desktopech

Hewlett-Packard se rozhodl nabízet malým a středním firmám nový model osobního počítače, který je vybaven předinstalovanými Windows XP nebo operačním systémem Linux Mandrake ve verzi 9.1.
HP nabízí Linux už i na desktopech
Společnost Hewlett Packard tento týden představila počítač s názvem HP Compaq Business Desktop d220 Microtower, který bude nabízet s Windows XP nebo s linuxovou distribucí společnosti MandrakeSoft. Kromě nového stroje nabízí HP Linux i na dalších desktopech, včetně nedávno na trh uvedeného HP Compaq d530. Doposud byl Linux nabízen pouze na serverech nebo pracovních stanicích. Pro osobní počítače bylo možné Linux objednat pouze při větších zakázkách. Poslední krok HP nahrává odhadům společnosti IDC, podle kterých Linux v průběhu tohoto roku předstihne Mac OS, který doposud drží druhou pozici v podílu operačních systémů osobních počítačů.

HP d220 je nabízen s procesorem Intel Pentium 4 s taktem 2,0 nebo 2,4 GHz a operační pamětí 128 až 512 MB. O grafiku se stará integrovaný čip Intel Extreme graphics, pro práci s daty slouží 40GB disky s výjimkou modifikace DG265A. Ta nabízí kapacitu pevného disku 60 GB a místo standardní 48x CD ROM mechaniky CDRW/DVD combo drive. Ceny začínají na 350 dolarech bez monitoru. V současné době je řada desktopů d220 nabízena pouze v USA.

HP je jediný z trojky velkých výrobců HP, Dell, IBM, který nabízí přímý prodej desktopů s předinstalovaným Linuxem. IBM nabízí standardně pouze Windows XP v domácí a profesionální verzi nebo Windows 2000. Zákazníci Dellu mají k dispozici běžně Windows XP.

Linux jako volbu pro své zákazníky nabízel Dell už před více než dvěma lety, ale v roce 2001 na nátlak společnosti Microsoft. Dokumenty vztahující se k tomuto případu byly použity i během untitrustového soudního řízení vedeného soudkyní Colleen Kollar-Kotelly, které Microsoft prohrál. Dell však ukončení prodeje linuxových desktopů tehdy odůvodňoval nízkou poptávkou. Společnost však nadále prodává servery a pracovní stanice vybavené Linuxem. Kromě toho si mohou společnosti požadující dodávku nejméně 50 PC Linux zvlášť objednat.

Menší výrobci počítačů již Linux jako variantu běžně nabízejí i u nás.

Témata článku: Windows, Linux, Hewlett Packard (HP), Combo, HP Compaq, HP, Přímá volba, Profesionální stroj, Stará grafika, Profesionální varianta, Lin

41 komentářů

Nejnovější komentáře

 • michal zobec 7. 7. 2003 23:48:33

  díky, konečně to tady někdo napsal.

  a ano umím číst, ale uznej...

 • Swen 7. 7. 2003 19:40:11
  Na svem notebooku jsem po dvou letech rozcilovani vyhodil windows 98 i...
 • Anton 7. 7. 2003 12:54:21
  HP poslednu dobu razil tvrdu pro Windows politiku. Dokonca aj Linux na...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 40

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí