HP nabízí Linux už i na desktopech

Hewlett-Packard se rozhodl nabízet malým a středním firmám nový model osobního počítače, který je vybaven předinstalovanými Windows XP nebo operačním systémem Linux Mandrake ve verzi 9.1.
Společnost Hewlett Packard tento týden představila počítač s názvem HP Compaq Business Desktop d220 Microtower, který bude nabízet s Windows XP nebo s linuxovou distribucí společnosti MandrakeSoft. Kromě nového stroje nabízí HP Linux i na dalších desktopech, včetně nedávno na trh uvedeného HP Compaq d530. Doposud byl Linux nabízen pouze na serverech nebo pracovních stanicích. Pro osobní počítače bylo možné Linux objednat pouze při větších zakázkách. Poslední krok HP nahrává odhadům společnosti IDC, podle kterých Linux v průběhu tohoto roku předstihne Mac OS, který doposud drží druhou pozici v podílu operačních systémů osobních počítačů.

HP d220 je nabízen s procesorem Intel Pentium 4 s taktem 2,0 nebo 2,4 GHz a operační pamětí 128 až 512 MB. O grafiku se stará integrovaný čip Intel Extreme graphics, pro práci s daty slouží 40GB disky s výjimkou modifikace DG265A. Ta nabízí kapacitu pevného disku 60 GB a místo standardní 48x CD ROM mechaniky CDRW/DVD combo drive. Ceny začínají na 350 dolarech bez monitoru. V současné době je řada desktopů d220 nabízena pouze v USA.

HP je jediný z trojky velkých výrobců HP, Dell, IBM, který nabízí přímý prodej desktopů s předinstalovaným Linuxem. IBM nabízí standardně pouze Windows XP v domácí a profesionální verzi nebo Windows 2000. Zákazníci Dellu mají k dispozici běžně Windows XP.

Linux jako volbu pro své zákazníky nabízel Dell už před více než dvěma lety, ale v roce 2001 na nátlak společnosti Microsoft. Dokumenty vztahující se k tomuto případu byly použity i během untitrustového soudního řízení vedeného soudkyní Colleen Kollar-Kotelly, které Microsoft prohrál. Dell však ukončení prodeje linuxových desktopů tehdy odůvodňoval nízkou poptávkou. Společnost však nadále prodává servery a pracovní stanice vybavené Linuxem. Kromě toho si mohou společnosti požadující dodávku nejméně 50 PC Linux zvlášť objednat.

Menší výrobci počítačů již Linux jako variantu běžně nabízejí i u nás.

Diskuze (41) Další článek: TechEd 2003: Poslední den

Témata článku: Windows, Linux, Hewlett Packard (HP), Lin, Přímá volba, Profesionální stroj, Combo, Stará grafika, HP, HP Compaq, Profesionální varianta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů