Superpočítače | Hewlett Packard (HP) | Mezinárodní vesmírná stanice

HP na palubě ISS testoval běžný komerční server. Odešlo pár SSD jednotek, ale mašina přežila

Pokud jste v posledním roce navštívili mezinárodní vesmírnou stanici ISS, možná jste si všimli jednoho netradičního počítače. V záplavě elektroniky postavené na míru exotickým podmínkám orbity se totiž skvěl vcelku běžný rackový modul počítače od HP.

Běží na něm Linux a jeho změřený výkon dosáhne 1 TFLOPS (bilion matematických výpočtů za sekundu). V datacentru by se nejednalo o nic zvláštního, avšak na ISS je to unikát. HP totiž mohlo v podmínkách nulové gravitace a umělé atmosféry testovat, jak se bude počítač chovat.

Klepněte pro větší obrázek
Malý superpočítač na palubě ISS v rackové skříni s ostatní elektronikou

Nyní, po ročním testování, jej konečně uvolní pro reálné výpočty přímo na palubě ISS, aniž by se musela všechna data ke spočítání posílat na zemský povrch, což vytěžuje telekomunikační linky. Mimochodem, mise počítače už měla pomalu končit, k prodloužení ale došlo díky problémům s ruskými raketovými nosiči a odložením dalších startů. Tím se totiž posunul i rozpis zásobování.

Klepněte pro větší obrázek
Testování superpočítače HP na zemi. Zde uvnitř speciální konstrukce.

Podle HP se počítač osvědčil a relativně dobře sloužil, což je dobrá zpráva pro další komputerizaci vesmíru. Jediný vážnější problém nastal s jednotkami SSD. Devět kusů z dvaceti se během roku odmlčelo a teprve po návratu budou moci experti studovat, co se přesně stalo.

Na vině může být třeba nedostatečné odstínění lodi a samotného počítače proti kosmickému záření nebo kolísavé napětí. Zatímco ostatní počítačové jednotky na kosmických lodích s tímto počítají, takže mají odlišnou konstrukci – výrobce je staví na míru konkrétní operaci a misi, v tomto případě se jednalo v podstatě o běžný komerční produkt.

Diskuze (24) Další článek: Virgin Orbit vyvíjí nosnou raketu odpalovanou z Boeingu 747

Témata článku: Vesmír, Linux, Superpočítače, SSD, Hewlett Packard (HP), Mezinárodní vesmírná stanice, Kosmické záření, ISS, Jednotka, Poslední rok, Mašina, Netradiční počítač, Reálný výpočet, Nedostatečné odstínění, Malý superpočítač, Paluba, Změřený výkon, Roční testování, Počítač, Dobrá zpráva, Kosmická loď, Nulová gravitace, Odlišná konstrukce, Matematický výpočet, Racková, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 107

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 19