HP se pouští do oblasti 3D tiskáren, ale s revolučním konceptem. Nová technologie Multi Jet Fusion dokáže tisknout funkční výrobky pomocí několik materiálů zároveň.
Po období velkých a drahých 3D tiskáren a jejich miniaturních a primitivních verzí, které umí tisknout 3D objekt obvykle pouze z jednoho či dvou materiálů v podobě termoplastů, přichází revoluce. HP vyvinula technologii pro extrémně přesný 3D tisk z několika materiálů současně.
HP Multi Jet Fusion a dokonalejší 3D tisk i složitých objektů
HP má 30leté zkušenosti z oblasti tisku, je tak ideálním kandidátem, který by mohl trh s 3D tiskem posunout o něco dále. A právě s představenou 3D tiskárnou Multi Jet Fusion by se to mohlo podařit.

Prototyp 3D tiskárny s technologií HP Multi Jet Fusion
Nejde o levnou domácí tiskárnu, ale spíše o profesionální model, který však není tak drahý, jako současné profesionální 3D tiskárny na trhu. HP zatím nezveřejnilo žádné přesné specifikace, ale pro představu - velikost tiskárny odpovídá přibližně dvěma pračkám.

Výrobní proces
Technologie umožňuje vytvářet 3D objekty s mnohem lepší kvalitou a přesností než u současných 3D tiskáren a navíc až desetkrát rychleji a také mnohem levněji.

HP bude mít vlastní materiály s označením Thermal Inkjet, zajistí si tedy podobný odbyt jako třeba u tonerů do běžných tiskáren. Kromě podpory barev se ale nová technologie pyšní podporou různých materiálů, ze kterých lze tisknout zároveň. Výsledný 3D objekt tak může být i komplexní, který bude mít ohebné barevné šasi, vnitřní pohyblivé části či vodivé spoje. To vše se vyrobí v rámci jednoho tisku a desetkrát rychleji.
HP Multi Jet Fusion je tak vhodná pro výrobu dražších modelů, ale také malou sériovou výrobu v rámci stovky kusů. Zatím se nejedná o domácí řešení, ale uživatelé by měli moci tisk využít třeba přes lokálního partnera nebo cloudové platformy, kam lze poslat 3D model a za poplatek vám objekt vyrobí a pošlou až domů.
350 milionů kapek za sekundu o velikosti 21 mikronů
O skutečný replikátor, tedy futuristický stroj, jež dokáže vytvářet kopie či objekty v rámci jednotlivých atomů, se sice ještě nejedná, ale přesně takto si lze představit počátek.

HP Multi Jet Fusion zvládne tisknout rychlostí 350 milionů kapek daného materiálů za sekundu v rozlišení 21 mikronů. Opět je ale nutné dodat, že levněji a rychleji než současná řešení na trhu.




HP rychlost porovnává například s extruzí a laserovým spékáním. Na vytisknutí 1000 ozubených koleček budete s extruzí potřebovat 83 hodin, s laserovým spékáním 38 hodin a s Multi Jet Fusion jen 3 hodiny.
HP vyvíjí i materiály, které byste u 3D tisku nečekali – například keramiku, železo, biomateriály a další. Bude možné mít povrchy s různou texturou a třením, půjde zvolit jejich tvrdost nebo naopak ohebnost, stejně tak průhlednost, barvu a vodivost jak elektrickou, tak i teplenou.

Skrze „chemické agenty“ je možné přesně kontrolovat každý voxel (volumetrický pixel) a interakci s již vytvořeným materiálem.
Už žádné sestavování
Zatímco dříve a dnes je nutné 3D objekty vytvořené z různých materiálů tisknout postupně a jednotlivé odlišné díly sestavovat, v případě Multi Jet Fusion je vše možné tisknout v rámci jednoho procesu, což umožňuje vytvářet mnohem pokročilejší a pevnější objekty.

Struktura je přitom stejně pevná ve všech směrech, což je problém především u vrstvení na klasických 3D tiskárnách. Samotný proces je také mnohem méně náročný na spotřebu energie (problém u laserového spékání).
Na trhu až v roce 2016
I když už má HP technologii k dispozici, bude ještě skoro rok trvat, než se řešení dostane ke koncovým zákazníkům. Už od konce toho roku a v průběhu roku 2015 budou mít vybraní partneři možnost HP Multi Jet Fusion testovat a pomáhat doladit věci, které zlepší finální schopnosti 3D tiskárny od HP.
HP zatím neprozradilo cenu, ale i přes mnohem lepší parametry by měla být nižší, než jakákoli porovnatelná řešení. HP věří, že se jedná o revoluci a novou éru a jak to podle informací vypadá, určitě má pravdu.