HP MiniNote 2140: V hliníkovém těle atomový duch

První verzi netbooku HP MiniNote 2133 byl vyčítán nízký výkon, zastaralost a vysoká teplota. Poučil se Hewlett-Packard a sestrojil ideální mini notebook pro každého? Video!

První verzi HP MiniNote 2133 byl vyčítán zejména nízký výkon, zastaralost a vysoká teplota platformy VIA C7. Někteří proto očekávali, že nový model bude pohánět o poznání modernější VIA „Nano“, avšak výrobce pro nástupce MiniNote 2140 nakonec zvolil osvědčený Intel Atom. Při tom zůstaly i klady předchozího modelu, jako robustní hliníkové šasi či velká klávesnice.

Pokud jde o popis provedení šasi, asi nejlépe poslouží video Tomáše Holčíka. Velikou výhodou MiniNotu 2140 je hliník, který se z Humpolce odebral na vnější stranu víka a též na spodek těla. Díky tomu je šasi celkově velmi pevné včetně víka. Zde HP odvedlo vskutku dobrou práci. Plasty naleznete pouze u akumulátoru a pod klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné víko je uvnitř tvořeno jediným dílem, pod kterým je ukryt displej s LED podsvícením. Proto je také displej lesklý. Zdali výrobce zvolil toto ojedinělé řešení kvůli pevnosti víka či spíše pro exkluzivnější vzhled se můžeme pouze dohadovat. Jisté ale je, že se pod sklem ukrývá webová kamera s VGA rozlišením a obrazovka s úhlopříčkou 10,1 palce a rozlišením 1024×576 bodů (poměr stran 16:9). V budoucnu se máme dočkat i rozlišení 1366×768 bodů.

Uspokojí náročného uživatele?

HP svůj mini notebook profiluje též jako business řešení, kdy na typ s 2 GB RAM instaluje též Windows Vista Business, a proto je na místě otázka, zda-li dokáže opravdu uspokojit náročného uživatele.

Odpověď může znít poněkud šalamounsky: „Ano, pokud se tento člověk v některých nárocích uskromní.“ Čim určitě mini notebook případného kupce nadchne je vedle povedeného a robustního designu určitě klávesnice, která je snad nejlepší ze všech na trhu dostupných mini notebooků. Svojí velikostí se totiž vyrovná 12palcovému notebooku a dá se tak na ní vcelku pohodlně psát – až na drobnou skutečnost, že si ruce nebudete moci opřít o plochu pod klávesnicí (u kterého konkurenta této třídy ale ano?). Jinak jsou klávesy opravdu velké a klávesnice má dobré rozložení kláves bez nutných kompromisů v podobě „ořezání“ některých z nich.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
HP v porvnání se 12palcovým Fujitsu Siemens Esprimo U9210

Náročného uživatele jistě osloví i 160GB pevný disk velikosti 2,5 palců včetně ochrany proti otřesům HP 3D DriveGuard, možnost osadit notebook až 2 GB RAM (v základu u testovaného notebooku je 1 GB), čtečka paměťových karet či přítomnost „plného“ ExpressCard slotu 54 mm, kam lze zastrčit třeba 3G modem. Drobným nešvarem testovaného kusu u tohoto rozhraní byla však skutečnost, že platová záslepka při prudkém pohybu měla tendenci se vysouvat. Stereo reproduktory jsou umístěny na „dně“ víka a jejich zvuk bych označil za dostačující i po stránce hlasitosti.

Po čem se však bude náročnému uživateli stýskat? Nebude zrovna jásat z na výšku úzkého touchpadu s poněkud méně přesnými tlačítky umístěnými po jeho bocích se zbytečně vysokým zdvihem.

Podivné rozlišení

Klepněte pro větší obrázek
Širokoúhlá pracovní plocha

Poslední věcí, která mu může vadit, bude rozlišení, které je na výšku nižší než u běžných „netbooků“. Popravdě se to nebude líbit ani Windows XP, která vás mohou po startu otravovat hláškou o tom, abyste si nastavili optimální rozlišení. I zde však platí úsloví: něco za něco, takže díky této vadě na kráse je displej nižší a širší než u jiných 10palcových modelů, takže MiniNote má stále velmi příznivé rozměry zejména na výšku a vešla se do něj právě výše popsaná dobrá klávesnice, která jej činí použitelným i na delší psaní.

Výkon pak čekejte srovnatelný s jiným „Atomy“, protože je zde vše prakticky stejné. Takže oproti minulému modelu (zejména tomu s 1,2GHz VIA C7) šel jistě nahoru. Notebook se při tom nikde nepřehřívá a chlazení je při normální zátěži neslyšné, při 100% vytížení již o sobě znát dá. Pouze disk může být jinde o málo rychlejší, ale rozhodně též pomalejší. Jeho kapacita je na dnešní poměry standardní a dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Detailní pohled na klávesnici a baterie

Ani výdrž nepatří i přes doslova titěrný 3člákový akumulátor (28 Wh) k nejhorším: při našem standardním testu s „pingající“ Wi-Fi, hýbajícím se kurzorem a zapisováním do textového souboru na pevný disk jsme naměřili 4 hodiny 18 minut, u přehrávání videa to bylo 2 hodiny 54 minut. Vzhledem ke kapacitě baterky jde u o velmi pěkná čísla (jistě i díky LED podsvícení), i když samozřejmě u konkurence lze zakoupit modely se 6článkovým akumulátorem a o mnoho delší výdrží (též s vyšší hmotností). Nezbývá než doufat, že se větších 6článkových (55Wh) akumulátorů dočkáme brzy i u nás. V nabídce společnosti figurují a HP u nich hovoří o výdrži okolo 8 hodin a 30 minut. Zajímavou informací je i fakt, že dle webu HP budou existovat i modely s 80GB SSD disky, u kterých se má opět výdrž prodloužit asi o čtvrtinu.

Přidanou hodnotu oproti konkurenci spatřuji v možnosti dokoupení externí optické mechaniky HP, kterou lze připojit bez dodatečného napájení do levého USB portu, který je obohacen o napájecí kontakty a nese označení USB+. Pro reinstalaci operačního systému pak optickou mechaniku potřebovat budete určitě, protože zde absentoval servisní oddíl pro obnovu Windows XP přímo z pevného disku. Obdobě vypadá situace i u top modelu s Windows Vista Business, což znamená úsporu několika GB místa na pevném disku, ale zároveň horší možnosti pro rychlou obnovu systému.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
HP MiniNote 2133 a pohled na boční konektory

Chcete ho?

Na otázku nebude lehké odpovědět vzhledem k ceně, která nepatří k nejnižším. Za tuto sumu však obdržíte kvalitní stroj v precizně zpracovaném hliníkovém těle s výbornou klávesnicí vhodnou i na delší psaní. Potrápit vás může nižší rozlišení lesklého displeje a úzký touchpad. Solidní je naopak výdrž MiniNotu i na malý akumulátor, přičemž očekávám možnost přikoupit větší. Firemní uživatelé mohou s povděkem kvitovat nejen model s 2 GB RAM a Windows Vista Business, ale zejména možnosti rozšíření záruky až na 3 roky s opravou do druhého pracovního dne přímo u zákazníka (tzv. Next Business Day). Pobídkou k nákupu může být též aktuálně platná nabídka mobilního internetu od O2 na 6 měsíců zdarma.

Klady a zápory

+ kvalitní a robustní tělo
+ klávesnice
+ až 2 GB RAM

- nižší rozlišení displeje
- úzký touchpad

 

Charakteristika HP MiniNote 2140
LCD10,1 (lesklé, LED), 1024 × 576
ProcesorIntel Atom N270
Parametry CPU1,6 GHz, 512 kB L2 cahce, TDP 2,5 W
RAM1 GB RAM DDR2-533
ČipsetIntel 945 GSE Express Chipset
Grafická kartaIntel GMA 950
Sdílená grafická paměť8 až 224 MB
Pevný diskFujitsu MHZ2160BH
Specifikace160 GB, 5 400 ot., 8 MB cache
DVD vypalovačkane
Čtečka paměťových karetSD
Wi-Fi / Bluetooth / 3GBroadcom 802.11b/g / ano / ne
Gigabit LANMarvell Ethernet Controller
HD AudioAnalog Devices AD1984A
Porty2x USB, RJ45, VGA, 2x audio
PCMCIA/ ExpressCardne / ano
Možnost přídavné bateriene
Dokovací konektorne
Čtečka otisků prstůne
Speciální výbavakamera a mikrofon, HP 3D DriveGuard
Akumulátor10,8 V, 28 Wh
Hmotnost1,17 kg
OSWindows XP Home Edition
Cena (s DPH)12 499 Kč
Záruka 2 roky fyzická osoba, 1 rok firmy (oprava v servisu)
rozšíření až na 3 roky NBD (oprava u zákazníka do druhého pracovního dne) za 3 390 Kč (bez DPH)

Výsledky testů
3D Mark 05
Paměť2 388
Pevný disk4 994
3D Mark
3D Mark 06*130
3D Mark 05*256
3D Mark 03*789
3D Mark 2001 SE*3 012
ScienceMark
ScienceMark 2.0443
Cinebench R10
Single CPU524
Multi CPU838
Open GL276
Reálné hry
Doom 3*5,3 FPS
TrackMania Nations Forever (rychlé detaily)*8,44 FPS
Spotřeba
Nezatížený / zatížený12 W / 19 W
Výdrž
Kancelář bez Wi-Fi**4 hodiny 32 minut
Kancelář s Wi-Fi**4 hodiny 18 minut
Přehrávání videa**2 hodiny 54 minut

* testy probíhají v rozlišení 640×480
** počítač hýbe kurzorem myši a zapisuje na pevný disk

 

Diskuze (34) Další článek: Samsung NC310 sází opět na Atom

Témata článku: Notebooky, Hardware, Hewlett Packard (HP), Atom, Náročný test, Humpolec, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Robustní tělo, Pevné tělo, Hliníkové šasi, Analog Devices, Mark, Hliník, Úzké video, Velká klávesnice, Forever, Dodatečné napájení, Rj45, Mini klávesnice, Malý akumulátor, Duch, Kvalitní stroj, Dobrá klávesnice, Testovaný model, Popis klávesnice u notebooku, Notebooky na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu