HP Mini 311: ideální 11,6" netbook s IONem za deset tisíc

Nový 11,6" netbook HP Mini 311 nabízí displej s vysokým rozlišením, je malý, výkonný a s jednojádrovým Atomem stojí pouze 10 tisíc. Co víc si přát? + VIDEO

O novém netbooku HP Mini 311 s okleštěnou verzí ION LE jsme vás již krátce informovali, tento netbook je však konečně k dispozici a objevily se i první testy. Netbook vyniká mezi ostatními konkurenčními modely především vysokým rozlišením displeje a také nízkou cenou, za kterou stojí kromě jiného také levnější čipset ION LE od společnosti Nvidia, o kterém je konečně k dispozici také více informací.

Malý velikán

HP Mini 311 se pyšní především lesklým 11,6" displejem s LED podsvícením a na netbook vysokým rozlišením 1 366 × 768 bodů, které už umožňuje celkem pohodlnou práci i pro náročnější uživatele. Základní model disponuje jednojádrovým úsporným procesorem Intel Atom N270 na frekvenci 1,6 GHz, za příplatek lze mít o trochu výkonnější verzi Atom N280 s frekvencí 1,66 GHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Operační paměť o velikosti 1 GB sice nepatří mezi největší (omezení je kvůli OEM verzi Windows XP), avšak ani s Windows 7 byste zpomalení neměli příliš pocítit. Pokud vyžadujete více, můžete paměť bez problému zvětšit až na 3 GB. Pevný disk má kapacitu 160 GB a stejně jako u jiných netbooků, jeho plotny rotují rychlostí 5 400 otáček za minutu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve výbavě samozřejmě nechybí WiFi (802.11b/g), ethernet (100 Mbit), Bluetooth, VGA i HDMI výstup a na stranách notebooku se také nachází tři USB 2.0 porty, čtečka paměťových karet 3v1 a pochopitelně i zvukový výstup. Integrované stereo reproduktory Altec Lansing hrají dle ohlasů celkem dobře, dokonce se dostane i na nějaký ten náznak basů.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry, hmotnost a klávesnice

Díky dostatečným rozměrům 28,9 cm × 20,4 cm × 1,98 - 3,06 cm disponuje netbook velmi pohodlnou klávesnicí (92 %), která umožňuje příjemné psaní i pro uživatele, kteří jsou zvyklý na plnohodnotný rozměr klasické klávesnice. Dostatečně velký je i touchpad s tlačítky až ke kraji netbooku.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Hmotnost s dodávanou šestičlánkovou (26 Whr) baterií je pouze 1,46 kg, baterie není vyměnitelná, díky tomu je však design tak tenký, při použití standardní baterie by zadní stranu hyzdil nevzhledný výčnělek, což lze vidět na videu níže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Porovnání s HP Mini 10

Nvidia ION LE

Rozhřešení okleštěné verze IONu, vystupující pod názvem ION LE, konečně spatřilo světlo světa a k dispozici jsou tak podrobnější informace. Oficiální zpráva od Nvidie tvrdí, že se jedná o stejný čip jako v případě ION (GeForce 9400M), ale bez podpory DirectX 10. Marketingovým informacím však nelze věřit a proto se dlouhou dobu čekalo, jak si čip vede s akcelerací HD videa nebo zda se nejedná o nějaký starší čip s nižším výkonem. S příchodem prvních netbooků se však ukázaly první detaily.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět na obrázku, frekvence jádra i pamětí jsou stejné (různá velikost paměti je díky různým notebookům) a dle testů je čip ve hrách stejně výkonný a zvládne i Full HD film. Na serveru LaptopMag však při přehrávání Full HD videa moc nadšení nebyli, video běželo zdánlivě plynule rychlostí přibližně 12 snímků za sekundu, avšak při softwarovém režimu se trhalo úplně. Akcelerace tak určitě funguje, ale při filmech s vysokým bitratem pravděpodobněte narazíte na problém v podobě nechtěného "blur efektu". V případě 720p filmů (1 280 × 720) však přehrávání probíhá naprosto plynule.

Klepněte pro větší obrázek

ION LE tedy nepodporuje DirectX 10, ani například DirectCompute a další novinky související s DirectX 10. Plně ale podporuje DirectX 9, což je stále záruka kompatibility i pro Windows 7 a Aero efekty. Využít můžete i výpočetní „sílu“ tohoto čipu pomocí technologií CUDA nebo PhysX.

Akcelerace flash videí je však stále pouze na procesoru, který předpokládaně „HD“ kvalitu ve flashi nestíhá plynule přehrávat. Nvidia ale brzy uvede podporu akcelerace flash obsahu pomocí GPU, takže v budoucnu se můžete těšit i na plynulé HD flash video.

Testy

Na serverech CnetPcMag a LaptopMag se objevily první testy a s nimi i první výsledky. Netbook HP Mini 311 si oproti svým rivalům ve stejné třídě vede velmi dobře, protože se o grafické výpočty stará ION LE. Relativně vysoký výsledek 1 386 bodů v programu 3DMark06 a 1 917 bodů v PCMark05 tak není žádným překvapením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Na netbooku můžete hrát například World of Warcraft v nativním rozlišení s přibližně 36 fps. Náročnější hry jako Far Cry 2 jsou v rozlišení 1 024 × 768 i s menšími detaily pod hranicí hratelnosti (11 fps), v případě velmi nízkého rozlišení 640 × 480 se však lze dostat na relativně plynulých 24 fps.

Výdrž při práci téměř 6 hodin

Redaktoři otestovali i výdrž netbooku se zmíněnou šestičlánkovou baterií, která se při prohlížení internetu přes WiFi dostala k téměř šesti hodinám provozu, což je vzhledem k velkému displeji velmi slušná výdrž.

Klepněte pro větší obrázek

Cena, příplatky

HP Mini 311 je v základní verzi s operačním systémem Windows XP Home prodáván za cenu pouze 399 USD (přibližně 10 000 Kč s DPH), což je ve srovnání s jinými ultrapřenosnými notebooky velký rozdíl, přitom nabízí v mnoha případech vyšší výkon i výdrž. Za příplatek 25 USD (přibližně 600 Kč s DPH) lze zvolit novější procesor Intel Atom N280 na frekvenci 1,66 GHz, za stejnou cenu si můžete objednat rychlejší WiFi 802.11n nebo Bluetooth.

Po oficiálním uvedení Windows 7 (22. října), se v nabídce objeví i verze s tímto operačním systémem.

Video

Pro vyšší kvalitu přepněte na HD

 

Diskuze (36) | Twitter bojuje proti spamu: nahlaste spamové účty

Témata článku: Hardware, Notebooky, Hewlett Packard (HP), Slušná výdrž, Netbook, Vysoká frekvence, První film, HP, Vyměnitelná baterie, Physx, Různá velikost, Warcraft 3, Warcraft, Far Cry 2, Altec, Far Cry 3, Far Cry, Oficiální zpráva, Ideál, První případ, Tisíc, Mini klávesnice, Největší omezení, World of Warcraft, LE

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší