HP MemorySpot: bezdotyková paměťová karta budoucnosti

Bezdrátová paměťová karty MemorySpot od HP vypadá jako obyčejná obrázková samolepka, nepotřebuje napájení a je čertovsky rychlá. Co vše vlastně dokáže?
HP MemorySpot: bezdotyková paměťová karta budoucnosti

Přestože společnost Hewlett Packard patří pro mnohé z nás mezi výrobce tiskáren, v jejích laboratořích se pracuje na spoustě dalších technologiích, které v mnohých případech nemají s tiskem příliš společného. Stejné je to také s bezdrátovou paměťovou kartou HP MemorySpot. Ta byla vyvinuta ve vývojových laboratořích HP umístěných v anglickém Bristolu. Co tyto paměti dokáží, a dokáží se vůbec na trhu prosadit?

Rychlosti desítky megabitů

Základní myšlenka vedoucí k realizaci vysokorychlostní bezkontaktní paměti napadla duchovního otce tohoto projektu, Edwarda McDonella poté, co nechal svým domácím mazlíčkům nastřelit pod kůži čip s identifikací. Tyto kapsle vybavené nevelkou pamětí mohou uchovávat informace po téměř neomezenou dobu bez potřeby vlastního napájení. Přečtení dat je pak záležitostí několika okamžiků, přičemž potřebnou energii získá čip indukcí prostřednictvím malé antény přímo ze čtecího zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehlídka produktů vybavených nálepkou HP MemorySpot

Aby však bylo možné tuto technologii použít také pro současná multimediální data, bylo potřeba vyřešit dvě hlavní otázky – přenosovou rychlost a dostupný úložný prostor. Díky vysoce specializovanému procesoru, který byl vyvinut právě pro použití v MemorySpotu se v současné době – tedy při včerejším oficiálním uvedení – pohybuje přenosová rychlost informací na hranici deseti megabitů za sekundu. Například procesor vybavený vlastním firmwarem je schopen nabootovat a začít předávat data za méně než deset milisekund od přiblížení čtečky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky malé nálepce může každý dokument obsahovat svou elektronickou kopii

V závislosti na fyzické velikosti se pak odvíjí také dostupný úložný prostor – ten úplně nejmenší MemorySpot velikosti několika čtverečních milimetrů nabízí čtyři megabity místa. Tato velikost se nemusí zdát závratná, pokud si neuvědomíme samotný návrh MemorySpotu – na této ploše několika málo čtverečních milimetrů se tísní nejen samotná paměť, ale také řídící procesor společně s přenosovou a indukční anténou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Elektronický příbalový leták ke každým lékům * Edward McDonell, vedoucí projektu MemorySpot

Cesta ke zvyšování kapacity pak vede dvěma směry; buďto cestou zvyšování velikosti samotného MemorySpotu, nebo vyčkáváním na pokroky technologií polovodičových pamětí a postupující miniaturizaci. Samozřejmostí je také vysoké zabezpečení a možnost šifrování.

Bude všude okolo?

Možnosti použití HP MemorySpotu jsou bohaté, velmi dobrou představu si lze udělat z doprovodného videa z prezentace této technologie na letošním ročníku HP Lab University 2006.

Základním předpokladem je dostatečné rozšíření čteček pro paměťové čipy MemorySpot, které pouze HP (které dále spolupracuje na adaptaci MemorySpotu dalšími společnostmi) plánuje instalovat například do většiny tiskáren všech kategorií nebo do digitálních fotoaparátů. V takovém případě budete schopni HP MemorySpot použít pro mnoho činností – malá nálepka umístěna na první straně knihy může obsahovat celý její text v elektronické podobě ve formátu PDF, v zeměpisném časopise najdete pod cestopisným článkem uloženy krátké videosekvence popisovaného místa. MemorySpot můžete také v podobě samolepky nalepit také na pohlednici z dovolené a například babičce tak poslat fotografie z Benátek v digitální kvalitě.

Tip: čtyři videa z představení MemorySpotu si můžete prohlédnout v jedné z galerii na serveru YouTube.com.

A možností využití může být daleko více a vzhledem k předpokládané ceně dvou až pěti dolarů za jednu MemorySpot samolepku (v závislosti na její kapacitě) lze předpokládat slušné rozšíření.

Témata článku: Budoucnost, Hewlett Packard (HP), Bristol

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bukuruna 4. 8. 2006 21:49:59
    Ceny bych se nebal az to zacnou sekat v milardovych serkach bude to stat...
  • klubblab 21. 7. 2006 14:44:25
    než na něco nového přišli. A co bude dál? Pohyb hoši vývojářští,...
  • Hidden 20. 7. 2006 9:59:04
    Navic si takovou babicku neumim predstavit. Po pul roce dedovi nejsem...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky