HP LaserJet 1100A: Kopírka za patnáct

Laserová tiskárna HP LaserJet 1100A není obyčejná laserovka. Svými schopnostmi tvoří přechod mezi laserovými tiskárnami a multifunkčními zařízeními. Jde o integraci laserové tiskárny a skeneru; umožňuje samostatné kopírování bez účasti počítače.
Laserová tiskárna HP LaserJet 1100A není obyčejná laserovka. Svými schopnostmi tvoří přechod mezi laserovými tiskárnami a multifunkčními zařízeními. Jde o integraci laserové tiskárny a skeneru; umožňuje samostatné kopírování bez účasti počítače.

Levňoučká kopírka
Řešení je na obvyklé poměry multifunkčních zařízení poněkud netradiční. Modul pro skenování je odnímatelný. Po nasunutí a připojení skeneru je možno pouze snímat dokument do počítače či jej přímo ze skeneru tisknout. Tato kombinace ale sama o sobě nenabízí možnost faxování. Samozřejmě je možné nasnímaný dokument pomocí dalších programů protlačit skrze modem, je-li v počítači nainstalován. Ale nejedná se o zcela přímočarou cestu, jakou nabízejí jiné multifunkční produkty (tedy faxování přímo z tiskárny).

Nepotřebujete-li ale posílat snímané dokumenty faxem nebo e-mailem, jde o velmi solidní řešení. Tiskárna s modulem je schopna kopírovat téměř osm stran za minutu a ve velmi slušné kvalitě. Za minimální peníze se tedy jedná o slušnou laserovou kopírku, která ke své činnosti nevyžaduje počítač. Ovšem – pouze na volné předlohy a jen jedna ku jedné. Je-li počítač spuštěn, snímaný dokument je jím upraven a zpět poslán na tiskárnu. Tak lze s dokumentem provádět operace jako na běžné kopírce, ovšem rychlost poklesne asi na 40–60 procent původní hodnoty (závisí na druhu úprav dokumentu a výkonu procesoru počítače).

Že by celých osm?
Zaměření a cena tiskárny ji tak trochu předurčují ke slabšímu výkonu – dalo by se předpokládat, že reálná rychlost tisku bude asi dvě třetiny rychlosti udávané výrobcem. To ale v tomto případě není úplně pravda. Jak dokumentuje tabulka, osm stran v tisku textu rozhodně není nereálný výkon. Pokles rychlosti tisku v případě jedné stránky je dán režií zpracování tiskové úlohy – ta je v případě většího počtu stran rozpočítána.

Na nízkém výkonu v případě PowerPointu je zčásti podepsán charakter aplikace, ovšem nemalou měrou také přispěla tiskárna (jednalo se o poměrně graficky bohaté snímky). V případě rastrové grafiky je rychlost v mezích průměru a s vektorovou grafikou tiskárna také zápasila vcelku vyrovnaně. Ale tiskárna není přímo určena pro tisk grafiky, což se také nemalou měrou podepsalo na jejím výkonu.

Pěkné tiskátko
V dnešní době už rozlišení 600 tiskových bodů na palec není žádné velké terno. Řada tiskáren nabízí pravých 1 200 a některé dokonce vyhlazovaných 2 400. Ovšem na běžný text je šest set dpi pořád dostačující rozlišení. Kvalita tisku písma a vyplňovaných černých ploch byla v rámci lepšího nadprůměru. V oblasti přechodů odstínů šedé se ale rozlišení již projeví – při detailním pohledu bylo na výstupu z tiskárny patrné jemné páskování. Ostrost ve velmi jemných křivkách byla spíše na hranici průměru.

Podtrženo a sečteno – tiskárna podává výkon plně odpovídající jejímu cenovému zařazení. Jedná se o levnou tiskárnu určenou pro tisk textu a grafiky (s průměrnými nároky na kvalitu grafického výstupu). Je určena do kanceláře či do domácího použití. Rozhodně o ní nemá cenu uvažovat v případě profesionálních grafických výstupů.

laserová tiskárna a skener
Hewlett-Packard LaserJet 1100A
Zdroj: Hewlett-Packard, Praha
Telefon: 02 – 61 30 71 11
Cena: 15 550 Kč bez DPH

(komplet), 12 370 Kč bez DPH (samostatná tiskárna)

tiskárna: 8 stran za minutu, 600 dpi, zatížení max. 7 000 stran za měsíc, paměť 4 MB ROM, 2 MB RAM

skener: 8 stran za minutu, 300 dpi, bar. hloubka 8 bitů (256 odstínů šedé)

Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Akcionáři Microsoftu už mají zase dvojnásobek akcií

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Laserový zdroj, Tiskárny k počítači, Jemné rozlišení, Tiskárny multifunkční, Volná plocha, HP, Levné tiskárny k počítači, Detailní snímek, Minimální úprava, Nemalá cena, Kopírky, Cenové zařazení, Detailní pohled


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji