HP klesl zisk o 91 procent kvůli webOS a tabletu

HP klesl zisk v posledním čtvtletí o 91 procent. Můžou za to výdaje spojené s likvidací následků koupě Palmu a přístrojů s operačním systémem webOS. Celkové vyhlídky jsou ale dobré.

V Hewlett-Packard doznívají poslední výstřely spojené s úřadováním dnes již odvolaného šéfa Léo Apothekera. Vlivem jeho několika rozporuplných rozhodnutí zakončila jedna z největších technologických firem světa svůj aktuální fiskální rok ne zrovna nejlépe. Příjmy za celý rok sice povyrostly zhruba o milion na 127,24 miliardy dolarů, čistý zisk ale o více než miliardu klesl na celkových 7 miliard dolarů.

Příjmy za čtvrtý kvartál dosáhly na 32,1 miliardy dolarů, což je tříprocentní pokles oproti stejnému období v loňském roce. O dvě procenta se propadla počítačová divize (10,2 miliardy dolarů), korporátní sekce si odepsala čtyři procenta (5,7 miliardy dolarů) a celkový prodej koncovým uživatelům klesl o devět procent. Může za to především o zhruba 10 procent nižší poptávka po tiskárnách a skenerech. HP ale nepředpokládá, že by se v budoucnu propad v této oblasti zvětšoval.

Palm – drahá sranda

Strašidelně ale působí zejména zisk z posledních třech měsíců. Ten se propadl o 91 procent na 239 milionů dolarů. Zaviněno je to machinacemi kolem operačního systému webOS a mobilních přístrojů Palm. Rovnými 885 miliony dolarů muselo HP dotovat tablety TouchPad, u kterých po prodejním fiasku snížilo cenu na 99 dolarů z původních 499 dolarů. Dalších 755 milionů pak putovalo jako odškodné různých dodavatelům a smluvním partnerům, jimž firma musela vynahradit nenaplněné kontrakty. Na jednorázových výdajích HP vyplatilo celkem 2,2 miliardy dolarů. Pokud by se žádné nestandardní platby nevyplácely, zisk by se usadil na zhruba 2,4 miliardách dolarů.

hprevenue2011_podily.PNG
Příjem HP se za rok 2011 vyšplhal na něco málo přes 127 miliard dolarů. Osobní počítače v něm stále mají vysoký podíl. Údaje v grafu jsou v miliardách dolarů.

Z koupě Palmu se tak pro HP stala poměrně drahá záležitost. Firma samotná v roce 2010 stála 1,2 miliardy dolarů a další výdaje za poslední čtvrtletí vyšly na 1,56 miliardy. Další peníze pak HP nacpalo do reklamy a vývoje. To vše s výsledkem, že webOS ani Palm nejspíše už nikdy nic nevydělá a prozatím to ani nevypadá na strategickou investici, spíše naopak. Whitmanová před několika týdny novinářům řekla, že během ohlášení finančních výsledků přijde také se strategií, jak s webOS a Palmem naložit. „Stále pracujeme na webOS, stále jsme ho nepohřbili,“ řekla na začátku listopadu. Mobilní systém údajně bude součástí cloudové strategie firmy. Rozhodnutí ale prozatím nepadlo a bude nutné ještě vyčkat.

Tak trochu ironií je, že se HP TouchPad stal druhým nejprodávanějším tabletem, alespoň podle nové studie NPD. Dvojkou na trhu, i když s obrovským odstupem od dominujícího iPadu, se stal především díky zmiňované dotované ceně 99 dolarů.

HP už se s tablety spálilo dvakrát. Poprvé to bylo s modelem HP Slate, který se nakonec sotva uchytil v podnikové sféře, a nyní to byl TouchPad. Firma přesto na dotykové placky nezanevře a už na polovinu příštího roku chystá první model s Windows 8.

V těch všech klesajících hodnotách se ale najdou také položky, které rostly. Divize služeb v HP vyrostla o dvě procenta a softwarová sekce si připsala dokonce růst 28 procent.

Do budoucna s optimismem

Poslední čtvrtletí se nepovedlo, přesto investoři a analytici do budoucna hledí s optimismem. Důvěru spatřují především v nové výkonné šéfce Meg Whitmanové, která se snaží opět jasně definovat, co je vůbec HP za společnost a jaká je její vize a strategie. „Musíme být konzistentní a jasně čitelní, už žádná další překvapení,“ řekla při konferenčním hovoru s novináři a poukázala tak na změny směřování firmy, které se poněkud chaoticky snažil prosazovat její předchůdce. Neúspěšná kandidátka na guvernérku Kalifornie už své strategické myšlenky představila před pár týdny, když vyvrátila, že by se z HP stala softwarová firma a zanevřela na hardware. „Chceme sice vybudovat naše softwarové portfolio a zázemí, ale na druhou stranu si nemyslím, že jsme s hardwarem hotoví. V této oblasti je ještě mnoho příležitostí,“ řekla například.

servery_marketshare.PNG
Hewlett-Packard je stále serverovou jedničkou na světovém trhu. Rychle ho ale dohání IBM (poslední finanční výsledky).

Podle Whitmanová je HP firmou, která nabízí kompletní portfolio produktů pro datová centra a korporátní zákazníky, do čehož je samozřejmě zahrnuta také divize osobních počítačů, která v HP nakonec zůstane.

Více interního vývoje a méně akvizicí

Konečná ale nastává pro obří akvizice, jakou byl například nedávný odkup britské softwarové firmy Autonomy, za kterou HP zaplatilo přes 11 miliard dolarů. I když Whitmanová opět zopakovala, že je za tento obchod ráda, upozornila na to, že dál nebude chtít kupovat firmy, za které by musela dát více než 500 milionů dolarů. „Nemůžeme se spoléhat pouze na akvizice, to je špatná věc,“ řekla v hovoru s novináři jasně.

Velké akvizice nicméně pro HP vždy znamenaly způsob, jakým lze do budoucna dál růst, stejně jako pro mnoho dalších firem. Jenom díky koupím obrů jako 3Com nebo 3PAR si nyní HP může vyskakovat a nabízet síťové a úložné systémy, které zapadají do jeho skládačky konvergenčních center. To Whitmanová samozřejmě velice dobře ví, ale cestu chce hledat také jinde – přímo v interním výzkumu.

pc_marketshare.PNG
HP vládne také osobním počítačům, kterých se chtěl Apotheker zbavit. Lenovo chce ale dlouholetou jedničku v blízké budoucnosti předehnat. Výrazného milníku nedávno dosáhl Apple, který podle některých údajů ovládá už 5 procent světového trhu.

Máme spousty možností výzkumu a vývoje přímo u nás ve firmě,“ poukázala šéfka na možnosti již vybudovaných laboratoří. HP je historicky známé svým výborným výzkumným prostředím a uváděním nových technologií do praxe a Whitmanová bude chtít tuto tradici oprášit a vdechnout jí nový život. „Nemůžeme tuto společnost nadále vést na strategii krátkodobých cílů,“ dodala a přiložila tak výzkumu značnou váhu. Vyšší investice do vlastního vývoje zhruba před rokem oznamoval také Apotheker, ten měl ale v úmyslu investovat spíše do vývoje softwaru.

Za neochotou utrácet ale stojí také další fakt - finanční rezervy na účtech HP spadly na 8 miliard dolarů.

Příležitosti: úsporné servery a analýza dat

V prvním kvartálu finančního roku 2012 investoři a analytici očekávají mírné oživení, dále už by ale tempo růstu mělo být rychlejší. Sama výkonná šéfka ale drží očekávání na uzdě a rok 2012 vidí spíše střízlivě. Firma bude muset projít některými vnitřními změnami a určitým způsobem se znovu najít. Nižší očekávání mohou uklidnit investory.

Vedení Hewlett-Packard si nové příležitosti slibuje mimo jiné od úsporných serverů, které by se během následujících 3 až 5 let mohly stát mainstreamem. První takovou vlaštovkou je oznámený projekt Moonshot, o kterém si můžete přečíst v samostatném článku. Hodně věcí by se mohlo odehrát také v oblasti anylýzování a predikování dat. I to je důvod, proč HP zaplatilo za Autonomy 11,7 miliardy dolarů, jejíž technologie se právě zpracováním dat zabývají. Budoucnost v tomto odvětví ostatně vidí i konkurenční IBM.

Příští týden se ve Vídni koná byznysová konference HP Discover 2011, kde společnost představí své novinky a plány. Budeme přímo na místě a přineseme vám nejnovější informace.

Vývoj ceny akcií HP:

 

Diskuze (17) Další článek: Maho Bay: nová platforma pro Ivy Bridge procesory v detailech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,