Video | Testy | Hewlett Packard (HP)

HP Elite x2 - počítač ve stylu Surface cílí na podniky

  • blízký příbuzný počítače HP Spectre x2
  • rozumná výbava pro počítač v tabletu
  • cena vyšší než u konkurence

Počítače typu Microsoft Surface najdeme na našem trhu v několika různých variantách. HP Elite X2 cíli především na podnikové nasazení a tak nabídne několik zásadních odlišností oproti Spectre X2, který jsme již dříve testovali.

Koncepce počítače se nemění. Všechny komponenty jsou spolu s displejem v tabletu, klávesnice se připojuje magneticky ze spodní strany ale ji přicvaknout k displeji pro příjemnější sklon při psaní. Vestavěný hliníkový stojánek svůj účel rozhodně splní, aretaci ale kazila větší vůle (asi by pomohlo utažení šroubů) a ocelový stojánek ze Spectre X2 vypadal odolněji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stejná koncepce jako Spectre x2 konečně ale s čitelnou klávesnicí a normálním USB portem

Jako procesor slouží pasivně chlazený Core M5-6Y54. Procesorový výkon tu je podobný jako u Core i5, díky menšímu zahřívání se tu počítá s pasivním zcela tichým chlazením. Kvůli nižšímu grafickému výkonu je jen dobře, že 12,5palcový displej má normální rozlišení 1920 × 1280. Jak je v této kategorii samozřejmostí, můžete displej ovládat i dotykovým perem pro vyšší přesnost a specifické funkce, které prsty nezvládnete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtečka otisků se schovává „za rohem“, dostupnosti to ale nevadí. Kamera s LED světlem ani reproduktory ke špičce nepatří, byť reproduktory opět ladil Bang & Olufsen

Zaměření na podniky tu znamená zejména tradiční konektory a provedení bez výstřelků. Pro napájení slouží USB-C konektor, nad ním je tradiční USB a audio konektor. Čtečka microSD karet se schovává v hůře dostupném šuplíku, nepočítá se tedy s častou výměnou karty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice s podsvícením a odolným provedení tloušťce počítače příliš nepřidá. Stojánek působí méně hodnotně, než u Spectre x2. Maximální náklon by také mohl být lepší.

Na levé straně už další konektory nejsou, nemůžete si tedy vybrat, ze které strany připojíte nabíječku, jak to umí HP Spectre x2. Vlevo najdete jen ovládací tlačítka s čtečkou otisků na zadní straně. Díky čtečce je přihlašování do Windows jednodušší a ukrytí na zadní straně nevadí. Prst zapadne na čtečku přesně i bez dívání. Kameru na zadní straně doplňuje LED světlo, ale špičkovou kvalitu od toho nečekejte. Fotí jako levný telefon. Dvojice mikrofonů na horní straně pak lépe odfiltruje okolní ruchy při záznamu hlasu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nalevo si můžete všimnout i otvorů pro bezpečnostní zámky a poutka. Dodaný stylus padne dobře do ruky a nabízí všechny požadované funkce.

Reproduktory na horní hraně nehrají kdovíjak hlasitě. Sice opět nesou logo Bang & Olufsen,ale žádný velký zážitek od nich nečekejte. Spectre x2 hraje lépe přičemž tělo počítače i velikost reproduktorů jsou velmi podobné.

Naměřili jsme

3D Mark
Klepněte pro větší obrázek
Ice Storm 48760
Cloud Gate 5111
Sky Diver 3079
Fire Strike 765
PCMark 8
Home OpenCL 3012
Home 2451
Creative OpenCL 3527
Creative 2350
Work OpenCL 3969
Work 2729
Výdrž
Kancelář 10:48
HD film 7:56

Klepněte pro větší obrázekHP Elite x2

Core M5-6Y54, 1,1 GHz
8 GB DDR3
12,5" 1920×1280 dotykový+stylus
256 GB SSD
USB-C, USB 3.0, audio, čtečka microSD
802.11ac, Bluetooth 4.0
40 Wh
30 × 21,4 × 1,3 cm
1,2 kg
Windows 10 Pro

není v prodeji hce counter
model L5H19EA

Oproti Spectre X2 nabízí Elite X2 rozhodně lepší klávesnici. Sice nemá vestavěné reproduktory, ale především nabízí černé klávesy s bílými popisky. Dvouúrovňové podsvícení kláves tak nevadí a vše lze přečíst za všech světelných podmínek. Textilní povrch z druhé strany klávesnice potom dobře odolává znečištění.

HP Elite X2 je ve srovnatelné konfiguraci o několik tisíc dražší než Spectre X2 do stejného výrobce a to má Core M5 oproti Core M7. Ano, má lepší klávesnici, ale nemyslím si, že by klávesnice, čtečka otisků a normální USB ospravedlnily takový nárůst. HP Elite X2 tak vypadá méně lákavě už při srovnání se svým sourozencem a to nepočítáme levnější Switch Alpha 12 od Aceru s plnohodnotnými procesory Core i5 a i7.

Diskuze (5) Další článek: Vaše příští boty od Adidasu možná vyrobí roboti

Témata článku: Video, Testy, Tablety, Hewlett Packard (HP), Surface, Ukrytí, Cíl, Plnohodnotný procesor, 500Px, HP Spectre, Bang & Olufsen, Tradiční konektor, Styl, Podnik, Sky diver, Levný telefon, Spectre, Olufsen, Velký náklon, Procesorový výkon, Zahřívání, HP Elite, OpenCL, Fire strike, HP, Notebooky levně na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači