HP Compaq nx9005: prohozené procesory

Po nedávné recenzi notebooku hp Compaq nx9000 dnes přinášíme recenzi prakticky stejného modelu. Nejvýraznějším rozdílem je použitý procesor. Zatím nx9000 pracuje s mobilním Pentiem 4, nx9005 je osazen mobilním Athlonem XP.
Kapitoly článku
Přítomnost alternativ v nabídce notebooků od hp je příjemná a v dnešní době i více než nutná – snad i ve větší míře než u klasických stolních PC se zde sází na značku a pokud někdo preferuje jednoho výrobce spíš než toho druhého, je rozumné nabídnout mu žádané zboží.

Recenzi modelu hp Compaq nx9000 jsme již zveřejnili (včetně fotek). Design je u obou modelů prakticky shodný, námi zapůjčený model nx9005 měl menší displej (14,1“) a zabudovanou disketovou mechaniku.

Výbava

Oba modely se od sebe nijak neliší – na přání je možno připravit model, který bude po všech stránkách (velikost displeje, disketovka, DVD/CD-RW) shodný.

Design

Popis je shodný s modelem nx9000.

Designově se jedná o vcelku podařený kousek. Hrany jsou příjemně zaoblené, nikde netlačí ani při delším psaní. Podobně jako u téměř všech notebooků, které jsou v dnešní době na trhu k dispozici mi není příjemné teplo vycházející z notebooku v oblasti, kde si při psaní opírám dlaně.

Velmi dobře je vyveden touchpad, který má zablokované klikání poklepem na plochu touchpadu. To je věc, která mně osobně u většiny notebooků velmi nevyhovuje, protože při práci s touchpadem se mi často stává, že se mi podaří i přetáhnout ikonku, spustit program a provést řadu dalších úkonů, které jsem původně vůbec neměl v úmyslu. Zde se kliká pouze dvěma tlačítky pod touchpadem a tak to má podle mě být.

Touchpad má i další výhodu – pomocí podlouhého tlačítka nad touchpadem je zcela možné jej vypnout. To se hodí zejména ve chvílích, kdy píšete dlouhý text a palcem nevědomky opřeným o touchpad se můžete dostat do jiné části textu a způsobit malér.

Velmi užitečná se mi jeví i funkce, která se nazývá scroll pad a která se stará o posouvání stránek v Internet Exploreru nebo v dokumentech – nahrazuje svislý posuvník. Práce s tímto zařízením je stejná jako s normálním touchpadem – přiložíte prst a táhnete ve směru, ve kterém chcete, aby se stránka posunula – nahoru či dolů. Svým způsobem se jedná o náhradu kolečka u myši, která je navíc velmi funkční a rozhodně ji využijete.

V horní části klávesnice (resp. nad ní) je tlačítko pro zapnutí / vypnutí notebooku, indikace Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Dále tu je pět funkčních tlačítek pro přístup k často používaným funkcím – email, vyhledávání, internet, zamknutí počítače a nápověda. Tlačítkům je samozřejmě možno nastavit i jiné funkce.

Na spodní hraně notebooku jsou tři diody indikující stav – zapnutí / standby /vypnutí notebooku, práce disku a nabíjení.

Na levé hraně notebooku (pod disketovou mechanikou nebo její záslepkou) jsou konektory pro externí sluchátka, mikrofon a tlačítka pro nastavení hlasitosti. Nechybí ani konektor pro připojení modemu.

Pravá hrana obsahuje jeden PS/2 port pro připojení klávesnice nebo myši.

Zadní strana notebooku obsahuje klasické konektory, které na zadních stranách notebooků zpravidla bývají.

Hodnocení, praktické zkušenosti

Přestože výkon dosahuje velmi dobrých hodnot a je prakticky shodný s modelem osazeným mobilním Pentiem 4, je tu přesto několik „drobností“, které tomuto modelu díky použitému čipsetu chybí.

Jednou z nich je absence podpory Wi-Fi a infraportu. Mobilní tedy tento notebook ve své základní podobě příliš není – vše se musí řešit koupí dodatečných adaptérů nebo propojením pomocí kabelu.

Pochvalu si také zaslouží nízká hlučnost notebooku. Běžící větrák není prakticky vůbec slyšet.

Pokud nastavení velikosti paměti grafické karty necháte na počítači, vybere maximum – tedy 64 MB. To je při 256 MB trochu moc Výsledná paměť upotřebitelná pro operační systém a aplikace je potom totiž 192 MB (v této konfiguraci byly prováděny všechny testy) a to je pro Windows XP Professional trochu málo. Naštěstí lze v BIOSu nadefinovat velikost paměti grafické karty již od 8 MB.

Témata článku: Procesory, Hewlett Packard (HP), Elektrická síť, Parametr, Zadní strana, Klasický design, Marks, Zajímavá cena, Compaq, Touchpad, Starý kousek, Pochvala, Popis klávesnice u notebooku, Multi, Floating, 3D Mark, Proces, Creator, Ali, Memory, HP, Score


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji