HP Chromebook 14: Tegra K1 ve čtrnácti palcích

Po Aceru přichází na český trh s oficiální distribucí Chromebooků také Hewlett-Packard. Jeho Chromebook 14 s českou klávesnicí se prodává za cenu těsně pod deset tisíc korun.

Chromebook 14 se ve světě prodává v zářivých barevných kombinacích, u nás začne v decentní kombinaci černého vnějšího těla a stříbrné plochy kolem klávesnice. Designově si nehraje na žádné experimenty a vypadá jako běžný současný notebook od HP. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design od HP působí solidním dojmem, matný černý kryt obsahuje lesklé částečky, které jej zajímavě oživují.

Matný kryt dobře odolává otiskům prstů a ty nejsou vidět ani na vnitřní stříbrné vrstvě. Lokalizovaná klávesnice používá tenký vysoký Enter, na který se netrefuje zrovna pohodlně, ale na klávesnici se jinak píše pohodlně. Podobným nešvarem malé klávesy Enter ale trpí i jiné lokalizované Chromebooky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice se na Chromeboocích moc neliší, ty s českými popisky bohužel volí menší Enter. Rozdíly se dají najít jen v provedení kurzorových šipek.

Pochválit musíme touchpad, který je velký, prsty po něm příjemně kloužou a reaguje přesně. Plně stisknout jde jen v dolní části, se systémem Chrome OS  ale většinou vystačíte jen s ťuknutím na touchpad. Mezi porty potěší hned 3 USB porty, přičemž USB 3.0 je jen jeden, samozřejmé HDMI a sluchátka s mikrofonem. Čtečka SD karet je jen pro microSD a využijete ji tak hlavně při navýšení vnitřní kapacity disku ze základních 32 GB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mezi konektory potěší tři USB porty, čtečku microSD karet využijete hlavně pro rozšíření vnitřního úložiště.

Jednotlivé Chromebooky od sebe příliš nerozeznáte. Google povoluje jen pár konfigurací, takže nejsou velké rozdíly v procesorech, paměti nebo prostoru na vnitřním disku. Přesto je tu jasně pozorovatelný vývoj a půl roku starý Chromebook už může působit zastarale.

Bohužel to je právě případ Chromebooku 14. Před půl rokem uvedený Chromebook 14 od HP kombinuje úsporný procesor Tegra K1 se 4 GB paměti a 32 GB úložištěm. Úsporná Tegra K1 je výkonem na úrovni procesorů Intel řady Bay Trail, současně má lepší výdrž na baterii a lépe si poradí s více webovými aplikacemi současně. Grafický výkon Tegry K1 je také příjemným bonusem, nicméně v rámci systému Chrome OS jej stále plně nevyužijete.

Díky Tegra K1 nenajdete na Chromebooku 14 ventilátor, je tak zcela tichý. Zklamáním je ale výdrž. Na poměry notebooků je stále výborná, dosáhnout se dá přes osm hodin práce s webem, ale přesto menší třináctipalcový Chromebook Acer CB5 s Tegrou K1 překonává 10 hodin práce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pravé straně jsou jen USB 2.0, rychlejší 3.0 je vlevo.
Reproduktory mířící dolů zvukově neoslní.

Reproduktory se schovávají na spodní straně a jejich projevu chybí spodní frekvence. Pro poslouchání filmů a hudby jsou lepší sluchátka.

HP Chromebook 14

procesor: Tegra K1
paměť: 4 GB RAM
disk: 32 GB SSD
displej: 14" TN 1366×768 matný
konektory: HDMI, 2× USB 2.0, 1× USB 3.0, audio, čtečka microSD
výdrž: 8 h s WiFi
rozměry: 34,5 × 23,9 × 2,1 cm
hmotnost: 1,7 kg

cena: 9 990 Kč

Radost nebudí ani displej. 14“ TN panel s rozlišením 1366×768 s mizernými pozorovacími úhly bychom tolerovali u nejlevnějších strojů. Bohužel podobně velký Chromebook 15 od Aceru nabídne Full HD rozlišení na IPS displeji za tu samou cenu. Svou roli tu hraje i horší škálování znaků v systému Chrome OS. Zatímco u notebooků s Windows funguje vyhlazování písmenek i na takto hrubých displejích, v prostředí Chrome OS byste na podobně velké obrazovce uvítali vyšší rozlišení. HP přitom v zahraničí nabízí Chromebook 14 i ve variantě s Full HD obrazovkou.

Právě nový Chromebook 15 od Aceru je nyní jednoznačně lepší volbou, pokud hledáte větší Chromebook, který se nebude tolik přenášet. Za stejnou cenu jako testovaný Chromebook 14 dostanete lepší displej, výkonnější procesor Intelu řady Broadwell a lépe umístěné reproduktory. Chromebook 14 vynikne nižší hmotností 1,7 kg, přece jen lepším vnějším designem, pasivně chlazeným procesorem a jedním USB navíc.

Diskuze (61) Další článek: Spoluzakladatel The Pirate Bay: Pirátské hnutí je mrtvé a je to dobře

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Chrome OS, Chromebooky, Hewlett Packard (HP), Tegra, Acer chlazení, HP Chromebook, Nejlevnější stroj, Samoa, Matný displej, Příjemný bonus, Velký prst, USB klávesnice, HP, TN vysoká cena, Chromebook, Sluchátka k notebooku, Dolní část, Ťuknutí, Chlazený procesor, Vnější design, MicroSD, Chrom, Acer chromebook r13 na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk