HP CD Writer Plus 9210: dvě soupravy na pečení

Nazvat HP CD Writer Plus 9210 pouhou přepisovačkou by bylo poněkud nepřesné. V papírové krabici se totiž nachází s výjimkou datového SCSI kabelu vše, co je k vypalování potřeba – počínaje mechanikou, přes dokumentaci, kabely, šroubky, 4 CD se softwarem a konče pomůckou pro nalepování etiket na CD.
Petr Švéda: Nazvat HP CD Writer Plus 9210 pouhou přepisovačkou by bylo poněkud nepřesné. V papírové krabici se totiž nachází s výjimkou datového SCSI kabelu vše, co je k vypalování potřeba – počínaje mechanikou, přes dokumentaci, kabely, šroubky, 4 CD se softwarem a konče pomůckou pro nalepování etiket na CD. Od počítače mechanika vyžaduje pouze přítomnost řadiče SCSI-2. Tato kompletní vypalovací sada je dodávána s minimálním cenovým rozdílem jak v interním, tak i v externím provedení.

Další do sbírky
Vzhled mechaniky se drží tradičního designu s kulatým modrým tlačítkem, známého již od modelu 8100. Vnitřek mechaniky je opět OEM – má ho na svědomí Sony (typ CRX140S/C). Jako obvykle vychází HP z koncepce univerzální mechaniky. Navíc jí nelze upřít značnou rychlost: čtení rychlostí 32×, zápis 8× a přepis 4×. Vyrovnávací paměť má kapacitu 4 MB a spolu se sběrnicí SCSI zaručuje bezproblémové vypalování.

Jistota SCSI
Jediné, co lze interní verzi mechaniky vytknout, je absence konektoru pro digitální audio výstup. U externí verze by mohli někteří postrádat vypínač – prostě není. Velkým kladem je však schopnost mechaniky nejen číst, ale také zapisovat způsobem RAW (vytvořit kopii CD po jednotlivých bitech). Datový tok je při čtení konstantní úhlovou rychlostí stabilní a na vnitřním okraji média dosahovala mechanika při testech čtení rychlosti až 4 789 kB/s. To je přibližně výrobcem udávaná rychlost 32×! U vnějšího okraje se hodnoty pohybovaly okolo 2 120 kB/s (přibližně rychlost 14×).

Czeska dokumentace!
Pochvalu si zaslouží i postup instalace v českém jazyce (byť s gramatickými chybami). Ostatní je bohužel již v méně jazykových mutacích, ale vždy minimálně anglicky – včetně 4 cédéček se softwarem. Toho je opravdu požehnaně! Pro vypalování je přibalen Easy CD Creator (i když verze 3.5c není právě nejnovější) a DirectCD, pro zálohování disku program HP Disaster Recovery, testovací nástroj HP CD-Writer Diagnostic a řada dalších pro práci s ASPI, Adobe Acrobat, DirectX a jiné. Opomenout nelze ACID Music pro nahrávání a editaci zvuku nebo Multimedia Organizer pro kompletní práci s multimediálními soubory. K vytváření samolepek a obalů cédéček se budou hodit CD Labeler a FilingCentral.

Spolehlivý chroustač
Mechanika zvládá formát CD-Text a poradí si také s osmicentimetrovými CD-R. Softwarovou výbavu snad ani není třeba komentovat – pominu-li multimediální tituly přibalované k mechanikám DVD nebo CD, pak je to snad největší softwarová výbava dodávaná k vypalovačce. Interní IDE verze (levnější o 3 300 Kč) nese označení 9110i. ninterní a
externí mechaniky CD-ROM se zápisem a přepisem CD
Hewlett-Packard
CD-Writer Plus 9210i (interní) a 9210e (externí)
Zdroj: Hewlett-Packard, Praha
Telefon: (02) 61 30 71 11
Cena: 13 010 Kč bez DPH(interní)
15 872 Kč vč. DPH
13 400 Kč bez DPH(externí)
16 348 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok HW, 30 dní SW
Parametry: rozhraní SCSI-2, čtecí rychlost 32×, zápisová rychlost 8×, přepisovací rychlost 4×, průměrný čas přístupu 125 ms, vyrovnávací paměť 4 MB, software (HP Fast Format, HP Disaster Recovery, Adaptec Direct CD and Easy CD Creator, Neato CD Labeler), 1× CD-R médium, 1× CD-RW médium, etiketovačka na CD
Váš názor Další článek: Modrý blesk: grafika a design - domácím grafikem

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Hudba, filmy, seriály, Vnitřní okraj, Vnější okraj, Bezproblémové vypalování, CD-R, Creator, Kompletní editace, Recovery, Easy, Největší sbírka, Pochvala, CD, Vnější provedení, Pečení, Papírová verze, HP, Organizer


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu