HP a Compaq: proč to vlastně dělají?

Po sloučení firem Hewlett-Packard a Compaq je zatím jen řada nejistot a ani vedoucí představitelé obou společností nedávají jasné vize do budoucna.
HP a Compaq: proč to vlastně dělají?
Jak již jistě víte, Hewlett-Packard pohltil v největší transakci v historii IT firmu Compaq za 25 miliard dolarů. Ačkoli se tato transakce nazývá jako spojení, výsledná firma se bude jmenovat Hewlett-Packard a situace také pro Hewlett-Packard zatím příznivěji vypadá. Už třeba proto, že do čela čtyř nových hlavních oblastí produktů a služeb byl jmenován jen jeden zaměstnanec Compaqu a zbývající tři posty má Hewlett-Packard.

Na první a upřímně i na ten druhý pohled se zatím ztrácí nějaký výrazný synergický efekt. Jsme již zvyklí, že se při spojování společností doplňuje portfolio o chybějící produkty či oblasti, že společně se 1+1=3. V případě spojení HP a Compaqu to však zatím vypadá na 1+1=1,5 a to ještě stěží. Jak Carly Fiorina tam Michael Capellas se shodli na tom, že bude nutné u obou společností zcela zrušit některé produktové řady, zatím se ale neví jaké a bude se to muset podrobit pečlivé analýze a připravit postupy pro postupné přechody a útlumy. Pokud ale něco z Compaqu přežije, tak to s největší pravděpodobností nebude PC byznys.

Compaq začal ve chvíli, kdy jej začal masivně dohánět Dell se svým přímým prodejem, také usilovně pracovat na principech stavby počítačů přesně na objednávku, budoval přímé distribuční cesty a reorganizoval strukturu firmy. Hewlett-Packard proti tomu většinu výroby počítačů nechává na jiných firmách a tak dodává převážně hotové sestavy. Jak se na tiskové konferenci šéfové obou firem vyjádřili, budoucnost bude mít spíš cesta HP. Dell tak bude mít o jednoho přímého soupeře méně.

V oblasti osobních počítačů je situace pro obě firmy nepříjemná, spojením obou dvou firem dokáží sice nyní předehnat Dell v celosvětových dodávkách počítačů, ovšem již s poukazem na připravované redukce produktových řad není tato pozice jistě neotřesitelná. Firmy navíc mají v této oblasti řadu překrývajících se produktů, takže hodně času spotřebuje jen samotná vnitřní reorganizace společnosti a konkurence bude volněji dýchat. Tato plánovaná sebestřednost se pochopitelně projevila na burze, kde HP a Compaq šli dolů a Dell naopak nahoru.

Zřejmě jedinou oblastí, kde je poměrně jasno, je oblast tiskáren, scannerů a obecně zpracování obrazu. Zde je jasným lídrem trhu Hewlett-Packard a Compaq vlastní podobné produkty nenabízí. Sice jsou na trhu tiskárny se značkou Compaq, ty ale pro Compaq vyrábí Lexmark. Je tedy logické, že Lexmark šel ve světle tohoto sloučení dolů. Je ale také třeba zmínit, že pro Lexmark není Compaq dominantním partnerem, tiskárny vyrábí pro řadu dalších společností. Jedinou zmiňovanou hrozbou pro HP je Dell, který na základě smlouvy dodává ke svým počítačům tiskárny HP. Dell by mohl nyní od smlouvy odstoupit a změnit dodavatele, pro Dell je ale HP stále slušným partnerem.

Největší otřesy budou především v high-endové oblasti velkých serverů. Zřejmě nejhorší situace je pro dřívější zákazníky firem Tandem a Digital, které Compaq již dříve pohltil. Compaq trávil akvizici Digitalu dlouhá léta a ve chvíli, kdy se již situace začínala pomalu stabilizovat a zákazníci si zvykli, tu je další nový majitel a nové otázky. Compaq nedávno oznámil svůj úmysl skončit s podporou serverů DEC a postupně je během let utlumit, nové podmínky ale toto nejspíše změní a spíše urychlí. Compaq a HP mají také v unixových strojích řadu rozdílů. HP buduje svůj HP-UX, Compaq zase Tru64-Unix. Kdo z nich zvítězí a jaký efekt to bude mít pro zákazníky se bude teprve rozhodovat.

Zřejmě nejlákavějším soustem pro HP jsou služby. Compaq kupoval Digital především kvůli jeho příjmům ze služeb, HP se také neúspěšně pokoušelo koupit PriceWaterhouse Coopers, aby obohatilo svoji oblast konzultací a služeb. V dnešní době, kdy příjmy z technologií jsou nejisté a spíše klesají, jsou právě služby velmi přitažlivým zaklínadlem. Zde mohou HP i Compaq své síly dobře spojit a solidně konkurovat těm nejvýznamnějším hráčům oboru.

Oblastí, kde dominuje Compaq a HP jeho produkty velmi ocení je oblast datových center a obecně technologie ukládání velkých objemů dat. HP sice dominuje v oblasti vypalovacích mechanik, to s tím má ale společného jen to ukládání dat.

Carly Fiorina, CEO Hewlett-Packard, jasně řekla, že nejbližší rok bude zcela jistě ve znamení klesajících tržeb a konsolidace. U HP se tak budou výsledky nejspíš nyní psát červeným inkoustem a bude třeba ukázat, že to světlo na konci tunelu není jen odraz ze zpětného zrcátka.

Konkurence je nyní ve stavu klidné pohotovosti. Čeká se, že HP a Compaq budou možná časem velmi silní, zatím to ale nehrozí. Podobným procesem sloučení prošly například firmy Fujitsu a Siemens a jejich současný stav by se dal označit za vlažný, není to nic světoborného ani propadákového, ale těžko říct, jak by se jim vedlo v nesloučeném stavu. Dell zachovává klidný postoj a nechystá zatím podobnou masivní akvizici. Čeká se, že by pro něj mohla být nejvhodnější firma Gateway, kterou nyní trápí problémy. Gateway je orientována na jednotlivé uživatele a menší firmy a to je právě oblast s výrazným propadem. Dell může čekat až mu Gateway spadne do klína sama. Pokud HP koupil Compaq, je klidně možné, aby IBM koupil Dell, IBM ale spíše z oblasti osobních počítačů ustupuje a tak by nyní nebyla akvizice Dellu tím nejvhodnějším doplněním firmy z hlediska dlouhodobé strategie.

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Sestavy, Tandem, HP Compaq, Jediná cesta, Compaq, HP, Podobná cesta, Největší akvizice, Gateway, Carlo, Největší spojení, Lexmark, Nejhorší stav, Tiskárny k počítači, Deco, Carla

11 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Maxwell 7. 9. 2001 23:51:07
  Ani v ukládaní dat pro datová centra Cpq nemá lepší technologii. Ty jeho...
 • Jiří Kuchta 7. 9. 2001 8:16:04

  Cítím to jako velké zadostiučinění z dávných dob, kdy zuřila...

 • Andreew 6. 9. 2001 22:08:36

  cely business je jedna velka houpacka

  chvilku frci...

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky