HP a Compaq: proč to vlastně dělají?

Po sloučení firem Hewlett-Packard a Compaq je zatím jen řada nejistot a ani vedoucí představitelé obou společností nedávají jasné vize do budoucna.
HP a Compaq: proč to vlastně dělají?
Jak již jistě víte, Hewlett-Packard pohltil v největší transakci v historii IT firmu Compaq za 25 miliard dolarů. Ačkoli se tato transakce nazývá jako spojení, výsledná firma se bude jmenovat Hewlett-Packard a situace také pro Hewlett-Packard zatím příznivěji vypadá. Už třeba proto, že do čela čtyř nových hlavních oblastí produktů a služeb byl jmenován jen jeden zaměstnanec Compaqu a zbývající tři posty má Hewlett-Packard.

Na první a upřímně i na ten druhý pohled se zatím ztrácí nějaký výrazný synergický efekt. Jsme již zvyklí, že se při spojování společností doplňuje portfolio o chybějící produkty či oblasti, že společně se 1+1=3. V případě spojení HP a Compaqu to však zatím vypadá na 1+1=1,5 a to ještě stěží. Jak Carly Fiorina tam Michael Capellas se shodli na tom, že bude nutné u obou společností zcela zrušit některé produktové řady, zatím se ale neví jaké a bude se to muset podrobit pečlivé analýze a připravit postupy pro postupné přechody a útlumy. Pokud ale něco z Compaqu přežije, tak to s největší pravděpodobností nebude PC byznys.

Compaq začal ve chvíli, kdy jej začal masivně dohánět Dell se svým přímým prodejem, také usilovně pracovat na principech stavby počítačů přesně na objednávku, budoval přímé distribuční cesty a reorganizoval strukturu firmy. Hewlett-Packard proti tomu většinu výroby počítačů nechává na jiných firmách a tak dodává převážně hotové sestavy. Jak se na tiskové konferenci šéfové obou firem vyjádřili, budoucnost bude mít spíš cesta HP. Dell tak bude mít o jednoho přímého soupeře méně.

V oblasti osobních počítačů je situace pro obě firmy nepříjemná, spojením obou dvou firem dokáží sice nyní předehnat Dell v celosvětových dodávkách počítačů, ovšem již s poukazem na připravované redukce produktových řad není tato pozice jistě neotřesitelná. Firmy navíc mají v této oblasti řadu překrývajících se produktů, takže hodně času spotřebuje jen samotná vnitřní reorganizace společnosti a konkurence bude volněji dýchat. Tato plánovaná sebestřednost se pochopitelně projevila na burze, kde HP a Compaq šli dolů a Dell naopak nahoru.

Zřejmě jedinou oblastí, kde je poměrně jasno, je oblast tiskáren, scannerů a obecně zpracování obrazu. Zde je jasným lídrem trhu Hewlett-Packard a Compaq vlastní podobné produkty nenabízí. Sice jsou na trhu tiskárny se značkou Compaq, ty ale pro Compaq vyrábí Lexmark. Je tedy logické, že Lexmark šel ve světle tohoto sloučení dolů. Je ale také třeba zmínit, že pro Lexmark není Compaq dominantním partnerem, tiskárny vyrábí pro řadu dalších společností. Jedinou zmiňovanou hrozbou pro HP je Dell, který na základě smlouvy dodává ke svým počítačům tiskárny HP. Dell by mohl nyní od smlouvy odstoupit a změnit dodavatele, pro Dell je ale HP stále slušným partnerem.

Největší otřesy budou především v high-endové oblasti velkých serverů. Zřejmě nejhorší situace je pro dřívější zákazníky firem Tandem a Digital, které Compaq již dříve pohltil. Compaq trávil akvizici Digitalu dlouhá léta a ve chvíli, kdy se již situace začínala pomalu stabilizovat a zákazníci si zvykli, tu je další nový majitel a nové otázky. Compaq nedávno oznámil svůj úmysl skončit s podporou serverů DEC a postupně je během let utlumit, nové podmínky ale toto nejspíše změní a spíše urychlí. Compaq a HP mají také v unixových strojích řadu rozdílů. HP buduje svůj HP-UX, Compaq zase Tru64-Unix. Kdo z nich zvítězí a jaký efekt to bude mít pro zákazníky se bude teprve rozhodovat.

Zřejmě nejlákavějším soustem pro HP jsou služby. Compaq kupoval Digital především kvůli jeho příjmům ze služeb, HP se také neúspěšně pokoušelo koupit PriceWaterhouse Coopers, aby obohatilo svoji oblast konzultací a služeb. V dnešní době, kdy příjmy z technologií jsou nejisté a spíše klesají, jsou právě služby velmi přitažlivým zaklínadlem. Zde mohou HP i Compaq své síly dobře spojit a solidně konkurovat těm nejvýznamnějším hráčům oboru.

Oblastí, kde dominuje Compaq a HP jeho produkty velmi ocení je oblast datových center a obecně technologie ukládání velkých objemů dat. HP sice dominuje v oblasti vypalovacích mechanik, to s tím má ale společného jen to ukládání dat.

Carly Fiorina, CEO Hewlett-Packard, jasně řekla, že nejbližší rok bude zcela jistě ve znamení klesajících tržeb a konsolidace. U HP se tak budou výsledky nejspíš nyní psát červeným inkoustem a bude třeba ukázat, že to světlo na konci tunelu není jen odraz ze zpětného zrcátka.

Konkurence je nyní ve stavu klidné pohotovosti. Čeká se, že HP a Compaq budou možná časem velmi silní, zatím to ale nehrozí. Podobným procesem sloučení prošly například firmy Fujitsu a Siemens a jejich současný stav by se dal označit za vlažný, není to nic světoborného ani propadákového, ale těžko říct, jak by se jim vedlo v nesloučeném stavu. Dell zachovává klidný postoj a nechystá zatím podobnou masivní akvizici. Čeká se, že by pro něj mohla být nejvhodnější firma Gateway, kterou nyní trápí problémy. Gateway je orientována na jednotlivé uživatele a menší firmy a to je právě oblast s výrazným propadem. Dell může čekat až mu Gateway spadne do klína sama. Pokud HP koupil Compaq, je klidně možné, aby IBM koupil Dell, IBM ale spíše z oblasti osobních počítačů ustupuje a tak by nyní nebyla akvizice Dellu tím nejvhodnějším doplněním firmy z hlediska dlouhodobé strategie.

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Sestavy, Podobná cesta, Carla, Největší akvizice, Největší spojení, Jediná cesta, Nejhorší stav, HP, HP Compaq, Deco, Lexmark, Gateway, Compaq, Carlo, Tandem, Tiskárny k počítači

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 157

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje